ARAMA MOTORU :


Google Arama
www.erimsever.com


Bilginin paylaştıkça çoğalması ve ülkemizde daha fazla "Düzgün İşler" yapılması niyeti ile...

Site HaritasıYukarı Çık
Afrika Dili - Güney Afrika Almanca - Almanya Arapça - Arabistan Arnavutça - Arnavutluk Azerice - Azerbaycan Baskça - İspanya Belarusça - Beyaz Rusya Bengalce - Bengal Bulgarca - Bulgaristan Çekce - Çekoslovakya Çince - Basitleştirilmiş Çince - Geleneksel Danca - Danimarka Endonezya Dili - Endonezya Ermenice - Ermenistan Eskenazi Dili - Almanya Yahudileri Estçe - Estonya Farsça - İran Filipince - Filipinler Fince - Finlandiya Fransızca - Fransa Galce - Galler Galiçyaca - Galiçya Gücerat Dili - Hindistan Gürcüce - Gürcistan Haiti Creole Dili - Haiti Hırvatça - Hırvatistan Hintçe - Hindistan Flemenkçe - Hollanda İbranice - İsrail İngilizce - Amerika, İngiltere İrlandaca - İrlanda İspanyolca - İspanya İsveçce - İsviçre İtalyanca - İtalya İzlandaca - İzlanda Japonca - Japonya Kannada (Karnataka) Katalanka - Catalan Andorran Korece - Kore Latince - Meksika Lehçe - Polonya Letonca - Letonya Litvanyaca - Litvanya Macarca - Macaristan Makedonyaca - Makedonya Malayca - Malezya Maltaca - Malta Norveççe - Norveç Portekizce - Portekiz Romence - Romanya Rusça - Rusya Sırpça - Sırbistan Slovakça - Slovakya Slovence - Slovakya Svahili - Jameyka Tamil - Hindistan Tayca - Tayland Telugu - Sri-Lanka Ukraynaca - Ukrayna Urduca - Pakistan Vietnamca - Vietnam Yidce - Rusya Yahudileri Yunanca - YunanistanKültür ve Turizm Bakanlığı "Konuşan Kitaplık (Sesli Kitap)" hizmetleri için üyelik gerektiren Milli Kütüphane Konuşan Kitaplık Web Sitesi linki : http://www.mkutup.gov.tr/mkp/'dur. Görme engelli vatandaşlarımızın Sesli Kitap arşivi hizmetlerinden faydalanabilmesi için 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun Ek 11.nci maddesi gereğince, görme engelli olduklarını belirten kimlik veya raporlarını 0.312.223 04 51 numaralı faksa ulaştırmaları gerekmektedir.

Gönüllü okuyucu olmak, bilgi almak veya görüş ve önerileriniz için eposta yoluyla ulaşabilirsiniz : konusankitaplik@mkutup.gov.tr
(Telefon numarası : 0.312.212 62 00)


Kitaplar sadece profesyonel stüdyolarımızda seslendirilmektedir

Milli Kütüphane Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi
.


TELEFONDA KİTAP DİNLEME (TELEFON KÜTÜPHANESİ PROJESİ) :

Telefon Kütüphanesi Projesi

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) ve Türk Telekom işbirliğiyle görme engellilere yönelik Telefon Kütüphanesi Projesi'ni hayata geçirdi.
2006'da başlayan projede, engellilerimiz (Türkiye'de 400.000'in üzerinde görme engelli var.) dijital kitapları internet kütüphanesinden bilgisayarlarına indirerek dinliyorlardı. (2011 sonuna kadar internet kütüphanesine bin gönüllü 70 bin kitap okudu, 2 bin 500 görme engelli bilgisayarına indirip dinledi.) Ancak bilgisayara erişimi olamayanlar için telefonla sesli kitap dinleme projesinin alt yapı çalışmaları 2011'de sonlandı.

Yüzde 40 üstü görme sorunu yaşayanlar ve basılı kaynaklardan faydalanamayan felçli, disleksi gibi bireyler de sağlık raporu ve engelli kartlarıyla başvurup hizmet alabiliyorlar. Bu vatandaşlarımız GETEM’e engelli olduklarını belgeledikleri rapor veya özürlü kimlik fotokopilerini yollayarak üye olduktan sonra aldıkları şifreleri ile sesli kitaplara ücretsiz olarak erişebilecekler.

Yüzlerce sesli kitap yazarlarından bazıları: Evliya Çelebi, Dostoyevski, Marcel Proust, Leyla Erbil, Murathan Mungan, Halil Cibran, Nazım Hikmet, John Steinbeck, Charles Dickens, Aziz Nesin, George Orwell, Elif Şafak, Virginia Woolf, Yakup Kadri Karaosmanoğlu...

Üyelik sonrası sistem yalnızca sabit hatlardan 0.800.219 91 91 ile aranabilmektedir. Cep telefonu, bilgisayar gibi noktalardan sistem aranamamaktadır.

Sistemi kullanmak ise çok basit. Öncelikle bir Telekom şifresine ihtiyacınız olacak. Halihazırda tüm GETEM üyelerine bir şifre tanımlanmış durumda.
GETEM E-Kütüphane üyelik linki bağlantısına tıklayıp üyelik formunu doldurun. Ardından görme engelli olduğunuza dair sağlık raporu veya özürlü kimlik kartınızı 0.212.359 46 47 nolu faksa gönderin. Üyeliğiniz onaylandığında Telekom şifreniz de e-postanıza gönderilecektir. Bilgisayar kullanarak üyeliğinizi gerçekleştiremiyorsanız, 0.212.359 75 38 Nolu telefon aracılığıyla da GETEM’e ulaşabilirsiniz.

GETEM ana sayfasından kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra açılan ekranda “Telekom Şifrenizi Öğrenmek Veya Bilgilerinizi Güncellemek İçin Tıklayınız” bağlantısına girin. Sayfanın hemen başındaki 6 haneli Telekom şifrenizi ekran okuyucu kullanıyorsanız H harfine basarak bulabilirsiniz. Şifrenizi öğrenmek için, 0.212.359 7538 nolu telefon aracılığıyla GETEM’i aramanız da mümkün.
Şifrenizi öğrendikten sonra, 0.800.219 91 91 numaralı telefonu aradığınızda, ilk aşamada size 6 haneli Telekom şifreniz sorulacaktır. Verilen şifreyi tuşlayın. Ardından karşınıza 3 seçenek gelecek: kitap koduna göre seçim yapma, kitap ismine göre seçim yapma, ve bıraktığınız kitap ve bölüme devam etme.
Dinlemek istediğiniz kitap kodunu biliyorsanız, 1 tuşuna basın ve istediğiniz kitap kodunu girin. Aşağıda şu an telefon kütüphanesi sisteminde bulunan kitap isimleri ve kodlarını bulabilirsiniz.
Eğer kitap ismine göre seçim yapmak istiyorsanız 2’yi tuşlayın. Bu aşamada önce size, Yerli Roman, Yabancı Roman, Anı Mektup gibi kitap kategorileri sayılacaktır. Dilediğiniz kategoriyi seçtikten sonra, o kategori altında listelenen kitap isimlerini duyabilirsiniz. Dinlemek istediğiniz kitap numarasını tuşladığınızda kitap okunmaya başlanacaktır.
Kitap okunurken, 4 ve 6 tuşlarıyla ayrımlar arasında dolaşılabiliyor. Telefonu kapadığınızda, bir sonraki aramada istenirse kitaba en son bırakılan yerden devam edebiliyor.

Not : Engellilerimizin en büyük sıkıntılarından birisi de yayınevlerinin bastıkları kitapların görme engelliler versiyonunu üretmemesi.


GÖRME ENGELLİLERE HİZMET VEREN DİĞER KÜTÜPHANELER :

Akdeniz Üniversitesi Görme Engelliler Bölümü
Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı - GETEM (Üstteki başlıkta üyelik şartları açıklanmıştır)
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sesli Kütüphanesi
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim e-Öğrenme Portalı

Görme Engelli Kütüphaneleri Ortak Veri Tabanı


SESLİ KİTAP TELEFON VE ADRESLERİ :

Ekşi Sözlük'e girilmiş adres ve telefonlar


İNTERNETTE BAZI SESLİ KİTAP ADRESLERİ :

Sesli Kitap Projesi Kapsamındaki Eserlerin Kullanımı Hakkında Kültür Bakanlığınca Yapılmış Açıklama : Ek Madde 11- (Ek:3/3/2004-5101/26 md.) Ders kitapları dahil, alenileşmiş veya yayımlanmış yazılı ilim ve edebiyat eserlerinin engelliler için üretilmiş bir nüshası yoksa hiçbir ticari amaç güdülmeksizin bir engellinin kullanımı için kendisi veya üçüncü bir kişi tek nüsha olarak ya da engellilere yönelik hizmet veren eğitim kurumu, vakıf veya dernek gibi kuruluşlar tarafından ihtiyaç kadar kaset, CD, braill alfabesi ve benzeri formatlarda çoğaltılması veya ödünç verilmesi bu Kanunda öngörülen izinler alınmadan gerçekleştirilebilir. Bu nüshalar hiçbir şekilde satılamaz, ticarete konu edilemez ve amacı dışında kullandırılamaz. Ayrıca bu nüshalar üzerinde hak sahipleri ile ilgili bilgilerin bulundurulması ve çoğaltım amacının belirtilmesi zorunludur.

Sesli Kitap Gönüllüleri.com SGK Forum
Patates Print.com Patates Baskı
korler.bilkent.edu.tr
Sanal Kitaplar.com Görme engelliler için sesli kitaplar
T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanlığı Beslenme konulu sesli kitaplar
Sanal Kitaplar.com
T.C. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü İnternet Radyo Televizyonu Açıköğretim Okulları (Ortaöğretim) Sesli Kitapları
Türk Forum.net
Vergi Portalı.com

Hasenat.net Türkçe Kur'an-ı Kerim - mp3 formatında
Mesnevi-i Şerif (Tümü) - Hz. Mevlana (k.s.) - mp3 formatında Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu'nun tercümesidir, Seslendiren : Metin Köse
Şerhi Mesnevi (Tamamı) - Seslendiren : Ali Bektaş (Tahir-ü Mevlevi’nin Mesnevi Şerif Şerhi)


Eser: Mesnevi Seçme Öyküler
Hazırlayan: Selim Gündüzalp
Yayımcı: Zafer Yayınları
Seslendiren: Serhat Gülen
Kaynak : www.sesleniyoruz.com
Hz. Mevlana'nın (k.s.) Mesnevi'de geçen hikayelerinden kısaltılıp derlenmiş hali ile Mp3 formatında toplam 71 hikayeyi dinleyebilir veya bilgisayarınıza indirebilirsiniz (tümü toplam 210MB).

Hakikat Kitabevi Dini eserler


İNTERNETTE BAZI SESLİ KİTAP ADRESLERİ (İNGİLİZCE) :

Gutenberg.org - İnsanlar tarafından okunma
Gutenberg.org - Bilgisayar tarafından okunma
LibriVox telif hakkı olan kitaplar bu sistemde yok - mp3 formatında
Spoken Alexandria Project
LiteralSystems


SESLİ KİTAP DİNLEME PROGRAMLARI :

Angel’s Vox - SuperUtils Software (1,99MB) (iii)
Benzerini kolay kolay bulmak mümkün olmayan bu yazılım, sesli kitapların kütüphane şeklinde düzenlenmesine ve farklı ses seviyelerinin, çalma hızının, parça yeri işaretinin her sesli kitap için ayrı ayrı kaydedilmesine imkan tanır. Ayrıca çalma hızının kontrolünü ana kontrol çubuğunda da bulabilir, bu sayede yavaş ve sıkıcı anlatımlarda, hızı biraz arttırıp ilginizi canlı tutabilirsiniz.


GÖRME ENGELLİLER İÇİN EKRAN KORUYUCU PROGRAMLAR :

Görme engellilerin bilgisayar kullanmalarını sağlamak amacıyla geliştirilen programlardır.

NVDA (NonVisual Desktop Access) 12,6MB - 11,4MB (i)
Program ücretsiz ve açık kaynak kodlu, Microsoft Windows işletim sistemine uyumlu ekran okuma programıdır. NVDA, 20 nin üzerinde dili desteklemekte ve Download sayfasından hem kurulumlu hem de USB'den çalışan kurulumsuz (portable) hali indirilebilmektedir.

JAWS for Windows (iii)
Bu program sayesinde bilgisayarlar görmeyen için konuşur.
Bilgisayar açıldığı andan kapandığı ana kadar yazıları, menüleri, çerçeveleri kısacası aklınıza gelebilecek her türlü bilgiyi seslendirir. Kendine özel kısa yollarla görenler gibi bilgisayar kullanabilir ve ona hakim olabilirler.
Programın en önemli özelliği dünyada geniş bir kullanıcı grubu olmasıdır. Bir görmeyenin bilgisayardaki tüm ihtiyaçlarına göre özel tasarlanmıştır. Programın Türkçe altyapısı yapılarak sunulmaktadır.
Programın dağıtımını yapmakta olan Braille Teknik firması, Jaws üreticisi Amerikan Freedom Scientific firmasının Türkiye'deki tek yetkili distribütörüdür. Firma teknik destek ve diğer hizmetlerini ücretsiz sunmaktadır. Teknik destek odasından uzman bir eğitici sayesinde kullanıcılarına eğitim verilmekte ve teknik sorunları çözülmektedir.
Sitede deneme sürümü (demo) bulunmakta.

Window Eyes Sesli Ekran Okuma Programı (iii)
Window-Eyes, bilgisayar ekranında görüntülenen metinsel bilgileri doğal insan sesi kalitesiyle seslendirerek görme engellilerin bilgisayar teknolojisinin sunduğu imkanlardan eksiksiz bir şekilde faydalanmasına imkan tanır. Buna ek olarak Window-Eyes, sahip olduğu yüzden fazla kısayol tuşuyla aktif durumdaki program ve uygulamaların görme engelli kullanıcılar tarafından tam olarak kontrol edilmesini de mümkün kılar.
Görme engelli bir öğrenci, Window-Eyes aracılığıyla ödev ve projelerini bilgisayar ortamında hazırlayarak ilgililere sunar; elektronik ortamdaki kitap, ansiklopedi ve benzeri kaynaklardan özgürce faydalanır.
Window-Eyes, iş yerinde ve evde bilgisayar kullanmak ihtiyacı duyan görme engelli kullanıcıların en büyük yardımcısıdır.
Görme engelliler Window-Eyes kullanarak bilgisayarda neler yapabilir?
Window-Eyes, Windows işletim sistemi altında çalışan programlarla uyumlu olduğundan, görme engelli kullanıcılar, engeli olmayan kimselerin bilgisayar ortamında yaptığı hemen herşeyi yapabilir. Işte size Window-Eyes programının gelişmiş özelliklerini kullanan bir görme engellinin bilgisayarda yapabileceği işlemlere birkaç basit örnek:
Window-Eyes kullanan bir görme engelli, Microsoft Ofis uygulamalarını fonksiyonel bir şekilde kullanabilir. Powerpoint sunuları hazırlayabilir, Excel tabloları oluşturabilir; hücrelerin genişliklerini veya yüksekliklerini öğrenebilir, hücre içeriğini oluşturan metnin dik veya düz yazılışından haberdar olur, farklı renklerdeki hücre, satır veya sütunlara erişebilir. Word belgeleri oluşturabilir; oluşturduğu belge üzerinde bolt, italik gibi tüm biçimlendirme unsurlarını kullanabilir. Access kullanarak veri tabanı oluşturabilir. Yaygın olarak kullanılan tüm web tarayıcı programlarından istifade ederek Internet'e girebilir; web sayfaları üzerindeki düğme, link ve benzeri tüm nesnelere Window-Eyes kısayol tuşlarıyla erişebilir. Gerekli bilgi donanımına sahipse, web sayfaları da tasarlayabilir. Microsoft Outlook, Outlook Express, Windows Live Mail ve Windows Live Messanger benzeri elektronik posta istemcilerini ve anlık mesajlaşma programlarını kullanabilir.


TEXT'İ SES'E ÇEVİRME VE DİNLEME PROGRAMLARI :

Yazılı dökümanı ses dosyasına çevirme programlarıdır.

FireFox tarayıcı kullananların faydalanabileceği eklenti sayesinde internet sayfası içinde seçtiğiniz metni okutabilirsiniz İngilizce Açıklama Sayfası Döküman olarak (118kB) FireFox'un bu eklentisi FoxVox, anlatımı da okuduktan sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz. (i)

GVZ TTS (Konuşma Sentezleme - Text to Speech) - Sestek (602,2MB)">GVZ - Türkçe Metin Okuma Programı (iii)
Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiş bir yazılımdır, yazılım görme engelliler için tasarlanmasına rağmen normal insanlarında çok çok işine yarıyor. Birşeyleri okumak yerine dinlemek daha güzel olmazmıydı, tabi ki daha güzel olurdu, bilgisayarda gördüğünüz her şeyi programa okutabilirsiniz. Program Türk yapımı olduğu için çok kaliteli ve akıcı bir Türkçe ile yazıları ister kadın ister erkek sesi ile Türkçe'ye, Azerice'ye ve İngilizce'ye seslendirebiliyor. Lisanslı internet sitesinden demo olarak indirilebilir. Programı internetten test etmek için 100 karaktere kadar deneyebilirsiniz : İnternetten Deneme Linki (Bu sitede sentezlenen ses, ticari amaçla kullanılamaz ve dağıtılamaz)
Program, diğer Gvz yazılımları ile birlikte yapılan kapsamlı bir dağıtımın parçasıdır. Kendisiyle beraber kurulumu yapılan GVZ programları ile ortak olarak Gvz ses teknolojilerini kullanır ve Gvz Ses Sentezleme Teknolojisini çalıştırır. Yazılım bilgisayarın insan sesine yakın bir konuşma üretmesini sağlar.
Program çalıştırıldığında ekranın sağ alt tarafında bulunan sistem çubuğuna yerleşir ve kendisinden önce kullanılan program penceresindeki yazılı içeriği alarak okur.
GVZ NetOkur Plus, dijital ortamdaki metinlerin insan sesi doğallığında ve anlaşılabilir biçimde seslendirilmesini sağlayarak görme engellilerin kolaylıkla bilgisayar kullanmasına olanak tanıyor. Paket içerisinde bulunan dört farklı ses seçeneği ile görme engellilerin bilgisayar kullanmalarını sağlamak amacıyla geliştirilmiş olan JAWS for Windows, Window Eyes ve NVDA gibi İngilizce ekran okuma programları Türkçe konuşabiliyor. GVZ NetOkur Plus, görme engelli ya da okuma güçlüğü çeken kullanıcıların bilgisayar ortamındaki tüm metinleri dinleyebilmesine ve MP3 formatında kaydetmesine olanak tanıyor.
GVZ FreeTalk ise, mikrofon aracılığıyla bilgisayara söylenilenleri eşzamanlı olarak metne dönüştürüyor ve bilgisayarın sesli komutlarla yönetilmesini sağlıyor. GVZ FreeTalk’un klavyeye duyulan ihtiyacı ortadan kaldırması, fiziksel sebeplerle klavye kullanması mümkün olmayan kullanıcıların da kolaylıkla bilgisayar kullanmasına olanak tanıyor. GVZ FreeTalk yazılımının içinde yer alan DosyaOkur isimli program ise bilgisayardaki tüm metinleri seslendirerek okuma güçlüğü çeken kullanıcıların metinleri dinleyerek işlem yapmalarını sağlıyor. GVZ FreeTalk sayesinde kullanıcılar internette arama yapma, e-posta oluşturma, blog yazma gibi işlemleri sesli komutlarla gerçekleştirerek aktif biçimde bilgisayar kullanabiliyor.

Text To Speech Maker - Xrlly Software (8,3MB) (iii)
Text to Speech Maker, sesli okuma programıdır. Program içine yazılan bir metin İngilizce okunabilir. Bir metin dosyası, e-posta, web sayfası gibi çeşitli dosyaları sesli dinleyebilirsiniz.
Ayrıca WAV, MP3 veya VOX dosya türlerine dönüştürebilir ve bu sayede taşınabilir bir MP3 aygıtta bunları dinleyebilirsiniz.
Kullanıcı dostu bir arayüz ile menüler arasında boğulmadan ve fazla ayrıntı içine girmeden sesli okuma işlemini gerçekleştirebilir. Hazır metin haricinde tarafınızdan yazılacak yazıları da okuyabilir.
Programın ayarları içinden ses kalitesi (mono, streo, bit, hz değeri gibi), okuma hızı ayarlanabilir. Yine internet sitesinden ek okuma sesleri indirilebilir. İndirme sonrasında programı çalıştırdığınızda ses seçim güncellemesi gerçekleşir.

TeknoSes TTS (1,9MB) (iii)
Bilgisayardaki metinleri insan sesine dönüştürerek okunmasını sağlar.
Uzaktaki bir bilgisayarda kayıtlı bilgileri, telefon hattı üzerinden size okuyabilir. Teknoses TTS ile görme engelliler, Bilgisayarda yazı yazabiliyor, e-posta alıp gönderebiliyor, internette gezinebiliyor.
Teknoses TTS Görme engelli kişinin bilgisayarda o anda bulunduğu ekrandaki bilgileri sanki yanında bir yardımcı varmış gibi insan sesi ile okuyarak geçerli durum hakkında bilgilendiriyor. Kullanıcı herhangi bir internet sayfası açtığında, internet sayfasındaki bilgileri, linkleri ve bu linkler için klavye kısayollarını sesli olarak okuyor. Böylece görme engelli bir kişi mevcut durumu sesli olarak dinledikten sonra Teknoses TTS programının söylemiş olduğu kısayollara tıklayarak gezintisine devam edebiliyor.
Aynı şekilde Görme Engelli bir kişi yazı yazmak istediğinde, klavyede bastığı her tuşu sesli olarak dinleyebiliyor, yazmış olduğu kelimeler ve cümleler arasında kısayol tuşlarını kullanarak tekrar sesli olarak dinleyebiliyor.

2nd Speech Center - Zero2000 Software (4,21MB) (iii)
Profesyonel bir metin okuyucusu olan bu program karşınıza çıkan herhangi bir yazıyı sizlere desteklediği dillerde okuyabiliyor veya MP3/WAVE formatların ses kaydı ve çevirisi yapabiliyor. 2nd Speech Center sizlere dokümanları, e-postalarınızı okuma konusunda yardımcı olurken web sayfalarında belirlediğiniz bölümleri ekran üzerinden okuyabilen ödül almış bir text-to-speech (yazıdan konuşmaya) oynatıcısı. Yazı olayına ek olarak, 2nd Speech Center (Sesli Metin Okuyucu Program) sizlere text dosyalarını MP3 veya WAVE dosyaları haline getirebiliyor ve ileride tekrar dinleme olanağı tanıyor.
2nd Speech Center, Plain Text dosyalarını (.txt), Microsoft Word dosyalarını (.doc), PDF dosyalarını (.pdf), EMail dosyalarını (.eml), Rich Text dosyalarını (.rtf), HTML dosyalarını direk olarak açabiliyor. Microsoft Internet Explorer için, 2nd Speech Center IE araç çubuğu barındıran 2nd Speech Center birçok kadın ve erkek robotik sesi 11 farklı dil için destekliyor. Program aynı zamanda pano desteği ile ve otomatik olarak seçtiğiniz içeriği sizlere okuyor. Bu özellik ile web sayfalarını, e-posta mesajlarınzı, dokümanları ve daha fazlasını sizlere en kolay şekilde sunuyor.
Ek olarak, 2nd Speech Center birçok kullanışlı ve zaman kazanmanızı sağlayacak özelliklerle donatılmış özgün bir program. Konuşan alarm saat, konuşan hatırlatıcı ve güçlü komut satırlarıyla gelişmiş kullanıcılarada birçok seçenek sunuyor. Ve sakın merak etmeyin basit arayüzü ile bu programın kullanımı çok kolay.
Not : Programa ek olarak yeni hazırlanmış diller eklenebiliyor. Desteklenen diller: Amerikan İngilizcesi, İngiliz İngilizcesi, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Flemengçe, İtalyanca, Portekizce, Japonca, Korece, Rusça

TextAloud - NextUp (17,8MB) (iii)
TextAloud programı; word, pdf, email, internet sayfalarınızı doğal konuşma sesine çevirir. Programın oluşturduğu ses dosyalarını bilgisayar veya herhangibir ses formatı çalan kaynaktan dinleyebilirsiniz. Ayrıca çalma listesi hazırlayabilmenize ve internet explorer programına eklenebilme özelliğine sahiptir. Desteklediği ses formatları: wav, mp3, wma


ENGELLİ - ÜNİVERSİTE :

Engelli Öğrencilerle Engelsiz Üniversiteye Doğru Mustafa Kemal Üniversitesi ve TIU proje ortakları


RENKLERİ TANIYAN CEP TELEFONU PROGRAMI :

Altı Nokta Körler Derneği'nin hazırladığı internet sayfasındaki Renkler Herkes İçindir filmi her izlendiğinde, bir görme engelli vatandaşlarımıza, renkleri tanıyan cep telefonu yazılımı ulaştırılıyor.SAYFA LEJANT :
& Exe veya Com Formatında program (veya program kurulumu) (i veya ii veya iii)
(i) Freeware - Kullanımı serbest program
(ii) Shareware - Lisanslı, sınırsız kullanımlı program
(iii) Shareware - Lisanslı, sınırlı kullanımlı program

NOTLAR :
1 - Sayfada sunulan dosya ve programların açılması ile ilgili gerekli yazılımlar için YAZILIMLAR sayfasından faydalanabilirsiniz.
2 - Lütfen fikirlerinizi, paylaşmak istediğiniz program ve belgeleri olabildiğince kaynak göstererek (internet adresi linki ile) mail atınız.

© Erim SEVER - Makina Mühendisi
Yapabildiğimiz her şeyi yapsaydık, buna kendimiz bile şaşardık - Thomas Edison
İnsanların hayırlısı, insanlara faydası dokunandır - Hadis-i Şerif - Hz. Mevlânâ'nın (k.s.) Vasiyeti'nden
Yasal Uyarı & İlkeler