ARAMA MOTORU :


Google Arama
www.erimsever.com


Bilginin paylaştıkça çoğalması ve ülkemizde daha fazla "Düzgün İşler" yapılması niyeti ile...

Site HaritasıYukarı Çık
Afrika Dili - Güney Afrika Almanca - Almanya Arapça - Arabistan Arnavutça - Arnavutluk Azerice - Azerbaycan Baskça - İspanya Belarusça - Beyaz Rusya Bengalce - Bengal Bulgarca - Bulgaristan Çekce - Çekoslovakya Çince - Basitleştirilmiş Çince - Geleneksel Danca - Danimarka Endonezya Dili - Endonezya Ermenice - Ermenistan Eskenazi Dili - Almanya Yahudileri Estçe - Estonya Farsça - İran Filipince - Filipinler Fince - Finlandiya Fransızca - Fransa Galce - Galler Galiçyaca - Galiçya Gücerat Dili - Hindistan Gürcüce - Gürcistan Haiti Creole Dili - Haiti Hırvatça - Hırvatistan Hintçe - Hindistan Flemenkçe - Hollanda İbranice - İsrail İngilizce - Amerika, İngiltere İrlandaca - İrlanda İspanyolca - İspanya İsveçce - İsviçre İtalyanca - İtalya İzlandaca - İzlanda Japonca - Japonya Kannada (Karnataka) Katalanka - Catalan Andorran Korece - Kore Latince - Meksika Lehçe - Polonya Letonca - Letonya Litvanyaca - Litvanya Macarca - Macaristan Makedonyaca - Makedonya Malayca - Malezya Maltaca - Malta Norveççe - Norveç Portekizce - Portekiz Romence - Romanya Rusça - Rusya Sırpça - Sırbistan Slovakça - Slovakya Slovence - Slovakya Svahili - Jameyka Tamil - Hindistan Tayca - Tayland Telugu - Sri-Lanka Ukraynaca - Ukrayna Urduca - Pakistan Vietnamca - Vietnam Yidce - Rusya Yahudileri Yunanca - Yunanistan

    
         


Yardım niyeti dolu tüm kalpleri kutluyor ve teşekkür ediyorum
Yapabileceklerimiz bu yara bandı kadar bir yer kapatabilse... - ES.


GÜNLÜK YAŞANTIMIZDA YAPABİLECEKLERİMİZ & KAMPANYALAR :

Pek Çok Yardım Telefonu
22.10.2011 Van - Erciş (7,2 Rihter) depremine ait Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi’nde bir kriz masası oluşturdu. Kızılay'ın bu depremle ilgili haber sayfası linkleri : Alarm - Yardım malzemesi sevkiyatı
Diyanet İşleri yardım kampanyası bilgileri
ACİL İHTİYAÇLAR :
Kızılay kan bağışı (Özellikle negatif kan gruplarına ait)
Çadır, Konteyner, Branda, Battaniye
Su, Su deposu
Seyyar Wc Kabinleri
Pil, El feneri
Mont, Bot, Kazak, ... (Özellikle kışlık giyim eşyaları)
Odun sobası, Tüplü soba ve Tüp
Bebek bezi, Mama, Biberon
Kadın pedi
Jeneratör (Bölge jeneratör yakıtları Opet Petrol karşılıyor 26.10.2011 - 12 TV Kanalı ortak yayını anonsu)
Taş kırma makineleri
PARA YARDIMLARI :
Pek çok bankanın açtığı özel hesaplar (Ziraat, Halk, Vakıflar, ...)
Telefonunuzdan 168 ile Kızılay'ın 7/24 Bağış ve İletişim Hattı
Cep telefonunuzdan (tüm GSM operatörlerinden) 2868'e her boş mesajınız ile Kızılay'a 5TL yardım
Sabit Telefonlar : 0.800.219 20 21 (26.10.2011 - 12 TV Kanalı ortak yayını anonsu)
Yurtdışı : +90.212.429 58 00 (26.10.2011 - 12 TV Kanalı ortak yayını anonsu)
Cep telefonlarından 0.212.429 58 00 (26.10.2011 - 12 TV Kanalı ortak yayını anonsu)
BİREYSEL YARDIM YOLLARI :
Bağlı bulunduğunuz belediyeler ve bulunduğunuz ilin Makina Mühendisleri Odalarında toplama merkezleri oluşturdu, yardımlarınızı bırakabilirsiniz. Ayrıca TMMOB Mimarlar Odası Dökümanı
Yurtiçi kargo ücretsiz kargo kampanyası başlattı. Yurtiçi kargo bürolarından detaylı bilgi alabilirsiniz.


Yüreğinize sağlık..

2011 Ramazan Bayramı Trafik Bilançosu :
Emniyet Genel Müdürlüğü, dokuz günlük Ramazan Bayramı tatilinde 144 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 491 kişinin ise yaralandığını bildirdi.
Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2011 yılı Ramazan Bayramı tatilinde 3 bin 6 kaza meydana geldi. 109 ölümlü trafik kazasında 144 kişi hayatını kaybetti. 2 bin 897 yaralamalı kazada ise 6 bin 491 kişi yaralandı. Yapılan açıklamaya göre, bayram tatilinin birinci günü 379 kazada 33 kişi hayatını kaybederken, 788 kişi de yaralandı. İkinci gün meydana gelen 327 trafik kazasında 16 kişi hayatını kaybetti, 639 kişi de yaralandı. Tatilin üçüncü günü 345 kaza meydana geldi, 28 kişi hayatını kaybetti, 747 kişi de yaralandı.
384 kazanın meydana geldiği tatilin dördüncü günü 9 kişi hayatını kaybederken 914 kişi yaralandı. Tatilin beşinci günü 382 kaza meydana geldi, 15 kişi hayatını kaybetti, 873 kişi de yaralandı.
Bayramın son günü olan 9 günlük tatilin altıncı gününde 312 kaza meydana geldi, 10 kişi öldü, 701 kişi de yaralandı.
Tatilin yedinci gününde 308 trafik kazasında 7 kişi hayatını kaybetti, 615 kişi yaralandı. Tatilin sekizinci gününde 299 kaza yaşanırken, 13 kişi hayatını kaybetti, 636 kişi yaralandı. Tatilin son günü ise meydana gelen 270 trafik kazasında 13 kişi ölürken 578 kişi de yaralandı. Kaynak Yılına bakmayın lütfen "bu genel hata"dan kurtulalım artık..
Yaz aylarıyla gelen kuraklıkta sokak hayvanları büyük zorluklarla su bulabiliyorlar. Bir masraf yapmanız da gerekmiyor, küçük bir yoğurt kabına lütfen su koyun ve kapınızın önüne herhangi bir yere; size neresi kolay geliyorsa bırakın. Unutmayın, biz yardım etsek de etmesek de onlar varlar ve onlara yaşamı kolaylaştırırmak aslında çok kolay. O kaptan serçeler bile su içecek göreceksiniz..

Sert geçen kışlarda yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanlarını lütfen unutmayın...
Fotoğraf; yeni park etmiş bir arabanın sıcaklığından faydalanmaya çalışan küçükler..Kızılayın Japonya'ya deprem yardım kampanyası
Kızılhaçın Japonya'ya deprem yardım kampanyası - İngilizce Türkçe

Japonya'ya yardım kampanyalarından birisi :
Japonca sayfadan tuşuna her tıklama 9,0 şiddetinde deprem yaşayan Japon halkına Fiat'ın 1 yen bağışlama kampanyasını oluşturuyor. Günde sadece 1 kez tıklanabiliyor. - Damlasa da aksın..

Kızılayın kan toplama kampanyaları : Ülkem İçin ve Kan Ver


Altı Nokta Körler Derneği'nin hazırladığı bu film her izlendiğinde, bir görme engelli vatandaşlarımıza renkleri tanıyan cep telefonu yazılımı ulaştırılıyor.

Görme engelli vatandaşlarımıza gönüllü sesli kitap okuma kampanyaları ve daha detaylı bilgi için tıklayınız

Meyve Çekirdeklerini Atmayınız - TEMA & DGD
Yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine ASLA hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün. Üzerine de bir bardak su dökün. Gömme imkanınız yoksa bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın; arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdekleri savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir. Aksine çevre için yeni hayattır. Doğaya başıboş atılan yada dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip bitki ve ağaç olduğu kanıtlanmıştır. En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet... Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım...
TEMA tarafından başlatılan bu uygulama, bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor.
Doğaya yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.
Poşete koymadığınız her çekirdek için şimdiden teşekkürler, DGD - Doğa Gönüllüleri Derneği

Kapak Toplama Kampanyası - 2011 sonuna kadar
Toplanan her 250 kg. kapak bir engellimize tekerlekli sandalye olarak geri dönsün.

İlacınız ilaç olsun
Kullanım tarihi geçmeyen ilaçların toplanması ve ihtiyacı olanlara sunumu

TAP - Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği
Çevre ve Orman Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında imzalanan protokol kapsamında eczanelerde atık pil toplanmaktadır. Bir okulumuzun Atık Pil kampanyası.. Kullanıp bittiğini düşündüğünüz pillerin doğaya zararı yeni başlamakta..

Düğün ve Başsağlığı günlerimizde "Çiçek gönderilmemesi, arzu edenlerin . . . 'ye bağışta bulunması rica olunur"

Faturanızı e-posta ile almayı seçerek, ağaçları ve çevreyi koruduğunuz için teşekkür ederiz.

Maillerinizin sonuna ekleyebileceğiniz mesaj :
Daha yeşil bir çevre için bu mesajı yazdırmadan önce lütfen bir kez daha düşünün.
For a greener environment, please reconsider before printing out this document.
ULUSLARARASI :

UNICEF - UNICEF Türkiye
UNICEF, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından çocuk haklarının korunması, temel gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olmak ve çocukların itiyaçlarının eksiksiz biçimde gerçekleştilmesi için fırsatlar yaratmak için görevlendirilmiş bir kuruluştur.
Çocuk Hakları Savunması doğrultusunda, çocuklara yönelik davranışları uluslararası standartlara kavuşturulması için çaba göstermektedir. Böylece çocuklara ‘Birinci Önceliği’ tanıyıp gerek onlara gerekse ailelerine gerekli hizmetleri sağlayabilecek duruma gelmelerine yardımcı olmaktadır.
Öncelikle en dezavantajlı konumda olan çocuklara, yani savaş kurbanlarına, aşırı yoksulluk içindekilere, doğal felaketlere uğrayanlara, şiddet ve sömürünün her biçiminden zarar görenlere ve engellilere özel koruma sağlanmasına büyük önem vermektedir.
UNICEF taraflı bir kuruluş değildir ve ayrımcılık gözetmeden her tür işbirliğine açıktır. En dezavantajlı konumdaki çocuklar ile gereksinimleri en acil olan ülkeler, bütün çalışmalarında öncelik taşımaktadır. Diğer Birleşmiş Milletler örgütleri ve insani yardım kuruluşları ile eşgüdüm içinde hareket etmekte, böyle durumlarda çocukların ve onlara bakanların durumlarını rahatlatmak için elindeki imkanları işbirliği yaptığı kuruluşların hizmetine sunmaktadır.
UNICEF, işbirliği yaptığı bütün kuruluşlarla birlikte dünya topluluğunun benimsediği sürdürülebilir insani kalkınma hedeflerine ulaşılması ve Birleşmiş Milletler kuruluş bildirgesinde yer alan barış ve sosyal ilerleme vizyonunun gerçekleşmesi için çalışmaktadır.

Greenpeace - Greenpeace Türkiye
Greenpeace, küçük bir grubun kiraladığı eski bir tekne ile nükleer denemeleri protesto etmek için Alaska’nın kuzeyindeki Amchitka'daki nükleer deneme sahasına gitmeleri ile 1971 yılında Kanada'nın Vancouver şehrinde meydana geldi.
Ekolojik endişeler ve nükleerden arınmış bir dünya özlemi ifade eden bir isim seçtiler kendilerine: Greenpeace (Yeşilbarış).
Şiddet içermeyen doğrudan eylem kavramını kullanarak çevreye verilen zararların önlenmesi -şimdi de olduğu gibi- Greenpeace'in ana ilkesi oldu. Greenpeace büyüdükçe ve geliştikçe, siyasi lobi çalışmaları ve bilimsel araştırmalarla doğrudan eylem tarzını güçlendirdi.
Gemilerini Pasifik'te yapılan nükleer denemeleri durdurmak ya da plutonyum atığı yüklü gemilerin ölümcül kargo taşımasını önlemek için kullandı.
Balinaları soylarının tükenme noktasına kadar avlanmaktan ve eski ormanları sorumsuzca yok edilmekten kurtardı.
Dünyamızı ciddi şekilde tehdit eden fosil yakıtların süregelen kullanımına, bunun iklim değişikliğiyle olan ilgisine ve havamızın ve suyun toksik kimyasallarla zehirlenmesine dikkat çekti.
Barışçıl protestoya kendilerini adamış olan Greenpeace eylemcileri, bazen şiddetin kurbanı olabiliyor. 10 Temmuz 1985'te Fransız Gizli Servisi, Greenpeace'in bayrak gemisi Rainbow Warrior'ı bombalayarak batırdı ve Hollanda-Portekizli Greenpeace fotoğrafçısı Fernando Pereira bu olayda yaşamını kaybetti.KURUMLAR :

KIZILAY - Bağış Sayfası
Savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğmuştur. 11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay, 1877'de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti", 1923'de "Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti", 1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve 1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. Kuruluşa "KIZILAY" adını büyük önder Atatürk vermiştir. Kızılay Linkleri

Çocuk Esirgeme Kurumu
Kurumun amacı; devletimizin evrensel hukuk ilkeleri ve Anayasamız çerçevesinde, uluslararası sözleşmeler, ulusal plan ve politikalar, sosyal değişme ve gelişime uygun olarak, sosyal hizmetlerin temel ilke ve esasları ile nitelikli bir yaşam sürdürmekte güçlük çeken birey ve grupların; maddi, manevi ve sosyal yoksunluklarının giderilmesinin ve ihtiyaçlarının karşılanmasının bir insan hakkı olduğu anlayışı içinde, sosyal sorunlarının önlenmesi ve çözümlenmesine yardımcı olunması ve hayat standartlarının iyileştirilmesini amaçlayan sistemli ve programlı hizmetler bütününü, alanla ilgili olan kesimler ile işbirliği içerisinde yürütmektir.

THK Türk Hava Kurumu
THK Cumhuriyet'in ilanından 16 ay sonra 16 Şubat 1925'de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün emirleriyle "Türk Tayyare Cemiyeti" adıyla kuruldu. Cemiyet'in kuruluş amacı; Türkiye'de havacılık sanayisini kurmak havacılığın askeri, ekonomik, sosyal ve siyasal önemini anlatmak; askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak; bütün bunlar için gerekli araç ve gereci hazırlamak; personeli yetiştirmek ve UÇAN BİR TÜRK GENÇLİĞİ yaratmaktır.

Darülaceze Müessesesi
1895 yılında Sultan II. Abdülhamit Han tarafından kurulan kurumumuz kurulduğu günden bugüne 30.000’i çocuk olmak üzere toplam 100.000 kişiye Şefkat Yuvası olmuştur. Halen 650’ye yakın insanımızı kuruluş felsefesinden ödün vermeden barındıran Darülaceze din, dil, ırk, cinsiyet ve mezhep farkı gözetmeksizin cami, kilise ve havrasıyla dünyada eşi benzeri olmayan bir hayır kurumudur.VAKIFLAR :

LÖSEV - Lösemili Çocuklar Vakfı
Lösemili Çocuklar Vakfı, ilk kez 1998 yılında kuruldu. Lösemili çocukları tedavi amacıyla SSK Ankara Çocuk Hastanesine yatırdığımız ilk günlerdi... Hastane yönetiminden çocukların odaları için küçük bir televizyon talebine aldığımız olumsuz yanıt sonrasında o hastanede çalışan doktorlar, hemşireler ve personel, aramızda para toplayarak küçük bir televizyon aldık. İlk zamanlarda bir çocuğumuzun yol parasını ya da okul ihtiyacını karşılamak bizler için büyük sorundu. Ancak günler geçtikçe büyüdük, güçlendik; projeler geliştirdik, hedeflerimizi büyüttük. Çocuklarımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için dürüstçe ve tüm enerjimizle çalıştık.
LÖSEV' i kurmaktaki amacımız; lösemili ve kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak, bunun yanısıra, kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi, eğitim ve araştırma kurumları kurmak ve işletmektir.

KAÇUV - Kanserli Çocuklara Umut Vakfı
KAÇUV- Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, 2000 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Servisi'nde çocukları tedavi görmekte olan aileler ile hekimlerinin bir araya gelmeleriyle kuruldu.
Vakfın temel amacı; "Maddi sorunları nedeniyle tedavileri aksama riski taşıyan çocukların tedavilerinin sürekliliğini sağlamak"tır. Ayrıca kanser ile mücadelede önemli bir gereksinim olan psikolojik destek ve çocuk psikolojisine uygun tedavi ortamının yaratılması vakfın öncelikli hedefleri arasında yer alır.

TEGV - Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı
23 Ocak 1995 tarihinde Suna Kıraç önderliğinde kurulan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, aradan geçen 15 yıl içinde ülkemizin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu.
Eğitim Gönüllüleri’nin varoluş nedeni 7-16 yaş grubu çocuklarımıza devlet tarafından verilen temel eğitime katkıda bulunmak ve onlara yaşam becerileri kazandırmaktır.

Altı Nokta Körler Vakfı
Altı Nokta Körler Vakfı, 1972 senesinde kurulmuştur. Kuruluş amaçları;
- Körlerin eğitilmesi, rehabilite edilmesi,
- İşyerlerine yerleştirilmesi ve işyerlerinde verimli hale getirilmesi,
- Körlüğün önlenmesi ve sorunları doğrultusunda kamuoyu oluşturulmasıdır.
Kurucuları arasında İstanbul Valiliği, İstanbul Belediyesi, Milliyet Gazetesi, Altı Nokta Körler Derneği, Lions 118-T Yönetim Çevresi ve bazı Lions Kulüpleri, önemli iş insanları, Türkiye'de bulunan yabancı misyon mensupları mevcuttur.
Bugün Emirgan Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi, Vakıf ile SHÇEK'in (Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu) işbirliğiyle, yetişkin görme engellilere temel ve mesleki rehabilitasyon eğitimi hizmeti vermektedir.
Vakıf son senelerde sağladığı fonlarla hizmetlerine yeni ve çağdaş bir anlayış getirmiştir. Bu anlayış körlük ve körlerle ilgili konulardaki yaklaşımlarında toplumun Avrupa standardını yakalamasını hedeflemektedir. Körler gerekli alt yapı sağlandığı takdirde her türlü iş kolunda istihdam edilebilirler. Bunun için gerekli eğitim imkanlarının onlara sağlanması ise toplumsal bir sorumluluğumuzdur.

TSK Mehmetçik Vakfı
Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı; vatanımızın ve ulusumuzun güvenliği için barışta ve savaşta, her türlü şartlar altında görev yapan, erbaş ve erlerimizden şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybedenlerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere sosyal ve ekonomik destek sağlamak amacıyla 17 Mayıs 1982 tarihinde kurulmuştur.
Türk Silahlı Kuvvetlerinde yaptığı Vatan Hizmeti esnasında; şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere belirlenen esaslara göre Ölüm ve Maluliyet Yardımı yapmak, gazi ve engelli Mehmetçiklerin kendilerine Sürekli Bakım Yardımında bulunmak, söz konusu Mehmetçiklerin çocuklarına bakım ve öğrenim desteği sağlamak, yardım Planına dahil Mehmetçik ve aileleri ile bağışçılara yönelik Sosyal Destek Programları uygulamak, yardım Planını destekleyen Bağış, Yatırım ve Tanıtım Programları ile kendini sürekli geliştirmek ve kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirmek, bu faaliyetleri ile ülke düzeyinde Sosyal Adaletin, Toplumsal Barışın ve Ulusal Birliğin güçlenmesine katkıda bulunmaktır.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı
Silahlı Kuvvetlerimizin güçlendirilmesi, ihtiyaç duyulan silah, araç ve gereçleri yurt içinde üretecek seviyede bir Savunma Sanayi kurularak dışa bağımlılığın asgariye indirilmesi maksadıyla, 3388 sayılı yasa ile, 26 Eylül 1987 tarihinde Kara, Deniz, Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakıflarının birleşmesiyle Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı kurulmuştur.
Ülke Savunma Sanayinin geliştirilmesinde, yönlendirilmesinde ve yerli katkı payının artırılmasında etkin bir rol almak, uluslararası pazarlarda söz sahibi olma ve Avrupalı hem türleri ile rekabet edebilme gücüne ulaşmış şirketlerden oluşan bir şirketler grubu olmak, grup şirketlerinin gelişmesini ve yönlendirilmesini sağlayabilecek yetkinlikte güçlü bir kurumsal kimliğe ve sağlam bir mali-finansal yapıya sahip olan ve yüce ulusumuzun yapacağı bağışlar için ilk akla gelen bir Vakıf olmaktır.

Türk Silahlı Kuvvetleri Dayanışma Vakfı
Genelkurmay Başkanlığı'nın koordinatörlüğünde Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı ile yapılan çalışmalar sonunda, özellikle 10 (on) yıldan az hizmeti olan personelden, görev esnasında veya görev dışında vefat edenlerin Eş, Çocuk, Anne ve Babaları ile malul olanların kendilerine yardım edebilmek için daha sistemli bir kurumsal yapının oluşturulması gereği ortaya çıkmış bu maksatla söz konusu Sosyal Yardım ve Moral Sandıkları lağv edilerek yerine 28 ARALIK 1999 tarihinde TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ DAYANIŞMA VAKFI kurulmuştur.
Vakfın kuruluşu, ANKARA 9.Asliye Hukuk Mahkemesinin 28.12.1999 tarih ve E:1999/772, K:1999/803 Sayılı Kararı ile tescil edilmiş ve 30/31 ARALIK 1999 tarih ve 23922/29923 Sayılı Resmi Gazetelerle Yayınlanarak kamu oyuna duyurulmuştur. Vakıf 01 OCAK 2000 tarihinden itibaren faaliyetine başlamıştır.
Vefat edenlerin evli ise Eş ve Çocuklarına, bekar ise Anne ve Babalarına, Malul olanların kendilerine ekonomik ve sosyal yardım, Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetlerinde halen görevde olanlara Vakfın imkanları ve ekonomik durumuna bağlı olarak, görevlerini yerine getirme sırasında veya görevlerinden dolayı haklarında soruşturma veya kovuşturma yapılanlar ile hukuk mahkemelerine dava açılanlara avukatlık ücreti yardımı (hukuki destek) amacıyla yardım yapabilir. Yapılacak yardımların usul ve esasları TSK Dayanışma Vakfı Yönetmeliğinde belirlenir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Elele Vakfı
Ülke savunması ve milletin bölünmez bütünlüğü için mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, 1995 yılının Mart ayında dünya kamuoyunun da yakından izlediği, bir iç güvenlik harekatı icra edilmiş ve yürütülen bu operasyon, ülkede büyük takdirle karşılanmıştır.
Ülke savunması ve milletin bölünmez bütünlüğü için görevi başında yaralanan veya uzvunu kaybedenler başta olmak TSK personeli, emeklisi, malulen emeklisi ve bunların bakmakla yükümlü olduklarının rehabilitasyonu ve devamlı bakımlarını sağlamak, uygar ve çağdaş seviyede sağlıklı bir yaşam sürdürebilmelerine katkıda bulunmaktır.

Jandarma Asayiş Vakfı
Jandarma Genel Komutanlığının emniyet ve asayişi sağlama kapasitesini artırmak ve birliklerini çağın gereklerine uygun şekilde teçhiz etmek amacıyla ilave kaynak arayışından yola çıkarak, Jandarma Genel Komutanlığını desteklemek üzere 1986 yılında vakıf kurulması düşünülmüş ve çalışmalara başlanılmıştır.
Vakfın kuruluşu, 06 Eylül 1997 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanarak, 17 Eylül 1997 tarihinde tescil işlemleri ile tamamlanmıştır.
Jandarma Genel Komutanlığının emniyet ve asayişe yönelik hizmetleri açısından güçlendirilmesi ve her yönüyle en ileri düzeye yükseltilmesi hususunda vakıf tarafından gerçekleştirilebilecek her türlü hizmeti ifa ve bu amaca varabilmek için halkın maddi ve manevi desteğini sağlamaktır.

İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı
•Yeryüzünde adaletin ve iyiliğin hâkim olması için evrensel kardeşlik bilinciyle nerede olursa olsun muhtaç ve mazlum tüm insanlara ihtiyaç duydukları insani yardımı ulaştırarak onurlu bir yaşam sunmak, insanı yardıma muhtaç hâle getiren ve mazlum eden her türlü politika ve faaliyetleri önlemek üzere tüm insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmemesi için gerekli çalışmaları yapmak, değişen dünyada değişmeyen değerlerin yaşatılmasını sağlamak, iyiliği her zaman her yerde yaşatmak.
Vakıf yönetimince yıl içerisinde elde edilecek gelirlerin %20’ye kadarı yönetim ve yönetimi sürdürme giderleri, ihtiyat ve vakıf malvarlığını artıracak yatırımlara, kalan %80’i ise Vakıf amaç ve hizmet konuları doğrultusunda tahsis ve sarf olunur.
Bölgeler : Türkiye, Ortadoğu, Avrupa, Afrika, Balkanlar, Amerika, Orta Asya, Güney Asya, Kafkasya

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı
1989 yılı Ocak ayında şiddete maruz kalan kadınların hukuksal ve pratik destek alabilecekleri bir telefon ağı oluşturuldu. Ancak bir süre sonra dayanışma ağlarının da yetmeyeceği, bir sığınağın gerekli olduğu somut biçimde ortaya çıktı. Şiddetle yüz yüze olan kadınlarla dayanışmayı sürdürmek, aile içindeki şiddete karşı mücadeleyi yaygınlaştırmak amacıyla 1990'da Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı kuruldu.
Mor Çatı’da erkek şiddetine karşı mücadele feminist yöntemlere dayalı olarak yürütülür. Erkek şiddetinin, toplumda kadınlarla erkekler arasında var olan eşitsizliklerden kaynaklandığı, kadın dayanışmasını güçlendirerek eşitsizliklere karşı mücadele etmenin gerekli olduğu düşünülür. Kadınlara destek verirken, onun adına karar vermemek, karar verme sürecinde baskı yapmak yerine, kendi kararı ne olursa olsun destek verilir.
Gazetelerde yer alan sığınma evi haberleri

TEMA - Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı
TEMA 11 Eylül 1992 tarihinde, Karaca Arboretum'un kurucusu, BM Çevre Ödülü sahibi Hayrettin Karaca ve Tekfen Holding kurucu ortaklarından, Türk-B.D.T. İş Konseyleri Başkanı Nihat Gökyiğit tarafından kurulmuştur.
Kuruluşa öncülük edenler sanayici olunca, kurucular da iş adamları arasından çıkar.
Vakfın amacı : Ülkemizde doğal varlıkların ve çevre sağlığın korunması, erozyonla mücadele, toprak örtüsü ve toprağın korunması ve ağaçlandırmanın önemi hakkında kamuoyunu eğitmek ve bilinçlendirmek, Erozyon felaketinin doğuracağı sonuçlar, alınacak önlemler konusunda halkımızı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve böylece oluşturulacak bilinçli ve etkin kamuoyu desteği ile hükümetleri erozyonla mücadelede, gerçekçi ve uygulanabilir politikalar üretme ve uygulamaya teşvik etmek, Biyoçeşitlilik, toprak, su ve doğal çevrenin korunmasına ilişkin milli politikaların oluşturulmasına yardımcı olmak ve bu esaslardan ödün verilmemesi için mücadele etmek, Ağaç ve orman sevgisini topluma mal etmek, Hayvancılığın temeli olan çayır ve meraları koruyup, geliştirmek, Doğal zenginliklerimizin bilinçsizce kullanılıp, geri dönüşümsüz bir şekilde yok olmasına izin vermeyerek, korumak, geliştirmek ve Türkiye'nin geleceğini güvenceye almak, Çölleşmeyle mücadelede dünyaya örnek bir hareketi Türkiye'den başlatmak, Doğal varlıkların, insan sağlığının, yeşil alanların, toprak ve bitki örtüsünün, ormanların, meraların korunması, geliştirilmesi ve yenilerinin teşkil edilmesini sağlamak için faaliyette bulunmak, Bu amaçları gerçekleştirmek için gerekli teşkilatın oluşturulmasını, yasaların çıkmasını sağlamak ve gönüllü kuruluşların öncülüğünde toplumun bütün kesimlerinin desteği ile erozyonla mücadelenin ikinci bir İstiklal Savaşı kabul edilerek erozyon tehlikesi ile mücadele edilmesi'dir.

SEV - Sağlık ve Eğitim Vakfı
Sağlık ve Eğitim Vakfı, 1968 yılında İzmir, Tarsus ve Üsküdar Amerikan Liseleri'nin mezunları tarafından kurulmuştur.
Amacı 120 yılı aşan deneyimine ve geleneğe dayalı üstün nitelikli eğitim, sağlık, kültür, sanat ve halkla ilişkiler hizmetlerini kaliteden ödün vermeden yaygınlaştırmaktır.SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ :

Darüşşafaka Cemiyeti
Türkiye’nin en köklü sivil toplum örgütlerinden biri olan Darüşşafaka, babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz ve yetenekli olan çocuklara 1863 yılından bu yana kaliteli bir eğitim fırsatı sunmaktadır.
Cemiyet, eğitime başladığı ilk yıllarda eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bir parçası olarak, telif ve tercüme yoluyla ders kitapları, kaynak ve yardımcı kitaplar hazırlamış ve bu kitaplar Darüşşafaka’nın yanı sıra pek çok resmi okulda da okutulmuştur. Bu yolla aynı zamanda önemli bir gelir kaynağı sağlanmıştır. O dönemde batılı anlamda eğitim veren kurumlar bir elin parmağını geçmeyecek kadar azdır. Bu kurumlardan biri olan Darüşşafaka’yı diğerlerinden ayıran çok önemli bir tarafı vardır. İlk günden beri Eğitimde Fırsat Eşitliği ni benimseyerek, benzeri kurumların üst düzey ailelerin çocukları kabul etmesinin aksine cemiyet, imkânı olmayan çocukları geleceğe kazandırma misyonuyla hareket etmiştir. Zaman içinde dönemin ihtiyaçlarına yönelik eğitim programlarının içeriği, cemiyetin mekânı ve ismi yenilense de, misyonundan taviz vermeyerek bugünlere gelmiştir ve 1000’i aşkın üyesi ile beraber bugün yine eğitimle çocukların yaşamlarının değişmesini sağlamaktadır.Cemiyetin kaynaklarını ilk kurulduğu gün olduğu gibi bugün de kurum ve kuruluşlardan alınan gayrimenkul bağışları ile nakdi ve ayni bağışlar oluşturmaktadır.FEDERASYONLAR :

Türkiye Ulusal Verem Savaşı Dernekleri Federasyonu
1948 yılında Ankara'da “Türkiye Verem Savaşı Derneği” kurulmuştur. Resmi Gazete - 7 Temmuz 1949 / Sayı 7252 ile "Ulusal" ünvanı kullanımına Bakanlar Kurulu kararı ile izin verilmiştir. 1987 yılında “Verem Savaşı Dernekleri Federasyonu” kurulmuş ve yerini “Türkiye Ulusal Verem Savaşı Dernekleri Federasyonuna bırakmıştır.
Kuruluş amacı; Türkiye'de yapılmakta olan verem savaşı hizmetlerinin yürütülmesinde yasalara aykırı olmayan her alanda çalışmak, bu konuda maddi ve manevi yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamaktır.
Bu amacın gerçekleşmesi için çalışma, faaliyet konu ve biçimleri Yasalara uygun olarak; Verem hakkında incelemeler yapmak ve yaptırmak, Veremin sebep ve tedavisi ve veremden sakınma ve korunma hakkındaki bilgileri yaymak, Veremden korunmayı ve bu hastalığın tedavisinde hedef tutan çalışmaları desteklemek, yurt içinde mahalli Verem Savaşı Derneklerini desteklemek ve aralarında yakınlaşmayı sağlamak (bu derneklerin çalışmalarını bilimsel ve idari bakımlardan standartlaştırmak, tavsiyelerde bulunmak, yol göstermek, Hükümet merkezinde ve diğer yerlerde olan işlerini takip etmek ve sonuçlandırmak, verem savaşındaki diğer çeşitli çalışmaları teşvik etmek, işbirliğini, çalışmalarda standardizasyonu sağlamaya çalışmak), Verem savaşı ile ilgili çalışmalarda diğer bütün kurum ve kuruluşlar ile işbirliği yapmak, federasyona üye olup da yapacağı bazı işler için olanakları yetersiz bulunan Derneklere maddi yardımda bulunmak üzere bir fon tesis etmek (bu fonun ne şekilde kullanılacağı özel bir yönetmelikle saptanır), federasyonun çalışmaları için gerekli gördüğü tesisleri kurmak ve işletmek, verem Savaşı çalışmalarında görev alacak elemanları yetiştirmek için çaba harcamak, eğitim kursları düzenlemek, verem savaşının sosyal yönleri ile uğraşmak üzere kendi bünyesi içinde sosyal yardım kolları kurarak sosyal çabalar harcamak, halk sağlığı ve tüberküloz dışı göğüs hastalıkları ile uğraşmak için gayret sarf etmek, bu hastalıkların erken teşhis ve tedavisi için gerekli önlemlerin alınmasında kendisine düşen görevleri yapmak ve aynı amaçla kurulmuş olan derneklerle ve bu konularla ilgili resmi gönüllü kuruluş ve kurumlarla işbirliği yapmak, bayram ve Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftaları gibi özel günlerde üzeri kıymetsiz pul kampanyaları açmak, Tıp Fakülteleri Sağlık Bakanlığının kurum ve kuruluşları, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Kuruluşları ve ilgili kurum ve kuruluşlarla arasında işbirliği yapmak, Üye Derneklere yapılan yardımların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını denetlemek, Verem savaşı çalışmalarının yurt sathına duyurabilmesi için Federasyon adına dergi ve bülten çıkartılması...

HAYTAP - Hayvan Hakları Federasyonu
Türkiye’de doğanın, çevrenin ve hayvanların haklarının korunması için bu konuda aynı görüş birliğinde olan derneklerin bir araya getirmiş olduğu ilk federasyondur.
İçinde yaşadığımız doğanın ve hayvanların haklarının ihlalinde gerek kamuoyunun bilinçlendirilmesi, gerekse ihlallerin önüne geçilmesi için gücü yettiği ölçüde mahkemeler nezdinde dava açar eğitim çalışmalarına katılır, ilgili yasaların değişmesi ve daha iyi bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli görüşmeler ve halkla ilişkiler çalışmaları yapar.
HAYTAP kesinlikle bir haber portalı değildir. Ancak yapılan başarıların, hayvan hakları ihlallerinde konuların takipçiliğinin paylaşıldığı, gönüllülere izlenmesi gereken yolu gösteren bir eğitim kurumudur.
Türkiye'de farklı illerde faaliyet gösteren ve klasik "dernekçilik" anlayışından uzak hayvan hakları savunucusu 5 Sivil Toplum Örgütü'nün tek yürek olmaya inancı neticesinde 9 Temmuz 2008 tarihi itibariyle Türkiye'nin ilk hayvan hakları federasyonu olarak kurulmuştur. Kurucu derneklere daha sonra yenileri de eklenmiş ve son hali ile üye olan dernekler şöyledir A / Z :
Balıkesir Hayvanları Koruma Derneği - Balıkesir
Bartın Hayvanları Koruma Ve Yaşatma Derneği - Bartın
BGD - Barınak Gönüllüleri ve Hayvanlara Yaşam Hakkı Derneği - İstanbul
Bir Damla Yaşam Derneği - Bitlis
BİYADER - Bir Canlı Bin Yaşam Eğitim Derneği - Adana
DIHAYKO - Diyarbakır Hayvanları Koruma Derneği - Diyarbakır
DOHAYDER - Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği - İzmir
DOHAYKO - Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği - Adana
DOHAYSEV - Doğayı Hayvanları Sevenler Derneği - Kahramanmaraş
Ege Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği - Kuşadası
EHDKD - Evsiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği - İstanbul
GIRHAYKO -Giresun Hayvanları Koruma Derneği - Giresun
HAYDOST - Hayvan Dostları Derneği - İzmir
KDD - Konyaaltı Dostları Derneği - Antalya
Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği - Kocaeli
Sakarya Doğa ve Hayvan Hakları Koruma Derneği - Sakarya
SEHAYDER - Seferihisar Hayvanları Koruma Derneği - Seferihisar
YEDOHA - Yenişehir Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği - Bursa
Zonguldak Hayvan Hakları Derneği - ZonguldakDERNEKLER :

Kimse Yok Mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği
Bir soruydu “Kimse yok mu?” 17 Ağustos 1999 Depremi’nin sonrasında taşlar, enkazlar arasından bu ses yükseliyor, can pazarında enkazların altındakiler ve onları kurtarmak isteyenler birbirlerine sesleniyordu: Kimse yok mu? Deprem bölgesine koşan Samanyolu Televizyonu ekipleri ve gönüllüler, döndüklerinde de yardım faaliyetlerine ara vermediler. İhtiyaçlar bitmek bilmiyor, üstelik artık Türkiye’nin dört bir yanından yardım çağrıları geliyordu. Kimse Yok Mu televizyon programının yapımına böylece karar verildi.
Televizyon programı gün geçtikçe daha çok izleyiciye ulaşmaya başladı. Yardım çağrıları ve yardımseverlerin yoksullara ulaştırılmak üzere yapmak istedikleri bağışlar artık televizyon programının yayınına sığmayacak boyutlara ulaşmıştı.
2002 yılında televizyon bünyesinde yoksulla yardımseveri buluşturan bir dernek yapısı kuruldu. Gittikçe artan talepler Kimse Yok Mu Derneği’ni büyümeye ve uluslararası faaliyetlere koşmaya sevk ediyordu. İşte bu sebeplerle 2004 yılının Mart ayında dernek televizyon bünyesinden ayrılarak sivil toplum kuruluşu hüviyeti kazandı. Kimse Yok Mu Derneği’nin kuruluş tarihi ve uluslararası anlamda bir insani yardım derneği misyonuna adım atış tarihi olarak 2004 yılı Mart ayı kabul edilir.
Yoksulluğun uğradığı her yerde ve her durumda görev başında olan Kimse Yok Mu Derneği, 7 yaşını geride bıraktığı 2010 yılında çalışma alanlarını da 7 kategoride sınıflandırdı. Afet yardımları, sağlık yardımları, eğitim yardımları, bayram yardımları, bireysel yardım kampanyaları, Afrika yardımları ve kardeş aile yardımları olarak sıralanabilecek bu alanlardan en önemlisi kuşkusuz kardeş aile Yardımlarıydı. Derneğin kurulduğu günden bu yana sürdürdüğü ve Türkiye’de pek çok ihtiyaç sahibinin problemlerinin kalıcı olarak çözülmesine vesile olan Kardeş Aile Projesi, uygulayan her aileye yeni mutluluk kapıları açmaya devam ediyor.

Altınokta Körler Derneği
Altı Nokta Körler Derneği görme engellilerin kendine yeterli, üretken ve toplumla kaynaşabilen bireyler olarak yetişmelerini sağlamak, sosyal, eğitsel, kültürel ve mesleki sorunlarına çözüm yolları üretmek amacıyla 1950 yılında kurulmuş köklü bir dernektir. Kurucu başkanı kendisi de görme engelli olan Doç.Dr. Mithat Enç'tir. 1958 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla, "Kamu Yararına" statüsünü kazanmıştır.
Üyelerinin ve yöneticilerinin tamamı görme engelli olan dernek, Türkiye Körler Federasyonu'nun etkin bir üyesi olup, Avrupa Körler Birliği ve Dünya Körler Birliği ile sıcak ilişkiler içindedir.
32 ilde şubesi bulunan, Altı Nokta Körler Derneği 6.500 civarında görme engelli üyeye sahiptir. Bugüne kadar başta eğitim ve istihdam olmak üzere görme engellilere yönelik birçok sosyal ve kültürel projeye imza atmıştır..
Altı Nokta Körler Derneği; görme engelli vatandaşlarımızın kendine yeterli ve üretken birey olarak toplumla bütünleşmelerini, kendisine, ailesine ve ülkesine yararlı birey olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla şubesi bulunan tüm illerde halk eğitim merkezleriyle işbirliği halinde mesleki eğitim kursları, günlük yaşam becerileri kazandırma eğitimleri, üniversite sınavlarına hazırlık kursları, seminer, panel, çalıştay gibi yararlı faaliyetler düzenlemekte olup, sağlayabildiği destek ve kaynaklar ölçüsünde bu hizmetlerini sürdürmektedir. Tek amacı engellilerin başı dik, insanca ve onurlu bir yaşam standardına ulaşmalarına, diğer insanlarla eşit hak ve sorumluluklara sahip olmalarına katkıda bulunmaktır.

TSD - Türkiye Sakatlar Derneği
1958 yılında İstanbul Tıp Fakültesi bünyesinde başlayan ilk hazırlıkların ardından 1960 yılında Derneğin kuruluşu tamamlanmıştır.
Türkiye Sakatlar Derneği, 1963 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kamuya yararlı dernek statüsü kazanmıştır. Uzun yıllar elindeki kıt olanaklara rağmen tüm engellilere hizmet sunmaya, tüm engellilerin sorunları için çaba göstermeye çalışmış ve yıllar içerisinde çeşitli il ve ilçelerde açtığı şubelerle çalışma alanını genişletmiştir.
Derneğin ana amacı; hareket organlarından kol, bacak, omurgalarından sakat olan kişilerin toplum yaşamına özgür, üretken bireyler olarak katılıp katkıda bulunmalarını sağlamaktır.
Bu ana amaca erişmek üzere;
- Engellilerin hak ve özgürlüklerinin genişletilmesi, bu hakların kullanılabilir hale getirilmesi,
- Engellilerin günlük yaşama ve çalışma koşullarına uyumunun sağlanması için gerekli rehabilitasyon ve rehberlik çalışmalarının sağlanması,
- İstihdam, eğitim, sağlık hizmetlerinden eşit ve tam olarak yararlanabilmeleri için engellere yardımcı olunması, gerekli hallerde diğer meslek birlikleriyle işbirliğine gidilerek destek verilmesi,
- Çeşitli kurs ve seminerlerle engellilerin mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sunulması,
- İhtiyaç sahibi engellilere ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği çerçevesinde tekerlekli sandalye, koltuk değneği başta olmak üzere tıbbı araç ve gereç temin edilmesi,
gibi çok çeşitli çalışmalar yürütülmektedir.

TOFD - Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği
Öncelikle omurilik felçlileri olmak üzere tüm ortopedik özürlülerin tıbbi, mesleki, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümlerine yönelik ulusal ve uluslararası alanlarda 1998 yılından beri çalışmalar yapmakta ve birincil hedeflerinden biri olarak "yeni oluşabilecek kalıcı sakatlıkların önlenmesi ve toplumun bu alanda bilgilenmesi" dir. Başarılı ve yaygın çalışmaları nedeniyle 03.05.2004 tarih ve 2004/7252 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsünde hizmetlerini sürdürmektedir.

İzmir Sağırları Koruma ve Kalkındırma Derneği - Hatay / İZMİR
10.05.2012 Sakatlar haftasında Özürlüler 1 gün askerliği yaptı.. Sayfayı ziyaret için Facebook üyeliğiniz gerekmektedir
Vatani görevlerini 1 gün dahi olsa yapan, içten samimi Can Silah Arkadaş'larımın yüzlerindeki mutluluk için tüm yetkili makamlara sonsuz teşekkürler...
Diğer Dernekler :
Adana Sağır Dilsizler Derneği / ADANA
Çukurova İşitme ve Konuşma Engelliler Derneği Çukurova / ADANA
Kulağım Olurmusun İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Seyhan / ADANA
Afyonkarahisar Sağır Dilsizler Sosyal Dayanışma Derneği / AFYON
Ankara İşitme Engelliler Derneği Yenişehir / ANKARA
Sincan Sağır Dilsizler Derneği Sincan / ANKARA
Yenimahalle İşitme Engelliler Derneği Yenimahalle / ANKARA
Antalya İşitme Engelliler Derneği / ANTALYA
Alanya İşitme Engelliler Özel Eğitim Derneği Alanya / ANTALYA - KAPANDI
Edremit Sağır ve Dilsizler Derneği Edremit / BALIKESİR
Sağır Dilsizler Him.ve Yardımlaşma Derneği / BURSA
Denizli İşitme Engelliler Derneği / DENİZLİ
Diyarbakır İşitme Engelliler Derneği / DİYARBAKIR
Surkent İşitme Engelliler Derneği / DİYARBAKIR
Erzincan Sağır Dilsizler Derneği / ERZİNCAN
Eskişehir İşitme Engelliler Koruma ve Kalkındırma Derneği / ESKİŞEHİR
Gaziantep Şahin Sağır ve Dilsizleri Koruma Derneği Şahinbey / GAZİANTEP
Giresun Sağır Dilsizler Yard. ve Dayanışma Derneği / GİRESUN
İskenderun İşitme Engelliler Derneği / İSKENDERUN
Türkiye İşitme Engelliler Tesanüt Derneği Aksaray / İSTANBUL
Anadolu Sağır Dilsizler Derneği Kadıköy / İSTANBUL
İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Bakırköy / İSTANBUL
İstanbul İşitme Engelliler Turizm ve Dayanışma Derneği Beşiktaş / İSTANBUL
Türkiye İşitme Engelliler Derneği Beyoğlu / İSTANBUL
Üsküdar Sağır Dilsizler Derneği Üsküdar / İSTANBUL
Karşıyaka İşitme Engelliler Dayanışma Derneği Karşıyaka / İZMİR
Tire Özürlüler Koruma Derneği Tire / İZMİR
Kayseri İşitme Engelliler Koruma ve Kalkındırma Derneği / KAYSERİ
Bizim İşitme Engelliler Koruma Kalkındırma ve Dayanışma Derneği / KAYSERİ - KAPANDI
Kırıkkale Sağır Dilsizler Derneği / KIRIKKALE
Kocaeli Sağır Dilsizler Derneği Saraybahçe / İZMİT
Konya İşitme Engelliler Derneği / KONYA
Ereğli İşitme Engelliler Koruma ve Kalkındırma Derneği Ereğli / KONYA
Kütahya Sağır Dilsizler Derneği / KÜTAHYA
Manisa Sağır Dilsizler Derneği / MANİSA
Mersin Sağır Dilsizler Derneği / MERSİN
Rize İşitme Engelliler Derneği / RİZE
Samsun İşitme Engelliler Derneği / RİZE
Bafra İşitme Engelliler Sosyal Kültür Eğitim Yrd.ve Dayanışma Derneği Bafra / SAMSUN
Trabzon Sağır Dilsizler Derneği / TRABZON
Yalova Sağırlar Derneği / YALOVA

Bir Dilek Tut Türkiye
DÜNYA'DA NASIL DOĞDU ?
1980 yılında ABD’de lösemi hastalığından ölmek üzere olan 7 yaşındaki bir erkek çocuğu bir dilekte bulundu. Onun en büyük dileği büyüyüp, polis olmaktı. Bunu öğrenen annesi, birkaç arkadaşı ve Polis Departmanı bu dileği yerine getirebilmek için işe koyuldular. Çocuk için bedenine uygun üniforma, kask ve bir mini polis motosikleti temin edilip, kendisi için hazırlanan özel testi geçtikten sonra polis rozetine de hak kazandı.
Bundan iki gün sonra ölen küçük çocuğa, ABD’nde ilk defa bir sivile, resmi cenaze töreni düzenlenmiş ve bu dileğin gerçekleşmesinde rol alan polislerden ikisi tarafindan dilek gerçekleştiren bir vakfin temelleri atılmıştır.
Bugün bu vakıf dünyadaki en büyük dilek gerçekleştirme kuruluşudur ve 35 ülkede faaliyet gösteren şubeleri ile uluslararası ölçekte etkinliklerini yürütmektedir.
TÜRKİYE'DE NASIL DOĞDU ?
Bir Dilek Tut Derneği Türkiye'de 2000 yılında kuruldu.
2000 yılından bu yana yaklaşık 1880 dilek gerçekleştiren derneğimiz, 2009 yılından itibaren Make-A-Wish Uluslararası Vakfı'nın Türkiye temsilcisi olmuştur.

Yaşam Hakkına Saygı
İnsan dışındaki diğer canlılara sahip çıkmak amacıyla, 2006 yılında bir web sitesi - platform olarak kuruldu. Türkiye genelinde üstlendiği sorumluluklar ve edindiği deneyimlerle yürüdüğü yolu daha da genişleten Yaşam Hakkına Saygı, 12 Aralık 2008 tarihinde itibaren faaliyetlerini dernek olarak sürdürmektedir. Sayıları 90.000'i aşan YHS web sitesi üyeleri için, hayvan korumacılık bir hobi değil, bir eğlence hiç değil, aksine hiç bitmeyecek bir hayat yolu.

Deniz Yıldızı Derneği
Yoksullukla mücadele ve ihtiyaç sahibi insanlarımızın ihtiyaçlarına daha geniş ölçüde cevap vermeye çalışmaktadır.

Fethiye Doğa Gönüllüleri Derneği

Doğa Derneği

Kutup Yıldızı DerneğiKULÜPLER :

Best FM Sosyal Sorumluluk Kulübü
Türkiye’nin ilk özel radyo kanallarından biri olarak bugüne kadar edindiğimiz izlenimler sonucunda gördük ki ülkemizde ve dünyada, üzerine eğilmemiz gereken çok acil konular var. Bu sebeple Türkiye’nin her yerinde milyonları bulan dinleyici kitlemizin gücünü, tecrübemiz ve ulusal yayın özelliğimizle Best FM çatısı altında oluşturacağımız bir sosyal yardım kulübünde birleştirmeye karar verdik ve Best FM Sosyal Sorumluluk Kulübü’nü hayata geçirdik.
Eğitimden, doğal hayatı korumaya, kimsesiz çocuklardan kadın haklarına kadar birçok konuda faaliyet göstermeyi amaçlayan bu kulübü kurarken sadece üyelerimize yani 1993’ten beri kulağı hep bizde olan dinleyicilerimize, sizlere güvendik. Çünkü biliyoruz ki beraber tüm sorunların giderilmesinde büyük bir etkimiz olacak. Bizi dinleyen herkes daha güzel bir gelecek için gerektiğinde en cesur adımları atmakta asla geri kalmayacak.PROJELER :

81 İlde 81 Orman Projesi - İş Bankası & Tema

Türkiye İş Bankası’nın Çevre ve Orman Bakanlığı ile TEMA Vakfı işbirliğinde 22 Aralık 2008’de başlattığı ve Türkiye’nin en büyük kurumsal ağaçlandırma projelerinden biri olan “81 İlde 81 Orman” projesi kapsamında bu kez Elazığ’da “İş Bankası Ormanı” oluşturuldu. Küresel iklim değişikliğine karşı en etkili önlemlerden biri olan orman alanlarını genişletme çalışmaları kapsamında Elazığ ile birlikte ağaçlandırılan alan ülke genelinde yaklaşık 1000 hektara ulaştı, dikilen fidan sayısı ise 1,1 milyonu aştı.
“Küresel iklim değişikliğinin ne kadar ciddi ve tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini yaşayarak görüyoruz.”
İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince törende yaptığı konuşmasında “Küresel iklim değişikliğinin ne kadar ciddi ve tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini yaşayarak görüyoruz. İnsanlar ölüyor, gıda güvenliği tehlikeye giriyor ve hayat pahalılığı artıyor. Küresel iklim değişikliği ile mücadelede ve hava kirliliğinin önlenmesinde ormanlar yaşamsal bir rol oynuyor. Orman varlığımızın artırılması için bireysel çabaların ötesinde, kurumsal anlamda yapılabilecek çok şey var.” dedi.
“Dünyada ve Türkiye’de canlı türlerinin giderek azalmasının yanında küresel iklim değişikliğine bağlı aşırı sıcakların, soğukların, toprak kaybına yol açan erozyonun ve sellerin en önemli nedenlerinden biri ormansızlaşmadır.”
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali törende yaptığı konuşmasında “Dünyada ve Türkiye’de canlı türlerinin giderek azalmasının yanında küresel iklim değişikliğine bağlı aşırı sıcakların, soğukların, toprak kaybına yol açan erozyonun ve sellerin en önemli nedenlerinden biri ormansızlaşmadır. Türkiye’de 2009’da 1.793 orman yangınında 4.679 hektar, 2010 yılında ise 1.861 orman yangınında 3.316 hektar orman alanı ne yazık ki yok olmuştur.” dedi. Bali, her seferinde daha büyük felaketlerle sarsılmadan önlemlerimizi almak, doğayı korumak, geleceğimizi kurtarmak zorunda olduğumuzu, özellikle ormanlarımıza sahip çıkmamız, orman alanlarının genişletilmesine yönelik çalışmalar yapmamız gerektiğini sözlerine ekledi.

Boğazımıza Takılanlar İstanbul boğazına elimizi uzatıyoruz !

Projenin çıkış noktasınıi İstanbul Boğazı'nın güzelliklerini koruyabilme ve temizliğine katkı sağlayabilme çabası oluşturuyor. İstanbul boğazı hergün yoğun yolcu ve deniz trafiğinin yükünü taşıyor. Kimyasal kirliliği tekil çabalarla temizlemenin zorluğu, bireylerin, pasif ve hatta duyarsız kalmasına neden oluyor. Bu duyarsızlık daha da büyüyerek, denizleri türlü atıklarla doldurmayı olağan kılarak, kirliliği arttırıyor.
Projeyi gerçekleştirmek için, Carat Medya çalışanlarından oluşan bir deniz temizleme ekibi kurduk, Ögem Denizcilik işbirliği ve yönetimi ile beraber, 2008-2009 döneminde dört adet özel donanımlı Carat deniz botuyla, iki haftada bir İstanbul Boğazı'na çıkıp yüzeyde biriken atık maddeleri topladık. 2010'da botlarımızı değiştirdik, şimdi iki adet özel teknemizle boğazda daha güvenli ve daha hızlı hareket edebiliyor ve her etkinlikte artık daha geniş bir kıyı şeridi tarayıp temizleme yapabiliyoruz.DİĞER :

Türkiye'nin ilk engelli kampüsü Antalya'da kuruluyor - 2008 Haberi - Facebook - Ana sayfalarını bulamadım (?)

Yönetmenliğini Tolga Öztorun'un yaptığı, Sokak Hayvanları'nın yıllardır çekmekte olduğu zulmü etkileyici bir üslupla anlatan bir kısa film (15:37)

O yapabiliyor, biz yapamazmıyız ? (0:47)

Sevgili 16 yaşındaki halim..
Cilt Kanseri (Melanom) ile ilgili Türkçe altyazılı uyarı (5:04)

40 yaşını geçen 8 kadından birinde meme kanseri riski erken teşhisle hayat kurtarıyor.
...Ailesinde ve özellikle anne, abla, kardeş gibi birinci derece akrabasında meme kanseri olan kadınların mutlaka meme kontrolünden geçmesi gerekir. 40 yaşından itibaren her 8-10 kadında bir meme kanseri görülür. Meme kanserinin en sık görülen belirtisi memede ağrısız, sert, düzensiz kitledir. Ayrıca meme başının içeri çekilmesi, koltuk altında kitle oluşumu, memede kızarıklık, şişlik gibi daha nadir belirtiler de görülebilir. Meme kanseri bu kadar yaygın görülmesine rağmen erken evrede teşhis edilirse yüksek oranda tam tedavi olur. Hastalığın teşhis evresi ilerledikçe de hastanın yaşam süresi kısalır. Bu nedenle mutlaka adet sonrası elle kendi kendini muayene yapılmalı, 40 yaşından itibaren de hiçbir yakınma olmasa bile yılda bir uzmana görünülmelidir. Meme ultrasonografisi ve mamografi de çekilmelidir... - Haber ve Kaynak
Yorumsuz : Afrika'dan 2 kare fotoğraf...


Yorumsuz...


Bazı reklamlar insanlara hayatın gerçeklerini gösterir, bir şey satmaya çalışmaz..- 2


Zaman hızla geçiyor (!) Çok geç olmadan harekete geçin


Greenpeace tarafından Küresel Isınmaya dikkat çekmek için hazırlanmıştır..


İzlerimiz..
Dikkatsizce atılan bir izmarit,

söndürülmeyen bir mangal odunu,

arazi elde etmek veya terörle yakılan ormanlarımız...

Birlikte yanan binlerce hayvancık ve geleceğimiz...

Lütfen bu sistemli oyunun parçası olmayalım.

Geleceğimize kıymayalım...Yurt Dışı Bağışı Alan Vakıflar (A/Z) :
Anne Çocuk ve Eğitimi Vakfı
Balat Or-ahayim Musevi Hastanesi Vakfı
Boğaziçi Üniversitesi Vakfı
Bulgar Egzarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı
Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı
Çağdaş Eğitim Vakfı
Enka Spor, Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı
Ensar Vakfı
İçel El Sanatları ve Eğitim Vakfı
İhlas Vakfı
İlhan Koman Kültür ve Sanat Vakfı
İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı
IPS İletişim Vakfı
Kadınlarla Dayanışma Vakfı
Kamer Kadın Merkezi
LÖSEV
Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı
Nesin Vakfı
Şevket Yardımcı Vakfı
Tarımsal Kalkınma Vakfı
TEMA
TESEV
Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı
Türk Eğitim Vakfı
Türk Plastik Sanayicileri Vakfı
Türk ve Ortadoğu Dayanışma Vakfı
Türkiye Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı
Türkiye Çevre Vakfı
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı
Türkiye Etik Değerler Merkezi Vakfı
Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı
Uluslararası Hrant Dink Vakfı
Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım Vakfı
Ünye İlçesi Sosyal Yardımlaşma Vakfı
Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı
Yüksek Öğrenimde Rehberliği Tanıtma Vakfı
Kaynak

© Erim SEVER - Makina Mühendisi
Çevre, çevrecilere bırakılmayacak kadar ciddi bir iştir. - Barış Manço
Yapabildiğimiz her şeyi yapsaydık, buna kendimiz bile şaşardık - Thomas Edison
İnsanların hayırlısı, insanlara faydası dokunandır - Hadis-i Şerif - Hz. Mevlânâ'nın (k.s.) Vasiyeti'nden
Yasal Uyarı & İlkeler