ARAMA MOTORU :


Google Arama
www.erimsever.com


Bilginin paylaştıkça çoğalması ve ülkemizde daha fazla "Düzgün İşler" yapılması niyeti ile...

Site HaritasıYukarı Çık
Afrika Dili - Güney Afrika Almanca - Almanya Arapça - Arabistan Arnavutça - Arnavutluk Azerice - Azerbaycan Baskça - İspanya Belarusça - Beyaz Rusya Bengalce - Bengal Bulgarca - Bulgaristan Çekce - Çekoslovakya Çince - Basitleştirilmiş Çince - Geleneksel Danca - Danimarka Endonezya Dili - Endonezya Ermenice - Ermenistan Eskenazi Dili - Almanya Yahudileri Estçe - Estonya Farsça - İran Filipince - Filipinler Fince - Finlandiya Fransızca - Fransa Galce - Galler Galiçyaca - Galiçya Gücerat Dili - Hindistan Gürcüce - Gürcistan Haiti Creole Dili - Haiti Hırvatça - Hırvatistan Hintçe - Hindistan Flemenkçe - Hollanda İbranice - İsrail İngilizce - Amerika, İngiltere İrlandaca - İrlanda İspanyolca - İspanya İsveçce - İsviçre İtalyanca - İtalya İzlandaca - İzlanda Japonca - Japonya Kannada (Karnataka) Katalanka - Catalan Andorran Korece - Kore Latince - Meksika Lehçe - Polonya Letonca - Letonya Litvanyaca - Litvanya Macarca - Macaristan Makedonyaca - Makedonya Malayca - Malezya Maltaca - Malta Norveççe - Norveç Portekizce - Portekiz Romence - Romanya Rusça - Rusya Sırpça - Sırbistan Slovakça - Slovakya Slovence - Slovakya Svahili - Jameyka Tamil - Hindistan Tayca - Tayland Telugu - Sri-Lanka Ukraynaca - Ukrayna Urduca - Pakistan Vietnamca - Vietnam Yidce - Rusya Yahudileri Yunanca - Yunanistan

  
İş Güvenliği Yetki Belgem Bulunmamaktadır
   Konu Herkesin Ortak Sorumluluğudur   

Risk analizi uygulamaları İş Güvenliği hususunda öncül ve en esaslı adımlardır


Risk Değerlendirmesi geçerlilik süreleri:
Az Tehlikeli İşler için - 6 Yıl
Tehlikeli İşler için - 4 Yıl
Çok Tehlikeli İşler için - 2 Yıl
Yasa 30.06.2012'de yürürlüğü girmiş olup, 29 Aralık 2012 tarih 28512 Sayı ile yayınlanan İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ ile detaylar açıklanmıştır.RİSK DEĞERLENDİRMESİ REHBERLERİ :


Apartmanlarda Risk Degerlendirmesi Rehberi - ÇSGB T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (11sf 724kB) (7)
Kuaförlerde Risk Degerlendirmesi Rehberi - ÇSGB T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (11sf 729kB) (7)
Çağrı Merkezlerinde Risk Değerlendirme rehberi - ÇSGB T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (11sf 980kB) (7)
Diş Klinik ve Muayenehanelerinde Risk Değerlendirmesi Rehberi - ÇSGB T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (13sf 980kB) (7)
Kasaplarda Risk Değerlendirmesi Rehberi - ÇSGB T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (11sf 1,01MB) (7)
Kuru Temizlemecilerde Risk Değerlendirmesi Rehberi - ÇSGB T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (11sf 796kB) (7)
Mutfak Lokanta Pastanelerde Risk Değerlendirmesi Rehberi - ÇSGB T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (11sf 0,98MB) (7)
Bu kontrol listeleri, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği uyarınca risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmesi sürecinde yol göstermek amacıyla hazırlanmıştır.
Kontrol listesi doğru bir şekilde uygulanıp, uygun olmadığını değerlendirdiğiniz konularda gerekli önlemler alındığı takdirde sağlıklı ve güvenli yaşam alanları oluşacaktır.5 Adımda Risk Değerlendirme - ÇSGB T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı - Mayıs 2007 (32sf 9,84MB) (7)

Kas ve İskelet Sistemi Hastalıklarında Risk Değerlendirme Rehberi / Hızlı Maruziyet Değerlendirme Rehberi - ÇSGB T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı - Mayıs 2007 (26sf 1,80MB) (7)

İş Sağlığı ve Güvenliği, Yönetim Sistemleri ve Risk Değerlendirme Metodolojileri - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Teftiş Kurulu İstanbul Grup Başkanlığı, Kimya Yük. Mühendisi, Bakanlık Teknik İş Müfettişi Özlem Özkılıç (219sf 5,49MB) İçindekiler : İş kazası ve meslek hastalıkları maliyetleri, İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri, Risk tanımı ve risk değerlendirmesi, Risk değerlendirme metodolojileri (Ekler : Güvenlik bilgi formlarının düzenlenmesine ilişkin usul ve esaslar tebliği, Örnek malzeme güvenlik bilgi formau -MSDS-, Tehlikeli özellikler listesi, Malzeme güvenlik bilgi formlarında kullanılan kısaltmalar, Avrupa birliği tehlikeli maddelerin taşıdığı riskler-risk kodları-, Avrupa birliği tehlikeli maddelerin taşıdığı riskler-risk kombinasyonları-, Avrupa birliği tehlikeli kimyasal maddeler ile preparatlara ilişkin güvenlik önlemleri, Avrupa birliği tehlikeli kimyasal maddeler ile preparatlara ilişkin güvenlik önlemleri kombinasyonu, Avrupa birliği güvenlik önlemlerine ekli notların anlamları -Etiketleme kuralları-, Risk grupları) (1)

HWI Risk assessment checklists - European Agency for Safety and Health at Work (29sf 2,55MB) (2) - Risk Değerlendirme Rehberi - Derleyen : İç Denetçi Murat Andaç (46sf 1,38MB) Aynı kitabın Türkçeleştirilmiş hali (1)

Riskler (Hızlar, Olasılıklar) Standardize Edilmeden Mukayeselerde Kaullanılamazlar - Prof. Dr. H.Hilmi Sabuncu - Yeni Yüzyıl Ünv. (4sf 16,8kB) Prof. Dr. H.Hilmi Sabuncu - Ekte yeni bir bildiri gönderiyorum, isteyen arkadaşım istediği dergide yayınlayabilir - riskyonetimi@yahoogroups.com - July 18, 2011

Risk Analizi ve Yönetimi - İç Denetçi Murat Andaç (14sf 134kB) (1)

İşyerindeki Riskler - Institut National de Recherche et de Securite (INRS); Evaluation des risques professionels, Guide pour les PME-PMI - Çeviren: Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Genel Sek. Mustafa Bağan (23sf 1,24MB) (1)

Neden Risk Değerlendirmesi Yapmalıyız ? - Yazar : ? (45sf 1,19MB) (1)
Neden Risk Değerlendirmesi Yapmalıyız ? - Yazar : ? (11sf 144kB) (1)

Ramak Kala Vaka Örnekleri (Near-Miss) - Japonya Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi(JICOSH) ve İş ve İnşaat Makinaları Güvenliği Birliği (SACL) - Derleyen: Murat Andaç-İş Müfettişi (15sf 144kB) Resimlerle anlatım (1)

Belgedeki fotoğraflarda tehlike kaynakları ve bu tehlikelere istinaden ortaya çıkabilecek risklerin tahmin edilerek bulunması amaçlanmıştır - Yazar : ? (34sf 1,45MB) İçindekiler : Silindir kontrolü, Araç kontrolü, İş makinesinde dış kontrol, Eğimli bir yere park etmiş iş makinesinin kontrolü, Paletlerin kontrolü, Taşıma, Silindirlerin değiştirilmesi, Borunun değiştirilmesi, Pinin değiştirilmesi, Cıvata sıkma, Motor yağı değişimi, Makine parçalarına kaynak yapılması, Yerinde asetilen kesme işlemi, Sütunlu matkap tezgahında çalışma, Zımpara tezgahında çalışma, Taşlama, Forkliftle taşıma, Ağır parçaların taşınması, Oksijen tüplerinin taşınması, İş makinelerinin ağır parçalarının yüklenmesi-boşaltılması, Matkapla çalışma, Silindir kolunun değiştirilmesi, Vinç kullanarak parçanın taşınması, Forkliftle taşıma, Grup halinde çalışma, Yeraltı boru döşeme çalışması, Kazı işi, Tekerlekli buldozerle çalışma, Gece çalışma, Flüoresan lamba değişimi, Yedek parçaların kontrol amaçlı taşınması, Bir forklifti asansör gibi kullanarak yüksekte çalışma, Parça temizleme işleri, Yakma işi - Resimlerle anlatım (1)

Büyük Endüstriyel Kazaları Önleme Çalışmalarında Kritik Sistemlerin Tespiti ve Risk Değerlendirme Yaklaşım ve Yöntemleri - İş Teftiş İstanbul Grup Başkanlığı ÇSGB İş Müfettişi Kimya Yük. Müh. Özlem Özkılıç (14sf 187kB) (3)

Risk Değerlendirmesi Rehberi (4sf 52,5kB) (4)

Risk Değerlendirme Rehberi (5sf 63kB) (5)
Risk Nasıl Belirlenir (34sf 1,89MB) (5)

KOBİ'ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: Risk Değerlendirmesi, İSG Performans İzleme ve Sağlık Tehlikeleri - İnşaat Sektörü - İSGİP (59sf 4,64MB) (7)
İnşaat Şantiyelerine Özgü Bir İş Güvenliği Risk Analizi Yöntemi - Dr. İnş.Y.Müh. G. Emre Gürcanlı & Y.Doç.Dr. Uğur Müngen - İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Yapı İşletmesi Anabilim Dalı (15sf, 334kB) (5)

KOBİ'ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: Risk Değerlendirmesi, İSG Performans İzleme ve Sağlık Tehlikeleri - Maden Sektörü: Kömür - İSGİP (54sf 1,54MB) (7)
Madencilik Sektörü ve Risk Değerlendirmesi (6sf 82,2kB) (5)

KOBİ'ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: Risk Değerlendirmesi, İSG Performans İzleme ve Sağlık Tehlikeleri - Maden Sektörü: Mermer - İSGİP (96sf 1,74MB) (7)

KOBİ'ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: Risk Değerlendirmesi, İSG Performans İzleme ve Sağlık Tehlikeleri - Metal Sektörü - İSGİP (87sf 2,04MB) (7)

Çalışma Ortamının Tehlike ve Risklerinin Değerlendirmesinde Yapılan Hatalar ve Kullanılması Gereken Yöntemler - Prof. Dr. H.Hilmi Sabuncu - Yeni Yüzyıl Ünv. (9sf 1,11MB) Prof. Dr. H.Hilmi Sabuncu - Adana kongresine gelemeyenler için, isteyen istediği yerde yayınlayabilir - riskyonetimi@yahoogroups.com - 25.04.2011

Performans Ölçüm Kriterleri (123kB) (6) - Geçmiş yıllarda iş sağlığı ve güvenliğinde anahtar performans göstergeleri açısından en kapsamlı olarak gördüğüm aşağıdaki linkte bulunan İngilizce kaynaktan bir tercüme yapmıştım. Yanlış hatırlamıyorsam grupla da paylaşmıştım. Tekrar iletiyorum.
SWOT analizine gelince; İSG açısından SWOT analizi adı altında bir uygulamaya şimdiye kadar rastlamadığım için nasıl bir uygulamadan bahsettiğinizi bilemiyorum. Yalnızca deneyimim doğrultusunda kişisel görüşlerimi belirtebilirim.
İSG risk değerlendirme çalışmaları kapsamında da, adı SWOT olmasa dahi, bir nevi SWOT analizi gerçekleştiriliyor. Örneğin, risk değerlendirmesi sırasında tanımlanmış herhangi bir riske karşı mevcut kontrol tedbirlerinin yeterliliği/kabul edilebilirliği sorgulanırken:
Strengths (Kuvvetli yönler): Riske karşı işyerinde mevcut risk kontrol tedbirleri değerlendiriliyor.
Weaknesses (Zayıf yönler): Risk kontrol tedbirlerindeki zayıf noktalar/eksiklikler tanımlanıyor.
Opportunities (Olanaklar): Kuruluşun riskleri kontrol etmek için finansal, insan, ekonomik, teknolojik, vb. kaynakları değerlendiriliyor.
Threats (Tehditler): Kontrol tedbirlerinin alınmadığı ya da eksikliği durumunda riskin yaratabileceği olumsuz etkiler tanımlanıyor.
Tüm bu değerlendirmelerin (bir nevi SWOT analizinin) sonucunda da; kuruluşun olanakları doğrultusunda riski en etkin şekilde kontrol etmek için alınması gereken aksiyonlara karar veriliyor. - Çevre Mühendisi Dr. Hilal Kınlı - riskyonetimi@yahoogroups.com, isig@yahoogroups.com - October 20, 2010 1:34 AM

Risk Haritası Kavramı - Emir Alkan & Engin Yünüak - isig@yahoogroups.com - October 25, 2010 1:43 PM

Risk analizi yapılırken, yüksek bir platformun korkulukları şiddeti azaltır mı ? Güvenlik Ağı Detayı - Kazım Yılmaz & M. Bertan Kıran & Gül Yılmaz & Murat Uçar & İbrahim Şahin & Erim Sever & Beste Ardıç & Hacer Kayhan & Hakan Yetim - riskyonetimi@yahoogroups.com - December 7, 2010 2:53 PM6

Critical Function Analysis=Kritik Fonksiyon Analizi (50,6kB) Mail (1,58kB) Burak Matur, Altay Onur - riskyonetimi@yahoogroups.com - May 29, 2011 8:01 PM

Kaza Soruşturması ve Risk Değerlendirmesi Çalıştayı 2011 - Nick Hardie C.Eng - İSGİP & ÇSGB (14sf 866kB) Başlıklar: Kaza soruşturması, Depo Kazası, Ortadan kaldırma-Depolama, Mühendislik kontrolleri-Depolama (7)

İŞ TANIMI VE UYGULAMA METODU (METHOT OF STATEMENT) :

Ofis işletmelerine yönelik örnek risk değerlendirmesi (4sf 194kB) (2)


KAYNAKLAR :

KİŞİLER :
[0] Kendi paylaşımlarım

FİRMALAR :
{0} Kendi firmam bulunmamaktadır

İNTERNET :
(0) İnternette pek çok yerden bulunabilir.
(1) TC. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü : www.csgb.gov.tr ve www.isggm.gov.tr
(2) European Agency for Safety and Health at Work : http://osha.europa.eu
(3) Teknolojik Tazalar Bilgi Sistemi : www.teknolojikkazalar.org
(4) Kalite Kontrol Portalı : www.kalitekontrol.org
(5) www.isveguvenlik.com
(6) Rams Risk Analizi ve Yönetim Hizmetleri : www.ramsrisk.com.tr
(7) http://onlineisg.com

SAYFA LEJANT :
İnternet Sayfası (İnternet Explorer belgesi)
İnternet Hesaplama Sayfası (İnternet Explorer belgesi)
Dikkat (Genelde Sağlık Uyarıları)
Kitap (Türkçe)
Kitap (İngilizce)
JPG, GIF, BMP,... (Resim) Formatında belge
PDF, LIT,... (E-Book) Formatında belge
CAD dosyası (Autocad belgesi)
Eğitim
Ofis Hesap Tablosu dosyası (Excel belgesi)
Ofis Yazı dosyası (Word belgesi)
Ofis Sunum dosyası (Power Point belgesi)
Video dosyası
Haber (Gazete, dergi,...)
Mail ve mail gruplarından (Yahoo ve Google mail gruplarından seçtiklerim)
Anket

& Exe veya Com Formatında program (veya program kurulumu) (i veya ii veya iii)
(i) Freeware - Kullanımı serbest program
(ii) Shareware - Lisanslı, sınırsız kullanımlı program
(iii) Shareware - Lisanslı, sınırlı kullanımlı program
Konusunda dikkat çekici, işlevsel program

Aynı dosyanın www.erimsever.com 'a kaydedilmiş hali
www.erimsever.com 'u kaynak gösteren internet sayfası

NOTLAR :
1 - Sayfada sunulan dosya ve programların açılması ile ilgili gerekli yazılımlar için YAZILIMLAR sayfasından faydalanabilirsiniz.
2 - Lütfen fikirlerinizi, paylaşmak istediğiniz program ve belgeleri olabildiğince kaynak göstererek (internet adresi linki ile) mail atınız.

© Erim SEVER - Makina Mühendisi
Yapabildiğimiz her şeyi yapsaydık, buna kendimiz bile şaşardık - Thomas Edison
İnsanların hayırlısı, insanlara faydası dokunandır - Hadis-i Şerif - Hz. Mevlânâ'nın (k.s.) Vasiyeti'nden
Yasal Uyarı & İlkeler