ARAMA MOTORU :


Google Arama
www.erimsever.com

Site HaritasıYukarı Çık
Afrika Dili - Güney Afrika Almanca - Almanya Arapça - Arabistan Arnavutça - Arnavutluk Azerice - Azerbaycan Baskça - İspanya Belarusça - Beyaz Rusya Bengalce - Bengal Bulgarca - Bulgaristan Çekce - Çekoslovakya Çince - Basitleştirilmiş Çince - Geleneksel Danca - Danimarka Endonezya Dili - Endonezya Ermenice - Ermenistan Eskenazi Dili - Almanya Yahudileri Estçe - Estonya Farsça - İran Filipince - Filipinler Fince - Finlandiya Fransızca - Fransa Galce - Galler Galiçyaca - Galiçya Gücerat Dili - Hindistan Gürcüce - Gürcistan Haiti Creole Dili - Haiti Hırvatça - Hırvatistan Hintçe - Hindistan Flemenkçe - Hollanda İbranice - İsrail İngilizce - Amerika, İngiltere İrlandaca - İrlanda İspanyolca - İspanya İsveçce - İsviçre İtalyanca - İtalya İzlandaca - İzlanda Japonca - Japonya Kannada (Karnataka) Katalanka - Catalan Andorran Korece - Kore Latince - Meksika Lehçe - Polonya Letonca - Letonya Litvanyaca - Litvanya Macarca - Macaristan Makedonyaca - Makedonya Malayca - Malezya Maltaca - Malta Norveççe - Norveç Portekizce - Portekiz Romence - Romanya Rusça - Rusya Sırpça - Sırbistan Slovakça - Slovakya Slovence - Slovakya Svahili - Jameyka Tamil - Hindistan Tayca - Tayland Telugu - Sri-Lanka Ukraynaca - Ukrayna Urduca - Pakistan Vietnamca - Vietnam Yidce - Rusya Yahudileri Yunanca - Yunanistan
    
    HZ. MUHAMMED (SAV) :

Tüm Alimlerin üzerinde şüphe duymadıkları tek hadis : "Kim kasıtlı olarak benim hakkımda (veya ağzımdan) yalan uydurursa ateşteki yerine hazırlansın" 'dır. (Allah daha iyi bilir)

Mesnevi Hadisleri (Tesbît ve Tahrîc) - Prof.Dr. Ali Yardım - İstanbul 2008 (370sf 14MB) - 1 - 2 İthâf : Hak Dost Hz. Mevlânâ'nın (k.s.) azîz hâtırasına

Peygamberimizin (s.a.v.) Veda Haccı :

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Vedâ haccında, 8 Mart 632 Cuma günü Arafat Vâdisi'nin ortasında 124.000 Müslümanın şahsında ashabına ve bütün insanlığa hitabıdır.

Peygamberimizin Veda Hutbesi - Diyanet

Peygamberimizin Veda Hutbesi - Tam MetinHZ. EBUBEKİR (RA) :

“Ey İnsanlar! Ben işlerinizi yapmak üzere sizler tarafından seçilmiş bulunuyorum. Ben sizin en hayırlınız değilim. Vallahi bu işi ne şimdiye kadar düşündüm ve ne de böyle bir isteğim oldu. Hiç istemediğim ve arzu etmediğimi bir vazife bana sizler tarafından verilmiş bulunmaktadır.

Emmâ ba’d feyâ İbadallah! / Bundan sonra; ey Allah'ın Kulları! Şayet iyilik yaparsam bana yardım ediniz. Fenalık yapacak olursam bana yol gösteriniz. Ben Allah’a ve Resulüne itaat ettiğim sürece bana itaat ediniz. Şayet Allah’a ve Resulüne itaat etmezsem, sizin de bana itaat etmeniz gerekmez.

Doğruluk emânettir; yalancılık ihanettir. Bundan sonra İnşallah/Allah'ın izniyle içinizde en zayıfınız hakkı alınıncaya kadar katımda en güçlünüz olacak, en güçlünüz de üzerine geçirdiği hakkı kendisinden alınana kadar katımda en zayıfınız bulunacaktır.

Ey İnsanlar! Allah için cihadı asla terk etmeyiniz! Biliniz ki cihadı terk eden kavim zelil olur. Kendim için ve sizler için Allah’tan af ve afiyet dilerim...HZ. ÖMER (RA) :

Ahmakla dostluktan çekin, zira iyilik edeyim derken çok defa kötülük eder.

Allah'ı anın, O'nu anmak şifadır.


Amirin en kötüsü, halkı kötü yola sevkedendir.

Başkasında görüp hoşlanmadığın ayıbın kendinde olduğunu görmemekten büyük ayıp olamaz.


Başkasını ıslah etmeye kalkışmadan önce kendini ıslah etmeye bak.

Bir insanın şöhretine ve görünüşüne aldanma; namaz ve niyazına bakma; Aklına ve doğruluğuna bak.


Bugünkü işini yarına bırakma.

Günahlarını azalt. Ölümün şiddeti sana kolay gelir.


Halka karşı insaflı davranan, işinde muvaffakiyete erişir.

İnsan için iş çoktur, fakat tutacağı işten ak yüzle çıkmayı düşünmelidir.


İnsanların en akıllıları, insanların hareketlerini takdir edenlerdir.

Kalbinizin sevmediği kimselerden sakınınız.


Kibir ve gururlulukla haddini aşanı, Cenab-ı Hakk yerden yere çarpar.

Kötülüğü bilmeyen adam, onun tuzağına kolay düşer.


Olmamış şeyleri soracağına, olmuşlardan ibret almaya çalış.

Sırrını saklarsan ona hakim olursun. Saklamazsan, o sana hakim olur.
HZ. OSMAN (RA) :

Geçenlerden ibret alınız, gayretle çalışınız, gafil olmayınız. Hiç bir hareketinize göz yumulmaz. Hani nerede dünyaya gelipde, orada uzun müddet menfaatler sağlayan, orayı imar edenler, ekip biçenler ve onların kardeşleri. Onları unuttunuz mu? Dünyaya Allah'ın verdiği kadar değer veriniz. Ahirettende nasibinizi unutmayınız.

Ey insanlar! Allah'a muhalefetten sakınınız. Çünkü Allah'a muhalefetten sakınmak bir ganimettir. En akıllı insan kendisini hesaba çeken, kendini iyi idare eden, ölümden sonrası için iyi amel yapan ve kabrin karanlığı için Allah'ın nurundan faydalanandır. Kul gözleri gördüğü halde Allah'ın kendisini âmâ olarak haşretmesinden korksun. Hikmetten anlayana manalı bir söz kafidir. Ma'nen sağır olanlar, zaten Hakk'ı duyamaz.


Kişi nefsini ihmal etse de, fakirlik canına tak dese de, gönül tokluğu onu başkalarına muhtaç olmaktan vareste kılar kendisini de güzelleştirir.

Allah korkusu, insanı O'nun gazabından koruyan bir kalkan ve rızasını kazanmaya bir vesiledir. Hadiseler karşısında Allah'tan korkun, cemaate sarılın, fırka fırka ayrılmayın. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın.


Öldükten sonra dirilecek insanların hesaba çekileceğini bildiği halde mal biriktirene, cehennemdeki ızdırabı bilerek günah işleyene hayret ederim.

Bir zorlukla karşılaştığında sabret. Çünkü hiçbir güçlük yoktur ki arkasından kolaylık gelmesin. Aziz ve Celil olan Allah size ahireti kazanmanız için dünyayı vermiştir. Dünya fani, ahiret ise bakidir. Fani olan dünya sizi şımartıp da baki olan ahiretten alıkaymasın. Fani olana baki olanı tercih ediniz. Dünya yok olup gidicidir. Sonunda varılacak yer Allah'ın huzurudur.


Ya bela ve musibetlere sabredersin yahut nedamet edersin.

Ey insanlar! Kumar aletlerinden sakınınız. Kimsenin görmediği, vakıf olamadığı işlerinizde Allah'a muhalefetten sakınınız. Cennet mutluluğunu bilerek istirahat edene ve Allah'ı bildiği halde başkasını zikredene hayret ederim.


Bütün işlerin Alah'ın emri ile olduğunu bildiği halde elden kaçırdığı için üzülene hayret ederim. Zamanı kıyaslamayan, kaderleri tanıyamaz; gelecek günlerin neler vaadettiğini de bilemez.

Küçük çocukları kazanca zorlamayın. Eğer onları kazanca zorlarsanız hırsızlık yaparlar. Elinde bir sanatı olmayan cariyeleri de kazanca zorlamayın. Eğer onları kazanca zorlarsanız zina yaparak istediğiniz parayı getirmeye mecbur olurlar. Namus ve şerefinizi koruyun ki, Allah da sizin namus ve şerefinizi korusun. Yiyeceklerinizin helal ve temiz olmasına dikkat edin.


Ey ademoğlu! Bilmiş ol ki; ruhunu almakla vazifeli olan melek seni bırakmaz, ecelin geldiğinde seni bırakıpta başkasına gitmez. Sanki bırakıpta sana gelecekmiş gibi ölüme hazır ol. Gafil olma çünkü sen unutulmuş değilsin. Ey ademoğlu! Sen bil ki; kendinden gafil olur hazırlanmazsan başkası senin yerine hazırlanmaz. Mutlaka Allah'ın huzuruna çıkacaksın, kendini hazıırla, kendi işlerini başkasına havale etme.

Biliniz ki Allah kiminle beraberse o hiçbirşeyden kokmaz. Allah kime gazab etmişse onun affını isteyeceği başka kimse yoktur.


Ben Beni Kaynuka denilen yahudi kabilesinden hurma alır, kârına satardım. Rasulullah (sav) bunu duyunca bana şöyle dedi: "Ya Osman,alırken de satarken de ölç."HZ. ALİ (KS) :

Akıl sahibi; yarınını düşünen, kendi özğürlüğü için mücadele eden ve yapılması kaçınılmaz olan şeyleri yerine getiren kişidir.

Akıl sahipleriyle arkadaşlık kurmak, ruha hayat verir.


Akıl tamamlandı mı, söz azalır.

Akıllı düşmanına, cahil dostundan daha çok güven.


Doğrusu, ömrünün geçen kısmı, tükenmiş bir zamandır; gelecek kısmı, bir umuttan ibarettir; içinde bulunduğu an ise çalışma zamanıdır.

Dostluk eskidikçe, sevgi artar.


Dostuna bütün sevgini ver, ama bütün güvenini verme; onunla her konuda yardımlaş, ama bütün sırlarını anlatma.

Dostunun düşmanıyla dostluk kurmak, dosta düşmanlık etmektir.


Dünya, geçen bir gün ve biten bir ay gibidir.

Dünya malını çok değer veren kişilerle arkadaşlık etme; fakir olursan hor görürler, zengin olursan kıskanırlar.


En akıllı insan, akıl sahiplerinin yolundan gidendir.

En üstün insan; güç sahibi iken hoşgörülü olan, zengin iken fakir gibi yaşayan ve insaflı davranan kişidir.


Gerçek dost; yanlış yaptığında seni uyaran, gıyabında ise seni koruyan kişidir.

Gücü ve yönetimi her zaman elinde bulundurmak istiyorsan, adaletli davran.


Hakiki dost sıkıntılı zamanlarda, senin gurur ve izzet-i nefsini kırmadan, sana yardım edendir.

Her şeyin yenisi iyidir. Dostluk ise, eskidikçe değerlenir.


İnsanın en güçlü olduğu yaş, kırktır.

İnsanın nefsine güvenmesi, şeytan için büyük bir fırsattır.


İnsanlarla öyle yakınlık kurun ki; ölürseniz size ağlasınlar, onlardan uzak kalırsanız sizi özlesinler.

Kötülerle arkadaşlık kurmak, iyiler hakkında kötü düşünmeye neden olur.


Ömür, sayılı bir kaç nefesten ibarettir.

Suçsuz kişi, cesur; şüpheli kişi ise korkak olur.


Sustuğunda düşünen, konuştuğunda zikreden ve baktığında ibret alan kişi akıllıdır.

Yüce Allah'ın insanoğlunu mazur görüp ikaz ettiği yaş, altmıştır.


Kaynak : İnternet'ten derleme
© Erim SEVER - Makina Mühendisi
İnsanların hayırlısı, insanlara faydası dokunandır - Hadis-i Şerif - Hz. Mevlânâ'nın (k.s.) Vasiyeti'nden