• Ana Sayfa


 • ARAMA MOTORU :


  Google Arama
  www.erimsever.com


  Bilginin paylaştıkça çoğalması ve ülkemizde daha fazla "Düzgün İşler" yapılması niyeti ile...

  Site Haritası  Yukarı Çık
  Afrika Dili - Güney Afrika Almanca - Almanya Arapça - Arabistan Arnavutça - Arnavutluk Azerice - Azerbaycan Baskça - İspanya Belarusça - Beyaz Rusya Bengalce - Bengal Bulgarca - Bulgaristan Çekce - Çekoslovakya Çince - Basitleştirilmiş Çince - Geleneksel Danca - Danimarka Endonezya Dili - Endonezya Ermenice - Ermenistan Eskenazi Dili - Almanya Yahudileri Estçe - Estonya Farsça - İran Filipince - Filipinler Fince - Finlandiya Fransızca - Fransa Galce - Galler Galiçyaca - Galiçya Gücerat Dili - Hindistan Gürcüce - Gürcistan Haiti Creole Dili - Haiti Hırvatça - Hırvatistan Hintçe - Hindistan Flemenkçe - Hollanda İbranice - İsrail İngilizce - Amerika, İngiltere İrlandaca - İrlanda İspanyolca - İspanya İsveçce - İsviçre İtalyanca - İtalya İzlandaca - İzlanda Japonca - Japonya Kannada (Karnataka) Katalanka - Catalan Andorran Korece - Kore Latince - Meksika Lehçe - Polonya Letonca - Letonya Litvanyaca - Litvanya Macarca - Macaristan Makedonyaca - Makedonya Malayca - Malezya Maltaca - Malta Norveççe - Norveç Portekizce - Portekiz Romence - Romanya Rusça - Rusya Sırpça - Sırbistan Slovakça - Slovakya Slovence - Slovakya Svahili - Jameyka Tamil - Hindistan Tayca - Tayland Telugu - Sri-Lanka Ukraynaca - Ukrayna Urduca - Pakistan Vietnamca - Vietnam Yidce - Rusya Yahudileri Yunanca - Yunanistan

  YASAL UYARI :

  Bu internet sitesinde sunulan/yer alan üçüncü kişilerden alınan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu garanti edilmemektedir. Bu nedenle, kullanıcıların; bu siteden elde edilen içerik, görüş ve bilgilere dayanarak hareket etmeden önce içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeleri/ettirmeleri ve bu içerik, görüş ve bilgilere dayanarak alacakları kararları bu kapsamda vermeleri önerilir. İçerik, görüş ve bilgilerin yanlışlık veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumluluk kabul edilmediği gibi, bu içerik, bilgi ve görüşler site sahibini bağlamamaktadır.
  Program ve belgelerde hiçbir değişiklik yapılmadan, kaynaklar olabildiğince korunarak ve (..) ile gösterilerek paylaşılmaya çalışılmıştır.
  İçeriği hakkında uygun olmadığını düşündüğünüz belge, makale, program, ... , veya internet sitesi ile ilgili özel durumu bildirmeniz halinde gerekli düzeltmeler olabildiğince acil yapılmaya çalışılacaktır.
  www.erimsever.com ile ilgili birkaç söz :

  Bu sayfaya kadar gelen herkese çok selamlar.

  Tüm sayfalarımda belittiğim gibi : Bilginin paylaştıkça çoğalması ve ülkemizde daha fazla "Düzgün İşler" yapılması niyeti ile... yapmakta olduğum bu çalışmaya yönelik "Yapıcı" yaklaşımlarınızdan ötürü bu sayfayı kullanan herkes adına teşekkürlerimi bir borç bilirim...

  İnternette paylaşımlarımla ilgili niyetimi pek çok sayfada belirttim : "Bilginin paylaştıkça çoğalması ve ülkemizde daha fazla "Düzgün İşler" yapılması niyeti ile..." hatta solda Türk Telekom'un hayran olduğum "Türkiye'ye Değer" logosunu görüyorsunuz.

  Sizlerden ricam emeğime ciddi yaklaşmanız. Aldığınız veya paylaştığınız veride eğer sayfamdan faydalandıysanız bunu rahatlıkla Kaynak : www.erimsever.com veya Kaynak : www.erimsever.com/makmuh.htm veya Kaynak : www.erimsever.com Mekanik Tesisat Sayfaları olarak belirtebilirsiniz. Biryerlerde yanlışlıkla da olsa denk geldiğimde ben de gurur duyarım..
  Sayfalarımda, paylaştıklarımda tüm gayretimle uygunsuz içeriklerden (açık saçık, lisanssız, ...) sakınmaya çabaladım. Bu konularda da rahat olabilirsiniz.


  MESLEKİ & İŞ GÜVENLİĞİ SAYFALARIMDAKİ PRENSİPLERİM :

  Hem kendim ve hem de sizler için açık olmak adına burada yazıyorum. (Kendim derken takılırsam ben de bakarım veya sizlerden de uyarı gelir zaten)

  1 - Halen satışı yapılan lisanslı program, yazılım, e-kitap, ... 'ları serbest olarak sunmamak.
  Kişi ille de bu illegal yolları kendisine oluşturacaksa, en azından ben sebep olmayayım.
  Eğer lisansla ilgili sayfamda bir problem görürseniz lütfen mailimden benimle ACİLEN iletişime geçin, bu paylaşımı tekrar doğru bir noktaya beraberce getirelim.

  2 - Olabildiğince imalatçı, distribütör firmaları paylaşmaya çalıştım. Bayii, Servis veya Taahhüt sektöründen firmaları ancak kendi internet sitesinde paylaştığı bilgi (program, yazı, makale,...) oranında kaynaklarda yer verdim. (Ki aslında kendim de yıllardır Mekanik Tesisat taahhüt sektöründeyim)

  3 - Yararlandığım tüm kaynakları olabildiğince paylaşmaya çalıştım. Herhangibir belgenin türü, boyutu hakkında ve hatta lisaslı veya Demo program olup olmaması hakkında bile hemen linkinin yanında açıklayıcı belirteçler kullanmaya çalıştım.
  Belkide internette ilk defa (benzerine henüz rastlamadım) olarak, bizlerin projelerden biraz daha alışık olduğumuz Sayfa Lejantı oluşturdum. Pekçok sayfanın altında (Kaynakların altında) bir başlık olarak bulabilirsiniz.
  Hoşunuza gittiğini umarım, ben şahsen yapabildiğime mutluyum...

  4 - Bu paylaşımlarda bir yandan herşeyi paylaştım, biryandan da herhangibir firmanın Arge'sini oluşturan, piyasada kendisine ait tutup herkesle paylaşmadığı belgelerini korumaya çalıştım.
  Düzgün birşeyler yapmaya çalışırken kimseye de zarar vermeme niyetindeyim.

  5 - Bu paylaşımları beğenip içten maileriyle teşekkür eden veya kendi paylaşımını sunan kişi ve/veya firmalarla irtibatlarımı olabildiğince hızlı oluşturmaya çabalıyorum. Sizler bana/paylaşımıma kıymet verip bir dosya gönderdiğinizde, günlük hayatımda ilk bulabildiğim fırsatta gereğini yapmaya çabalıyorum.
  Hatta söyle güzel bir olay yaşadım : bir meslekdaş büyüğümün gönderdiği bir program linkini hemen oluşturup mail cevabı gönderdiğimde "sen bu işle ilgili çok heyecanlısın" dedi. Dedim ki : "Sizin verdiğiniz kıymeti haketmem lazım, eğer oyalansaydım bir dahaki sefere nasılsa ilgilenmiyor diye düşünürdünüz" dedim...
  Birkaç örneğim daha var (ve gün geçtikçe de artıyor) ama bu sayfayı bunlarla doldurma niyetinde değilim.

  6 - İş Güvenliği sayfasına belki de 1 kişiye faydam olur, belkide kazanacağı küçücük bir görüş sayesinde sahada yaralanmaz niyeti ile başladım. Sayfaya başvuranları yanıltmamak adına özellikle "İş Güvenliği belgemin bulunmadığını" belirttim.
  Bu işi profesyonelce yapan yakınımdaki insanlardan da yardım alırım diye düşündüm.
  Hatta sayfanın altında yer alan Kaynaklar kısmına sırf teşvik etsin diye Kişiler ve Firmalar diye ayrıca bölüm açtım...
  Hayırlısı bakalım... (?)

  7 - Pek çok sayfanın altına Thomas Edison'un "Yapabildiğimiz her şeyi yapsaydık, buna kendimiz bile şaşardık" sözünü koydum.
  Şaşırabilecek o kadar çok şey var ki, hepsi de bizleri bekliyor...
  Bu madde altında önünde saygıyla eğilebileceğim bir özlü söz'e daha yer vermek istiyorum izninizle :
  Bir insanın emeğinin en büyük ödülü, elde ettiği şey değil, istediğini elde ettiği zaman olduğu kişidir - John Ruskin

  8 - FM Global sayfası ile ilgili sayfasında yaptığım açıklamayı burada da tekrarlamayı uygun gördüm. FM Global sayfası aslen FM Global'in kendinde var, neden uğraştım ?
  Bu sayfa sayesinde ülkemizdeki düzgün işleri arttırmak için... Yani Mekanik Tesisat (Yangın Tesisatını da kapsayarak) ve İş Güvenliği - İşçi Sağlığı sayfalarımın FM Global'i de kapsaması (hem de önemine yeterince değinerek) gerekiyordu. Bu sayfa sayesinde ancak şimdi elimden geleni yaptığıma inanıyorum.


  TÜM SAYFALARIMDAKİ KOPYALAMA SERBESTLİĞİ SEBEBİM :

  Emeğim hakkı sebebi ile, doğaldır ki www.erimsever.com'un kaynak olarak gösterilmesini isterim.
  Şahsen benim kendi adıma GURUR duyduğum bir çalışmam... Ve bu şekilde de korumaya çalışıyorum.

  Farkındaysanız tüm paylaşım sayfalarımdan kopyalama (resim, yazı, link, ...) yapabilmektesiniz.

  Bu yapamadığımdan değil seçimimdendir.

  Beni yakın hisseden veya tanıyan kişilerden bazılarının bu seçimime canı sıkıldığını, "çok uğraştın, kopyalanmasını da engelleyebilseydin" olarak düşündüğünü biliyorum. Bu seçimi yapma sebeplerim :

  1 - Kaynak olarak çok daha verimsiz kullanabilirdiniz.
  Sayfalarda hiç bir yazıyı, resmi kullanamaz ve link olarak paylaştığım sayfaya ulaşana kadar nereye doğru gittiğinizi bilemezdiniz. Sayfanın hiçbir kaynak kodunu göremezdiniz. Sayfayı farklı kaydet ile bile yeterli bir kayıt yapamazdınız. Hatta biraz daha öteleri bile var ama çok detaya girmiş olmak da istemiyorum...

  2 - Arama motorlarında daha az kelime bulunabilirdi.
  Daha az paylaşım, daha az probleminize cevap, diye seçmedim.

  3 - Diğer sayfalarımın üzerinde gördüğünüz başka dillere çevirme modları da büyük ihtimalle şifrelendirilmiş kısımlar için çok da düzgün çalışmayacaktı.
  Bu yolla yurtdışına da küçük de olsa bir pencere açabildim diye düşünüyorum. Oralarda da biraz biraz oluşsun "Düzgün İşler"...

  Açık yüreklilikle söylemek istiyorum ki (vaktiyle okul,) iş ve ev hayatımda öğrendiğim şeyler, hayatımın belli dönemlerinde yediğim kazıklarla bu paylaşımlara karar verdim. Belli bir dönem sonrasında kendi yiyebileceğim kazıkları kabul edip, risklerine göre bu kazığı yiyip yememeyi seçmeyi öğreniyor insan. Ben de böyle seçtim işte...
  Zaman ayırabildiğim her an sayfalarımın içeriklerine devam ediyorum. "Zaman ayırabildiğim" kavramı biraz ters gibi görünse de kendime koyduğum prensipler, başımda duran birisinden (bence) çok daha otoriter, daha yapıcı ve daha lejantsal :)  Her nekadar sayfa başlığını "Yasal Uyarı" olarak yazdıysam da aslında "İçten Yasal Uyarı" olduğunu herhalde hissetmişsinizdir.


  Neyse söz çok uzadı sanırım, paylaşım deyince aslında bunlar da var...

  Herkese sayfalarımda iyi gezmeler...

  İşlerinizde başarılar diler, kazasız - belasız, sağlık ve mutluluk dolu, yüreğinizin sesini dinleyebildiğiniz bir hayat dilerim...


  Saygılarımla


  Erim SEVER
  Makina Mühendisi - İzmir

  © Erim SEVER - Makina Mühendisi
  Yapabildiğimiz her şeyi yapsaydık, buna kendimiz bile şaşardık - Thomas Edison
  İnsanların hayırlısı, insanlara faydası dokunandır - Hadis-i Şerif - Hz. Mevlânâ'nın (k.s.) Vasiyeti'nden