ARAMA MOTORU :


Google Arama
www.erimsever.com


Bilginin paylaştıkça çoğalması ve ülkemizde daha fazla "Düzgün İşler" yapılması niyeti ile...

Site HaritasıYukarı Çık
Afrika Dili - Güney Afrika Almanca - Almanya Arapça - Arabistan Arnavutça - Arnavutluk Azerice - Azerbaycan Baskça - İspanya Belarusça - Beyaz Rusya Bengalce - Bengal Bulgarca - Bulgaristan Çekce - Çekoslovakya Çince - Basitleştirilmiş Çince - Geleneksel Danca - Danimarka Endonezya Dili - Endonezya Ermenice - Ermenistan Eskenazi Dili - Almanya Yahudileri Estçe - Estonya Farsça - İran Filipince - Filipinler Fince - Finlandiya Fransızca - Fransa Galce - Galler Galiçyaca - Galiçya Gücerat Dili - Hindistan Gürcüce - Gürcistan Haiti Creole Dili - Haiti Hırvatça - Hırvatistan Hintçe - Hindistan Flemenkçe - Hollanda İbranice - İsrail İngilizce - Amerika, İngiltere İrlandaca - İrlanda İspanyolca - İspanya İsveçce - İsviçre İtalyanca - İtalya İzlandaca - İzlanda Japonca - Japonya Kannada (Karnataka) Katalanka - Catalan Andorran Korece - Kore Latince - Meksika Lehçe - Polonya Letonca - Letonya Litvanyaca - Litvanya Macarca - Macaristan Makedonyaca - Makedonya Malayca - Malezya Maltaca - Malta Norveççe - Norveç Portekizce - Portekiz Romence - Romanya Rusça - Rusya Sırpça - Sırbistan Slovakça - Slovakya Slovence - Slovakya Svahili - Jameyka Tamil - Hindistan Tayca - Tayland Telugu - Sri-Lanka Ukraynaca - Ukrayna Urduca - Pakistan Vietnamca - Vietnam Yidce - Rusya Yahudileri Yunanca - Yunanistan
    

MMO Aralık-2010 BülteniHavalandırma Tesisat Elemanları - MEGEP (81sf 3,95MB) (1)
Kat Kliması Montajı 2 - MEGEP (64sf 1,22MB) Menfezler ve Damperler (1)
Termonoloji (Menfez ölçü ve siparişleri ile ilgili terimler) (2)
Trox Hava Dağıtıcı ve Menfez Tipleri Seçimlerinde Dikkat Edilecek Hususlar - Klaus Kaysers (Oğuz Aydoğdu) - Mayıs 2007 (9,54MB) (3)
Bir Klima Tasarımında Şartlandırılmış Havanın Dağıtımında Hava Hızlarının Menfez Seçimine ve Boyutlandırmasına Etkisi - Yusuf Sezen (359kB) (4)

MENFEZ HESAPLAMA & SEÇİM PROGRAMLARI :Schako (32bit) - EMO Mühendislik izni ile - Menfez Seçim Programı (341MB) Schako Luft un kendi arge mühendisleri tarafından hazırlanmış, hız, basınç kaybı, titreşim gibi tüm teknik donelerin bulunabileceği seçim programı. Schako ya ait pdf katologlara programdan kolayca ulaşılabilir. Katalogları 'program files/schako luft'a otamatik olarak upload edecektir. Programın sorunsuz çalışabilmesi için Net frame work 3.5sp1, Microsoft Data Access Components (MDAC) 2.8, 2007 Office System Driver: Data Connectivity Components ve Acrobat Reader 8 veya üstü programlarının bilgisayarınızda yüklü olması gerekir, bilgisayarınızın bölge ve dil seçenekleri kısmının İngilizce olarak ayarlayınız, bu ayar yapılmazsa program 'mpr_Id' hatası vermektedir. (Program açılmadıysa ve Almanca bir hata verdiyse bu özellikle Vista Programlarda oluşmaktadır, bu durumda masaüstünde oluşan Schako-Luft kısayolunu siliniz, sildiğiniz kısayol yerine C:\Program Files\Schako\Schako-Luft bölümündeki 'CATALOGO' ikonunun kısayolunu masaüstünde oluşturunuz, bu kısayol üzerine gelip, sağ tıklatarak 'YÖNETİCİ OLARAK ÇALIŞTIR' seçeneğini seçiniz, bu durumda program çalışır.; veya; UYUMLULUK kısmında, en altta 'BU PROGRAMI YÖNETİCİ OLARAK ÇALIŞTIR' kutusu işaretlenir ve program çift tıklanarak çalıştırılır.) (Schako programının anasayfası ilk olarak Almanca olarak açılırsa, programın sol üst kontrol çubuğu üzerindeki pencerelerden SCHAKO yazan pencereyi açarsanız Almanca 'Sprechen', yani diller bölümüne tıkladığınızda açılacak bayraklardan İngilizce'yi -veya istediğiniz 4 dilden birini- seçebilirsiniz.) (Schako seçim programını kullanmak için 10 basit adım ) Not : 64 bit işletim sistemleri için : Schako (64bit) (5-i-Özel İzinle)

Trox Easy Product Finder - Selection Program - İndir (127,8MB) Yasal Uyarı - (6-i)
Trox Selection of air volume flow controller - Selection Program (6-i)
Trox CAD / VDI 3805 Service - TROX CAD BASE - Selection Program - İndir (16,9MB) Yasal Uyarı - (6-i)

Halton Hit Design - İndir (6,55MB) (7-i)
Swegon ProAir Web - En uygun hava akış ve dizaynı sağlayan ekipman seçimi programı - Akcor AŞ. - download "Login to ProAir web" ile proje bilgilerinin girilmesi gerekmektedir (proje tanımı, oda tanımı, havalandırma tanımı, ekipman tipi ve pozisyonu. Sonuç : izometrik akış) (8-i)

ETK-AIRSOFT V.02 - Difüzör Seçim Programı (?MB) (Programın müşteri versiyonu, çok kısa bir sürede yayında olacaktır.) (9-i)

COANDA ETKİSİ :

Coanda etkisi, hızla ilerleyen hava akımının doğru bir yol izlemek yerine, yakınındaki bir düzeye yapışarak, düzeyin eğimlerini izleyerek ilerlemesi olayıdır. Bu fiziksel olaya, olayı ilk saptayan Romanyalı buluşçu Henri Coanda'nın adından esinlenerek Coanda etkisi denir. Henri Coanda konuyla, 1910'da kendi tasarladığı uçak ilkörneğinin (prototipinin) bu olay yüzünden düşmesiyle ilgilenmiştir. Coanda etkisini evinizde de deneyebilirsiniz. Musluk suyu da bir akışkan olduğundan ona değdireceğiniz herhangi bir yüzeyi takip etme eğiliminde olacaktır. Elbette bu yüzeye yapışma durumu sonsuza kadar devam etmemekte; bir noktadan sonra akışkan ayrılmaktadır. Ancak su daha ağır olmasına rağmen daha uzun süre yapışık kalmaktadır ki zaten bu durumun ayrı bir isme sahip olması gerektiği fikri buradan çıkmıştır. Sembolik Resmi, Animasyonu. Kaynaklar : Wikipedia, İTÜ Sözlük, Ekşi Sözlük

Eğer hava bir düzleme, örneğin tavana paralel olarak üflenirse, hava jeti ile tavan arasında bir negatif basınç oluşur. Bu basıncın etkisi ile jet tavana yapışır. Özellikle soğuk hava üflendiğinde büyük önem kazanır. Mümkün olan en büyük coanda etkisini yaratabilmek için, hava her menfezden küçük miktarlarda bütün tavan boyunca düzgün olarak ve mümkün olan en büyük hızda üflenmelidir.
Coanda etkisi, hızın 0,35 m/s değerinin altına inmesi halinde tamamen kaybolur. Coanda etkisi yaratmanın en iyi yolu tavandaki bir menfez veya difüzörden 360° tam çevreye hiç bir engelleme olmadan yatay düzlemde yüksek hızda hava üflemektir. (10) Kaynak

Şekil : Duvardan üflemede Coanda etkisi olmayan ve oluşan hal. (3)

Açık olarak, tavan yüksekliği ve şekli gibi ünitenin pozisyonu da cereyan veya yokulğu üzerinde etkilidir. Bunu açıklamak için soğuk havanın özellikleri hakkında birkaç yorum gerekir. Soğuk hava, alçalmadan önce belli bir dönem tavana "yapışma" eğilimi gösterir. Buna "coanda" etkisi denir ve odaya doğru inmeden önce soğuk havanın etraftaki hava ile karışmasına yardımcı olur.
Fakat malesef tavan kirişi gibi bir engelin varlığının, hava akımını kesmesi babında olumsuz bir etkisi vardır. Bu durumda kirişe çarpan soğuk hava hemen batar, direkt altında oturma şanssızlığına sahip her şahsı rahatsız edecek kadar.
Benzer bir şekilde birbirinin karşısındaki iki ünite aynı şekilde soğuk hava akımı çarpışması oluşturur. (11) Kaynak

Coanda etkisini içeren önemli makaleler :
Sunum 29-34.sayfalar (Trox hava dağıtıcı ve menfez tipleri seçimlerinde dikkat edilecek hususlar - Mr. Klaus Kaysers - Derleyen : Oğuz Aydoğdu - 139sf. 9,54MB) (3)
Isısan Kitap fasikülü 2.sayfa (Havalandırma açıklıkları Menfezler ve Difüzörler - 14sf. 823kB) (2)

Menfez Firmaları A-Z :
A-Tec - Alumur Klima Menfez, damper, diffüzör, filtre
Airpoint Menfez, damper, diffüzör
Aksal Menfez, damper, diffüzör, filtre
Alfa Ege
ATC (Air Trade Center) : Menfezler - Yangına Dayanımlı Menfez ve Boğaz
Alfa Ege Menfez, damper, diffüzör, panjur
Batı Mnfz Banyo panjuru
BSK Havalandırma Menfez, damper, panjur, diffüzör
Bt - Birlik Ticaret Menfez, damper, diffüzör, panjur
Dinç Makina Menfez, damper, filtre
Doğu iklimlendirme Menfez, panjur, damper, diffüzör, filtre, mutfak havalandırması
Doğuş Teknik Menfez, diffüzör, panjur
Elektroteknik Menfez, panjur, damper, diffüzör, filtre
Fanexfan Menfez, filtre
Fita Teknik Menfez, panjur, damper, diffüzör, filtre, kanal flanşı, esnek kanallar
FRM Havalandırma Menfez, diffüzör
General Filter Havak Hijyenik ve toz tutma menfez ve kutusu, steril menfez kutuları
Gürçelik Klima : Menfez, damper, diffüzör, panjur, Yüksek ısıya dayanıklı paslanmaz yada galvaniz sactan fırın içi yanmaz çelik menfez
Halton - Airfel Menfez, panjur, diffüzör, plenium box, valfler, düşük hız üniteleri, hava akış yönetimi, yangın ve duman damperleri
Hc Barcol-Air - Alarko Carrier
Helios - Yapıtek Menfez, panjur, damper, diffüzör, filtre - Katalog
İmeksan Menfez, panjur, damper, diffüzör, filtre, mutfak havalandırması
İsme Menfez, panjur, damper, diffüzör
Kartal Menfez Menfez, panjur, damper, diffüzör, filtre kutusu
Kes Klima Menfez, panjur, damper, diffüzör
MS Havalandırma Menfez, panjur, damper
Nailor - Saven Teknik Menfez, damper, diffüzör, panjur
Okan Havalandırma Menfez
Pamsan Menfez, panjur, damper, diffüzör
Prefco - Ulus Yapı Yangın / Duman Damperi (UL Onaylı)
Schako - EMO Mühendislik Menfez, panjur, damper, diffüzör (DWG ve DXF dosyaları) - Yurtdışı linki
Sezgin Menfez : Menfez, fanlı menfez
SLT - Step Mühendislik Menfez, panjur, damper, diffüzör
Sönmez Metal Menfez, panjur, damper
Swegon - Akcor AŞ. - Yurtdışı linki Menfez, panjur, damper
Tetisan Panjur, damper
Troksan Menfez, damper, diffüzör, panjur, filtre ve plenium kutusu
Trox Technik Menfez, panjur, damper, diffüzör
Ventsan Menfez, panjur, damper, diffüzörKAYNAKLAR :

(00) Kendi oluşturduğum belgeler.
(0) İnternette pek çok yerden bulunabilir.
(1) MEGEP / SVET - Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi : http://megep.meb.gov.tr
(2) İmeksan : www.imeksan.com
(3) Alarko : www.alarko-carrier.com.tr
(4) TMMOB Makina Mühendisleri Odası : www.mmo.org.tr
(5) EMO Mühendislik : www.emomuhendislik.com.tr / Schako : www.schako.de
(6) Trox Technik : www.trox.com.tr
(7) Airfel : www.airfel.com.tr / Halton : www.halton.com
(8) Akcor AŞ : www.akcor.com.tr / Swegon : www.swegon.com
(9) Elektroteknik : www.elektroteknik.com.tr
(10) Doğu İklimlendirme : http://doguiklimlendirme.com
(11) Daikin : www.daikin.com.tr
(12) Isısan - www.isisanakademi.com

SAYFA LEJANT :
İnternet Sayfası (İnternet Explorer belgesi)
İnternet Hesaplama Sayfası (İnternet Explorer belgesi)
Dikkat (Genelde Sağlık Uyarıları)
Kitap (Türkçe)
Kitap (İngilizce)
JPG, GIF, BMP,... (Resim) Formatında belge
PDF, LIT,... (E-Book) Formatında belge
CAD dosyası (Autocad belgesi)
Eğitim
Ofis Hesap Tablosu dosyası (Excel belgesi)
Ofis Yazı dosyası (Word belgesi)
Ofis Sunum dosyası (Power Point belgesi)
Video dosyası
Haber (Gazete, dergi,...)
Mail ve mail gruplarından (Yahoo ve Google mail gruplarından seçtiklerim)
Anket

& Exe veya Com Formatında program (veya program kurulumu) (i veya ii veya iii)
(i) Freeware - Kullanımı serbest program
(ii) Shareware - Lisanslı, sınırsız kullanımlı program
(iii) Shareware - Lisanslı, sınırlı kullanımlı program
Konusunda dikkat çekici, işlevsel program

Aynı dosyanın www.erimsever.com 'a kaydedilmiş hali
www.erimsever.com 'u kaynak gösteren internet sayfası

NOTLAR :
1 - Sayfada sunulan dosya ve programların açılması ile ilgili gerekli yazılımlar için YAZILIMLAR sayfasından faydalanabilirsiniz.
2 - Lütfen fikirlerinizi, paylaşmak istediğiniz program ve belgeleri olabildiğince kaynak göstererek (internet adresi linki ile) mail atınız.

© Erim SEVER - Makina Mühendisi
Yapabildiğimiz her şeyi yapsaydık, buna kendimiz bile şaşardık - Thomas Edison
İnsanların hayırlısı, insanlara faydası dokunandır - Hadis-i Şerif - Hz. Mevlânâ'nın (k.s.) Vasiyeti'nden
Yasal Uyarı & İlkeler