ARAMA MOTORU :


Google Arama
www.erimsever.com


Bilginin paylaştıkça çoğalması ve ülkemizde daha fazla "Düzgün İşler" yapılması niyeti ile...

Site HaritasıYukarı Çık
Hz. Mevlana Sayfasına gitmek için tıklayınız
Semazen
Afrika Dili - Güney Afrika Almanca - Almanya Arapça - Arabistan Arnavutça - Arnavutluk Azerice - Azerbaycan Baskça - İspanya Belarusça - Beyaz Rusya Bengalce - Bengal Bulgarca - Bulgaristan Çekce - Çekoslovakya Çince - Basitleştirilmiş Çince - Geleneksel Danca - Danimarka Endonezya Dili - Endonezya Ermenice - Ermenistan Eskenazi Dili - Almanya Yahudileri Estçe - Estonya Farsça - İran Filipince - Filipinler Fince - Finlandiya Fransızca - Fransa Galce - Galler Galiçyaca - Galiçya Gücerat Dili - Hindistan Gürcüce - Gürcistan Haiti Creole Dili - Haiti Hırvatça - Hırvatistan Hintçe - Hindistan Flemenkçe - Hollanda İbranice - İsrail İngilizce - Amerika, İngiltere İrlandaca - İrlanda İspanyolca - İspanya İsveçce - İsviçre İtalyanca - İtalya İzlandaca - İzlanda Japonca - Japonya Kannada (Karnataka) Katalanka - Catalan Andorran Korece - Kore Latince - Meksika Lehçe - Polonya Letonca - Letonya Litvanyaca - Litvanya Macarca - Macaristan Makedonyaca - Makedonya Malayca - Malezya Maltaca - Malta Norveççe - Norveç Portekizce - Portekiz Romence - Romanya Rusça - Rusya Sırpça - Sırbistan Slovakça - Slovakya Slovence - Slovakya Svahili - Jameyka Tamil - Hindistan Tayca - Tayland Telugu - Sri-Lanka Ukraynaca - Ukrayna Urduca - Pakistan Vietnamca - Vietnam Yidce - Rusya Yahudileri Yunanca - YunanistanHz. Mevlânâ (k.s.) sayfasına gitmek için lütfen tıklayınız

BAŞLIKLAR :

Mevlana Müzesi Konya
Şems-i Tebrizi Camii ve Türbesi - Konya
Sultan Divani Müzesi - (Afyonkarahisar Mevlevîhânesi)
Galata Mevlevihanesi Müzesi - (Kulekapısı Mevlevîhânesi) İstanbul
GaziAntep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi
Tokat Mevlevihanesi Vakıf Müzesi
Mevlevihaneler Türkiye
Mevlevihaneler Dünya

Kaynaklar & Lejant

Not : Yukarıda BÜYÜK harfle yazılı başlıklar, kendi sayfalarına linklenmiştir.

Osmanlı coğrafyasında 10’u Anadolu’da, dördü İstanbul’da olmak üzere 14 âstâne kurulmuştur: Bursa, Halep, Gelibolu, Kastamonu, Karahisar, Kütahya, Manisa, Mısır, Rumeli, Yenişehir. Köylerde zâviyeler hariç tutulursa 76 zâviye kurulmuştur.
Başta Kıbrıs-Lefkoşe Mevlevîhânesi olmak üzere Adana, Amasya, Antakya, Ankara, Bağdad, Bosnasaray, Çorum, Denizli, Erzincan, Filibe, Girit, Halep, Humus, İzmir, Kütahya, Mekke, Medine, Middilli, Muğla, Musul, Peçoy, Sakız, Samsun, Selanik, Siroz, Sivas, Şam, Trabzon, Tebriz, Tire, Üsküp, Vüdine, Yozgat gibi Osmanlı asırlarının şehirlerinde de Mevlevîhâneler tesis edilmiştir. (Gölpınarlı, Abdülbâki, Mevlânâ’dan Sonra Mevlevîlik, İst., 1983, s.329-335)

MEVLÂNÂ MÜZESİ (MEVLÂNÂ TÜRBESİ) :Hz. Mevlânâ'nın babası Sultânu'l Ulema Bahauddin Veled, 1231 yılında Hakka yürür. Vasiyetine uyularak sağlığında sık sık gezintiye geldiği, sur önündeki "Gül Bahçesi" ne gömülür. Daha ilk günden itibaren ziyaret edilmeye başlanılan bu mütevazi kabir, bu günkü muazzam Mevlânâ Ma'muresi'nin ilk yapısını teşkil eder.
Ünlü vezir Muinüddin Pervâne başkanlığındaki bir heyet, babasının yerine posta buyur edilen Mevlânâ'ya gelerek, kabrin üzerine, ona yaraşır bir türbe yapmak için başvuruda bulunurlar. Ama Mevlânâ "Madem ki senin yapacağın kubbe, feleklerin kubbesinden daha güzel olmayacaktır; o halde bırak da onun mezarı, bu gökkubbesi ile kalsın; bundan vazgeç." diyerek taraftar olmamıştır.
Mevlânâ, 17 Aralık 1273 tarihinde Hakka yürüyünce, babasının başucuna hazırlanan kabre defnedilmiştir.
Vezir Muinüddin Pervane, eşi Gürci Hatun, Alâmeddin Kayserî, Bedreddin Tebrizî gibi tanınmış kişilerden oluşan bir heyet bu defa oğlu Sultan Veled'e başvurarak Mevlânâ'nın üzerine ona lâyık bir türbe yapmak istediklerini belirtirler. Sultan Veled, sukût eder. Onun bu tutumunu, "sukût ikrardan gelir" şeklinde yorumlayarak “Kubbe-i Hadra” (Yeşil Kubbe) inşa edilir.Konya'da bulunan Merkez Mevlevî Dergâhı (Âsitâne-i Âliyye) 1925 yılındaki Tekke ve Dergâhların kapatılması Kanunu sonrası “Konya Âsâr-i Âtîka Müzesi” ismi ile, 1954 de ise bazı değişiklikler yapılarak “Mevlânâ Müzesi” olarak müze'ye çevrilmiştir.
Yeşil Kubbe denilen Mevlânâ'nın türbesi dört fil ayağı (kalın sütun) üzerine yapılmıştır. O günden sonra yapıda faaliyetler hiç bitmemiş, 19. yüzyılın sonuna kadar yapılan eklemelerle devam etmiştir. Osmanlı sultanlarının bir kısmının Mevlevî tarikatından olması Türbe'ye özel bir önem verilmesini ve iyi korunmasını sağlamıştır.
Müze alanı bahçesi ile birlikte 6.500 m2 iken, yeri istimlak edilerek Gül Bahçesi olarak düzenlenen bölümlerle birlikte 18.000 m2'ye ulaşan alanın ilk girişinde “Dervîşân Kapısı” avluda Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılan şadırvan ve türbeler, semâhane ve mescit bölümleri yer almakta ve dergahın eskiden işleyişini tasvir eden cansız mankenlerle canlandırıldığı bir bölümlerden sonra Mevlânâ ve aile fertlerinin istirahatgahlarının da bulundugu ana bina bulunmaktadır.


Fotoğraf Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında koruma altında olup telif ve kullanım hakları saklıdır © 2007 www.360TR.com (Panoramik Türkiye Fotoğrafları) Proje uygulama www.360TR.com & www.Semazen.net İşbirliği ile :
Huzur-u Pîr - Mevlânâ Müzesi - Konya 2007 - Swf Dosyası (904kB)

Google Earth programı ile:
Gece

Konya Mevlana Meydanı Kamerası - Canlı Yayın


Mevlana Müzesi haftanın hergünü ziyarete açık olup; Ziyaret Saatleri Açılış: 09.00 Kapanış: 16.45 (Pazartesi açılış saati: 10:00'dur)
Mevlana Müzesi Adresi: Mevlana Mahallesi – Konya
Mevlana Müzesi Telefonu: 0.332.351 12 15


Gökyüzünden 360 derece Sanal Tur - Konya Belediyesi


Hz. Mevlana Müzesi 360 derece Sanal Tur - Konya Belediyesi


Hz. Şems-i Tebrizi Camii 360 derece Sanal Tur - Konya Belediyesi


Konya Mevlâna Asitanesi (Mevlâna Müzesinin Tarihçesi) (1)

Konya Mevlânâ Dergâhı'nın Kaybolan Bir Yapısı: Türbe Hamamı - Prof.Dr. Yılmaz Önge (1)

Mevlana Celaleddin-i Rumi Mevlana Müzesi - Semazen.net ve 360TR.com işbirliği ile Panoramik Fotoğraf Noktaları : Bahçe (Müze Girişi, Ön Bahçe, Şadırvan, Şeb-i Aruz Havuzu, Selsebil, Derviş Hücresi Önü, Türbe Kapısı Önü, Türbe Kapısı, Şadırvan Yanı , Kuyular, Sinan Paşa Türbesi, Arka Bahçe, Nefi & İkbal Makamları, Mehmet Bey Türbesi, Hamuşan, Valideler Mezarlığı), Türbe (Tilavet Odası, Gümüş Kapı, Dahil-i Uşşak Bölümü, Post Kubbesi, Kıbabül Aktab, Kubbe-i Hadra, Semahane, Mutrib Hücresi, Mahfeller, Mescid, Derviş Hücresi, Hücre Koridoru, Matbah-ı Şerif), Arka Bahçe (Çelebiyan Kapısı, Çeşme, Hamuşan, Yazlık Semahane, Eflaki Dede Türbesi)
Mevlana Müzesi / Konya - 3D Sanal Tur (Türbe 3,11MB / Müze Girişi 2,91MB / Müze Avlusu 2,69MB) (Müze Avlusu (2,69MB) - Müze Girişi (2,91MB) - Türbe (3,11MB) )
360 derece panoramik fotoğraf ve Ekran Koruma programı (2)(3)i
Şems-i Tebrizi Türbesi ve Mescidi / Konya - 3D Sanal Tur (2,84MB) (Şems-i Tebrizi Türbesi ve Mescidi (2,84MB) )
360 derece panoramik fotoğraf ve Ekran Koruma programı (2)(3)i

Konya Mevlâna Müzesinin panoramik fotoğrafları ve ekran koruma programı (3)


Mevlânâ Müzesi - Büyütmek için resmi tıklayınız (2.695x2.289 - 938kB)


Bugün Mevlânâ Müzesinin Dervişân Kapısı girişinde Yesârizâde Mustafa İzzet Efendi’nin hattı ile (Farsça) asılı duran bu levhanın bir de menkıbesi anlatılmaktadır:
Molla Câmi Mevlâna Dergâhına altı kez ziyarete gelmiş ancak dergâha girmek nasip olmamış. Yedinci ziyaretinde Dergâh’a girmesine izin verilince, başındaki başlığı huzura doğru atarak bu beyti söylemiş. Zaman içerisinde Mevlevîlerce çok kullanılan bu beyitin yazılmış olduğu levha yüzyıllardır türbe girişinde asılı tutulmaktadır:
Kâbetü’l-uşşâk bâsed in mekam
Her ki nakıs amed incâ şod temâm.
Burası âşıklar Kâbesinin makamı
Buraya noksan gelen tamam oldu. - Molla Câmi

Konya Mevlâna Dergahı Postnişinlerine dair bir liste (3)


Mevlana ve Mevlevilik - Tarihin Arka Odası 02 Mart 2013 programı - Haber Türk Kanalı (4:43:35)
Murat Bardakçı'nın hazırlayıp Erhan Afyoncu'yla birlikte sunduğu 25 yıl Müze'nin Müdürlüğünü yapmış Emekli Dr. Erdoğan Erol'un ve Prof.Dr. Nurhan Atasoy'un katıldığı; Halk arasında söylentilere dönüşmüş soruların cevaplandırılması.

Konya Mevlevîhânesi (Asitânesi) - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2006 (6:06) - 2 (1)

Ümit Dergahı - Hz. Mevlânâ Müzesi - Konya İl Kültür Turizm Müdürlüğü - YediRenk Film Yapım 2005 (12:47) - 2 (1)
Hz. Mawlana Museum (English) - Production Directorate of Culture and Tourism, Konya - YediRenk Film Yapım 2005 (13:58) - 2 İngilizce (1)
Hz. Mevlana Museum (German) - YediRenk Film Yapım 2005 (14:04) - 2 Almanca (1)
Convento Della Speranza (Italiano) - YediRenk Film Yapım 2005 (13:48) - 2 İtalyanca (1)
Mevzi Mevlana (Farsi) - YediRenk Film Yapım 2005 (14:04) - 2 Farsça (1)
Dergah (Japan) - YediRenk Film Yapım 2005 (14:03) - 2 Japonca (1)
Dergah (Russia) - YediRenk Film Yapım 2005 (13:44) - 2 Rusça (1)
El Convento de la Esperanza (Espanol) - YediRenk Film Yapım 2005 (13:49) - 2 İspanyolca (1)
SULTAN DÎVÂNÎ MÜZESİ (AFYONKARAHİSAR MEVLEVÎHÂNESİ) :Afyonkarahisar Sultan Dîvanî Mevlevihâne Müzesi Resmi Sitesi (4)
       Afyonkarahisar Mevlevîhânesi'nin Tarihçesi
       Mevlevi Terimleri Arakıye, Âsitâne, Aşkolsun, Aşûre, Âyin-âyinhan, Can, Çark, Çile Çıkarmak, Dede, Dergâh, Dervîş,
       Deste-Gül, Dinlenmek-dinlendirmek, Elif-i Nemed, Eyvallah, Göçmek, Görüşmek, Gül-Bang, Halvet, Hücre, İkrar,
       Kazancı Dede, Kudüm, Kudümzen, Matbâh-ı Şerif-Mutfak, Meydan, Muhib, Nevniyaz, Niyaz, Niyaz Penceresi, Post,
       Postnişin, Saka Postu, Semâzen, Sır Olmak, Sikke, Somat-Yemek, Tennure
       Afyonda'da Mevlevilik Mevlevihane'nin Yeniden Açılışı-1905, Gravür, Geçtiğimiz yüzyılın Başında Şeyh Celalettin Çelebi,
       Şeyh Celalettin Çelebi'nin Mührü
       Hz Mevlânâ Hz. Melânâ'nın Hayatı, Şems-i Tebrizî’nin Konya’ya Gelişi, Hz.Mevlâna’nın Vasiyeti, Sultan Veled Dönemi
       Sultan Divâni Sultan Dîvânî (Dîvâne Mehmed Çelebi), Sultan Dîvâni’nin Sandukası, Edebî Kişiliği, Tasavvufî Kişiliği,
       Teşkilatçılığı, Sultan Dîvânî Tarafından Açılan Mevlevîhaneler, Destînâ Hâtun, Güneş Hân-ı Kübra, Güneş Hân-ı Suğra
       Müzemiz Nevniyaz, Kazancı Dede, Halvet Odası, Somat Sofrası, Post Makamı ve Postnişin, Sema Odası,
       Mesnevihan ve Hattat, Musiki
       Foto Galeri Aşure Dağıtımı, Mevlevi Camii'nde Sema, Sandukalar, Camii, (Kubbesi, İçi), Matbah, Kazancı Dede, Kazan,
       Halvet Odası, Postnişin Makamı, Sema Odası, Hattat ve Mesnevihan Odası, Destina ve Güneş Hatun, Keçeci
       Haberler - Ziyaretçilerimiz - Ziyaretçi Defteri
       Sanal Tur
       Basında Biz - Yayınlanmış Eserler - İletişim

Sultan Dîvanî Mevlevihâne Müzesi Sanal Tur Cami Avlusu olan bahçeden sanal tur seçenekleri: Matbah (Matbah-ı Şerif), Türbe Camii (Türbe Camii üst kat), Çile Odalarına Giriş (Postnişin Odası, Halvet Odası, Semazen Odası, Hattat ve Mevlevihan Odası, Destina ve Güneş Hatun) (4)

Şeyh Ali Celâleddin Çelebi ve Döneminde Afyonkarahisar Mevlevîhânesi (1894-1918) - Lokman Derya Solmaz - Yüksek Lisans Tez Özeti 2011 (2sf 205kB) (23)

Agnes Dick Ramsay'nin Seyatnamesinde Afyonkarahisar Mevlevihanesi - Rıza Duru (3)

Afyonkarahisar Mevlevihanesi Gezi Rehberi - Hazırlayan: Lokman Derya Solmaz- Afyonkarahisar Belediyesi Yayınları (27sf 2,16MB) (20)

Afyon Mevlevî-hânesi - Yrd.Doç.Dr. Hasan Özönder - III. Uluslararası Mevlâna Kongresi

Tokat Mevlevihanesi - Cihat Taşkın (6:40)GALATA MEVLEVİHANESİ MÜZESİ (KULEKAPISI MEVLEVÎHÂNESİ) :T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Galata Mevlevihanesi Müzesi - Resmi İnternet Sayfası

Galata Mevlevihanesi - T.C. Vakıflar Müdürlüğü

Galata Mevlevihanesi Müzesi - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (6:22)

Mâna Alemi - Galata Mevlevihanesi Müzesinde Efe Teksoy tarafından çekilen Mevlana ve Mevlevilik Belgeseli (10:34) veya

Galata Mevlevihanesi (Kulekapısı Mevlevihanesi) (10)
Galata Mevlevihanesi Haziresi (10)
İstanbul Beyoğlu Galata Mevlevihanesi - T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü

Galata Mevlevi Ensemble - ''The Sacred Encounter'': Unesco Proclamation Masterpieces 2005 (10:47)

Galata Mevlevihanesi - Derviş Çeyizi 25.02.2014 - Semerkand TV (53:22)GAZİANTEP MEVLEVİHANESİ VAKIF MÜZESİ :

Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi - T.C. Vakıflar Müdürlüğü

Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (7:04)TOKAT MEVLEVİHANESİ VAKIF MÜZESİ :

Tokat Mevlevihanesi Vakıf Müzesi - T.C. Vakıflar Müdürlüğü

Tokat Mevlevîhânesi - Hasan Yüksel - S.Ü. Türkiyat Araştırmaları Dergisi, Sayı 2, Konya 1996, Özel Sayı, s. 61-68

Tokat İli'ndeki Vakıflar Genel Müdürlüğü Mevlevîhane Vakıf Müzesi Örneğinde Müzecilik Anlayışı ve Önemi - Sevay Okay Atılgan (17sf 5,68MB) (25)

XIX. Yüzyılın ilk yarısında Tokat Mevlevîhânesi ve Gelirleri ile ilgili sorunlar - Mehmet Beşirli (37sf 1,24MB) (20)

Tokat Mevlevihanesi - Cihat Taşkın (6:40)MEVLEVİHANELER - TÜRKİYE :

Mevlevihaneler istanbul Mevlevihane

En büyük ve en önemli yatırımın 'insan' a yapılması gereken yatırım olduğu prensibiyle, kişi ve toplumlar üzerinde son derecede yapıcı etkiler meydana getiren Mevlevîhaneler, yüzyıllar boyunca kişi ve kitlelere yön vermiştir.
1925 yılındaki Tekke ve Dergâhların kapatılması Kanununa kadar 3 kıtaya yayılan 140’a yakın Mevlevîhâne açılmış, bölge insanlarına hem İslam'ı ve hem de insanca yaşama sırlarını öğretmişlerdir.
1925 yılından itibaren ise tekke ve dergâhların kapanmasıyla bu tarz çalışmalar bizzat dönemin Maarif Vekili Hasan-Âli Yücel’in gayretleriyle devletin himayesine girmiş, ardından üniversiteler bu konuya el atarak Mevlâna ve 700 yılı aşkın bir tarihe sahip olan Mevlevî Kültürünü araştırıp incelemeye başlamışlardır.
Bütün bunlardan dolayıdır ki, "Dû cihanda eger altun ola dirsen nâmın, Sikkesi altına gir Hazreti Mevlâna'nın" tenbih, tavsiye ve tercihi, büyük ilgi ve alaka görmüştür.

Günümüze Kadar Ulaşan Mevlevîhâneler - İnceleme Rapor - MEVKA - Mevlana Kalkınma Ajansı, T.C. Kalkınma Bakanlığı, Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü - Konya 2012 (83sf 14,2MB) Afyonkarahisar Mevlevîhânesi, Kütahya Mevlevîhânesi, Eskişehir Mevlevîhânesi, Gelibolu Mevlevîhânesi, İstanbul Mevlevîhâneleri (Yenikapı Mevlevîhânesi, Bahariye Mevlevîhânesi, Galata Mevlevîhânesi), Manisa Mevlevîhânesi, Muğla Mevlevîhânesi, Tokat Mevlevîhânesi Kapak (5)

Türkiye Mevlevîhaneleri - Konya İl Kültür Turizm Müdürlüğü (1:06:18) - 2 Toplam 30 Mevlevîhane işlenmiştir: Konya Mevlânâ Dergahı, Şemsi Tebrizi Zaviyesi (Konya), Piri Mehmet Paşa Zaviyesi (Konya), Cemel Ali Dede Zaviyesi (Konya), Ateşbaz Veli Zaviyesi (Konya), AfyonKarahisar Mevlevîhânesi, Ankara Mevlevîhânesi, Antalya Mevlevîhânesi, Çanakkale Gelibolu Mevlevîhânesi , Çankırı Mevlevîhânesi, Çorum Mevlevîhânesi, Edirne Mevlevîhânesi, Eskişehir Mevlevîhânesi, GaziAntep Mevlevîhânesi, Galata Mevlevîhânesi (İstanbul), Üsküdar Mevlevîhânesi (İstanbul), Yenikapı Mevlevîhânesi (İstanbul), İzmir-Tire Mevlevîhânesi, Karaman Mevlevîhânesi, Kastamonu Mevlevîhânesi, Kilis Mevlevîhânesi, Kütahya Mevlevîhânesi, Muğla Mevlevîhânesi, Marmaris Mevlevîhânesi (Muğla), Manisa Mevlevîhânesi, Niğde Mevlevîhânesi, Niğde-Bor Mevlevîhânesi, ŞanlıUrfa Mevlevîhânesi, Tokat Mevlevîhânesi (1)

Dünyada Mevlâna İzleri (Bildiriler Kitabı'ndan) - Türkiye'deki Önemli Mevlevîhâneler ve Mevlevîhânelerin Yaşatılmasında Vakıflar Genel Müdürlüğünün Rolü - Aydın Seçkin - Sümam Yayınları - 2010 (46sf 1,65MB) İçindekiler: Ayaktaki Mevlevîhânelerimiz (Konya Mevlâna Dergahı, Afyon Mevlevîhânesi, Konya Cemel Ali Dede Zaviyesi, Çorum Mevlevîhânesi, Manisa Mevlevîhânesi, Karaman Mevlevîhânesi, Antalya Mevlevîhânesi, Kütahya Mevlevîhânesi, Niğde Mevlevîhânesi, Muğla Mevlevîhânesi, Tire Mevlevîhânesi, Edirne Mevlevîhânesi, Konya Şems-i Tebrizî Zaviyesi, İstanbul Galata Mevlevîhânesi, Konya Pîrî Mehmet Paşa Zaviyesi, Eskişehir Mevlevîhânesi, Kilis Mevlevîhânesi, Ankara Mevlevîhânesi, İstanbul Yenikapı Mevlevîhânesi, Gaziantep Mevlevîhânesi, Tokat Mevlevîhânesi, Gelibolu Mevlevîhânesi, İstanbul Üsküdar Mevlevîhânesi, Yozgat Mevlevîhânesi, Urfa Mevlevîhânesi), Mevlevîhânelerin Günümüzdeki Kullanım Şekilleri (Cami olarak kullanılan Mevlevîhâneler, Müze olan Mevlevîhâneler, Kuran Kursu olan Mevlevîhâneler, Diğer), Mevlevîhâne Vakıflarından Örnekler, Mevlevîhâne Vakfiyelerinden Örnekler, Fotoğraflar (3)

İslam Ansiklopedisi Cilt 29 içerisindeki Mevleviyye başlığı - Barihüda Tanrıkorur (8sf 3,5MB) - İslam Ansiklopedisi (44 Cilt) (6)

Mevlevihane Merkezleri (7)

Mevlevihaneler (8)

Mevlevihaneler Konya Mevlâna Dergahı, Afyon Mevlevihanesi, Ankara Mevlevihânesi, Antalya Mevlevihânesi, Bahariye Mevlevihanesi, Çankırı Mevlevihânesi, Çorum Mevlevihânesi, Edirne Mevlevihânesi, Eskişehir Mevlevihânesi, Galata Mevlevihânesi, Kayseri Mevlevihanesi, Gaziantep Mevlevihânesi, Gelibolu Mevlevihânesi, İzmir Tire Mevlevihânesi, Karaman Mevlevihânesi, Kastamonu Mevlevihanesi, Kasımpaşa Mevlevihanesi, Kilis Mevlevihânesi, Konya Mevlevi Zaviyeleri, Kütahya Mevlevihânesi, Manisa Mevlevihânesi, Muğla Mevlevihânesi, Niğde Mevlevihânesi, Urfa Mevlevihânesi, Tokat Mevlevihânesi, Üsküdar Mevlevihânesi, Yenikapı Mevlevihânesi, Halep Mevlevihânesi, Hanya Mevlevihânesi, Kahire Mevlevihânesi, Atina Mevlevihânesi, Kırım Gözleve Mevlevihânesi, Filibe Mevlevihânesi, Saraybosna Mevlevihânesi, Priştina Mevlevihânesi, Peç Mevlevihânesi, Lefkoşa Mevlevihânesi, Kudüs Mevlevihânesi, Trablusşam Mevlevihânesi, Şam Mevlevihânesi, Humus Mevlevihânesi (1)

Edirne, Kayseri, Gaziantep, Kastamonu, Konya, Kilis, İstanbul (Galata, Kasımpaşa, Beşiktaş, Yenikapı, Üsküdar), Diyarbakır, Tokat, Afyon Mevlevihaneleri (9)

Balkan Mevlevihaneleri - Kıbrıs Yakındoğu Rûmi Enstitüsü Mevlânâ Sempozyumu 2009 - Prof.Dr. Haşim Karpuz Edirne Mevlevihanesi, Arnavutluk (Elbasan ve İpek şehirlerinde), Sarayevo İsa Bey Zaviyesi, Filibe Mevlevihanesi, Peçoy Yakovalı Hasan Paşa Mevlevihanesi, Üsküp Mevlevihanesi, Belgrat ve Niş Mevlevihaneleri, Gözleve Mevlevihanesi, Atina Mevlevihanesi, Girit-Hanya Mevlevihanesi, Selanik Mevlevihanesi, Yenişehir-Larissa Mevlevihanesi, Rodos Mevlevihanesi (3)

Mevlevîliğin Tarihi Seyri - Yrd.Doç.Dr. Nuri Şimşekler (15)

Üsküdar Mevlevihânesi :
Üsküdar Mevlevîhânesi (11)
Örnek Bir Mevlevî: Üsküdar Mevlevîhanesi Son Postnişini Ahmed Remzi Dede (Akyürek) - Yrd.Doç.Dr. Sezai Küçük (14sf 511kB) (16)
Üsküdar Dergahları - Sâlim Bostancıoğlu - Gözden Geçirip Yayna Hazırlayan: Prof.Dr. Ahmed Yüksel Özemre - Üsküdar Belediyesi 2003 (122sf 643kB) Üsküdar Mevlevîhânesi 42.Mevlevîhâne Dergâhı başlığı altında yer almaktadır (Sayfa 70-74 arası) (16)

Bahariye Mevlevihânesi :


Bahariye Mevlevîhanesi - İSTEV İlim Sanat Tarih ve Edebiyat Vakfı Dergisi 2012 (44sf 9,81MB) (24)
Bahariye Mevlevihanesi (10)
Bahariye Mevlevihanesi Tarihçesi Belgesel - İSTEV Vakfı (7:54) veya Youtube
Kubbealtı Hikayeleri 1. Bölüm - Bahariye Mevlevihanesi / Eyüp - Cine 5 (25:46)
Bahariye Mevlevihanesi - Eyüp / İstanbul - Derviş Çeyizi 28.01.2014 - Semerkand TV (39:32)

Gelibolu Mevlevihânesi :
Gelibolu-Kahire-İstanbul Üçgeninde Bir Mevlevî Şeyhi ve Oğulları - Gülgün Yazıcı (16sf 414kB) (20)
Gelibolu Mevlevihanesi - Şeb-i Arus Sema - 20 Aralık 2015 (50:12)

Kütahya Mevlevihânesi :
KÜMAKSAD - Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği - Resmi Sayfası
Kütahya Mevlevihanesi - Dumlupınar Üniversitesi
Celâleddin Ergun Çelebi - Dumlupınar Üniversitesi
Germiyan Beyliği Döneminde Kütahya'da Mevlevîlik - İsmail Çiftcioğlu (17sf 1,01MB) (13)
Kütahya'da Mevlevilik - Yeni Asır Gazetesi 24.10.2014 - Mehmet Demirci

Yenikapı Mevlevihânesi :
Defter-i Dervîşân - Yenikapı Mevlevîhânesi Günlükleri - Hazırlayan: Bayram Ali Kaya, Sezai Küçük - Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları - 2011 (482sf 23,2MB) (19)
Yenikapı Mevlevîhanesi'yle ilgili kaynaklara bir ilave: Kemâleddin Efendi'nin Terâcim-i Ahvâl'i - Mustafa Erdoğan (3)
Yenikapı Mevlevihanesi - 2008 - Prodüktör: Metin Gım (13:44)
BiDünya Tasarım 113. Bölüm Yenikapı Mevlevihanesi - Su Yapım - TRT Türk (30:27)

Maçka Mevlevihânesi :
Bahariye Mevlevihanesi Küllerinden Doğdu

Karaman (Lârende) Mevlevîhânesi :
Karaman (Lârende) Mevlevî-hânesi - Hasan Özönder (11sf 740kB)

Çorum Mevlevîhânesi :
Çorum'da Mevlevilik: Tarihi Süreci ve Son Temsilcileri - Ahmet Cahid Haksever (22sf 740kB) (17)

Manisa Mevlevîhânesi :
İkinci Manisa Mevlevîhanesi - Ş. Barihüda Tanrıkorur (20sf 7,14MB) (22)
Manisa'da Mesnevi Sohbetleri - Yeni Asır Gazetesi 09.03.2015 - Mehmet Demirci
Manisa Mevlevihanesi Belgeseli - KentOlay TV (20:16)

Denizli Mevlevihânesi :
Ahmed Eflâki'ye göre Denizli'de İlk Mevleviler (The First Mawlawiyyas in Denizli According to Ahmet Eflâki) - Yrd.Doç.Dr. M. Yaşar Ertaş (15sf 135kB) (23)

Samsun Mevlevihânesi :
19.ve 20.yüzyıllarda Samsun Mevlevihanesi - Yakup Şafak (10sf 99,3kB) (14)

Bursa Mevlevihânesi :
Mevlevîliğin Bursa’daki İzleri - Dr. Abdurrezzak Tek (27sf 1,48MB) (18)
Mevlevî Kültürünün Bursa’daki İzleri - Dr. Abdurrezzak Tek (33sf)

Erzincan Mevlevihânesi :
Erzincan Mevlevîhânesi Son Postnişîni Kemahlı İbrahim Hakkı Efendi'nin Dîvân'ında Mevlânâ ve Mevlevîlikle İlgili Düşünceleri - Dr.Öğretmen Selami Şimşek - Tasavvuf İlmî ve Akademik Araştırma Dergisi 2007 sayı:20 sf.159-174 (16sf 858kB)

Niğde Mevlevihânesi :
Niğde Mevlevîhânesi ve Son Şeyhi Hüsâmeddin Dede - Yrd.Doç.Dr. Sezai Küçük (16sf 291kB)

Kilis Mevlevihânesi :
Kilis Mevlevihanesi, Vakıfları ve Vakfiyeleri - Öğr.Üyesi Yusuf Küçükdağ (32sf 4,38MB)

Kıbrıs Lefkoşe Mevlevihânesi :
Kıbrıs Lefkoşe Mevlevîhânesi’nde Yetişmiş Mevlevî Divan Şâirleri - İlhan Genç - II. Uluslararası Kıbrıs Araştırmaları Kongresi, 24-27 Kasım l998 (11sf 268kB) (21)

Eğridir Mevlevihânesi :
Eğridir Mevlevîhânesi ve Germiyanoğlu Musa Bey'in Temlîki ile Sultan Veled'in Vakfı - Yrd.Doç.Dr. Sadi S. Kucur - 1.Eğridir Sempozyumu 2001 Eğridir Isparta (10sf 99,3kB) (12)

Çankırı Mevlevihânesi :
The House of Mevlevis of Çankırı (Çankırı Mevlevihanesi: Konya Mevlana Müzesi Arşivi'nde 69, 70 nolu zarflardaki belgelere göre) - Yüksek Lisans Tezi: Ferudun Ata - Danışman: Yrd.Doç.Dr. Yusuf Küçükdağ - Selçuk Üniversitesi 1995 - Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Tez Merkezi (325sf 14,6MB)

Tire Mevlevihânesi :
Tire Mevlevihanesi - Yeni Asır Gazetesi 13.12.2013 - Mehmet Demirci

İzmir Mevlevihânesi :
İzmir Mevlevihanesi'nin kurucu şeyhi Halil Akif Dede'dir (1803-1888). Daha sonra Şeyh Nureddin Efendi (1870-1920) bu görevi yürütmüştür.
Ege'de Mevlevilik - Yeni Asır Gazetesi 03.12.2012 - Mehmet Demirci
İzmir Mevlevihanesi - Yeni Asır Gazetesi 10.12.2012 - Mehmet Demirci Not : Yazıda verilen İzmir Mevlevihanesi'nin yerini aşağıdaki 16.12.2013 tarihli yazısı ile düzeltmişlerdir.
İzmir Mevlevihanesi - Yeni Asır Gazetesi 16.12.2013 - Mehmet Demirci
İzmir Mevlevihanesi'nin Kısa Tarihi - Yeni Asır Gazetesi 14.12.2012 - Mehmet Demirci
Mevlevi Şeyhinin Kabri - Yeni Asır Gazetesi 28.02.2014 - Mehmet Demirci
Urla'nın Manevi Kimliği - Yeni Asır Gazetesi 19.12.2014 - Mehmet Demirci Bodrum doğumlu Neyzen Tevfik'in babasının görevi ile Urla'ya taşınması, Ney üfleme başlaması ve 15 yaşından itibaren 4 yıl İzmir Mevlevihanesi'nde bulunması
Sabancı'da Mevlana Anıldı - Yeni Asır Gazetesi 06.01.2014 - Mehmet Demirci


İzmir'de 1896-1927 yılları arasında günlük olarak çıkan Âhenk gazetesinin 1914 yılının Mart ve Nisan aylarında İzmir Mevlevihanesi Şeyhi; Şeyh Nureddin Efendi'nin (1870-1920) halktan talebi ile toplanan "Külah-ı Mevlevî" redifli şiirler yayınlanmıştır.

Bu eserlerin toplanıp 2013 yılında basımı oluşturulmuştur.

D&R - İdefix - Kitap Yurdu - KubbealtıMEVLEVİHANELER - DÜNYA :

Dünya Mevlevîhaneleri - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı 2006 - Feyzi Şimşek-Martı Prodüksiyon (59:30) - 2 Toplam 11 Ülkede 14 adet Mevlevîhâne işlenmiştir: Halep Mevlevîhânesi, Humus Mevlevîhânesi, Şam Mevlevîhânesi, Trablusşam Mevlevîhânesi, Kudüs Mevlevîhânesi, Kahire Mevlevîhânesi, Lefkoşe Mevlevîhânesi, Peç Mevlevîhânesi, Priştina Mevlevîhânesi, Saraybosna Mevlevîhânesi, Filibe Mevlevîhânesi, Gözleve Mevlevîhânesi, Atina Mevlevîhânesi, Hanya Mevlevîhânesi (1)

Yukarıdaki Video'nun bölümleridir:
Halep Mevlevîhânesi (Suriye) - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (5:03)
Humus Mevlevîhânesi (Suriye) - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (2:32)
Şam Mevlevîhânesi (Suriye) - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (5:46)
Trablusşam Mevlevîhânesi (Lübnan) - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (4:16)
Kudüs Mevlevîhânesi (İsrail) - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (2:13)
Kahire Mevlevîhânesi (Mısır) - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (4:31)
Lefkoşe Mevlevîhânesi (Kıbrıs) - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (6:02)
Peç Mevlevîhânesi (Macaristan) - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (2:58)
Priştina Mevlevîhânesi (Kosova) - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (2:48)
Saraybosna Mevlevîhânesi (Bosna Hersek) - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (1:31) İsa Bey Zaviyesi olarak da bilinir
Filibe Mevlevîhânesi (Bulgaristan) - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (4:08)
Gözleve Mevlevîhânesi (Ukrayna) - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (3:58)
Atina Mevlevîhânesi (Yunanistan) - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (2:16) Rüzgarlar Kulesi olarak da bilinir
Hanya Mevlevîhânesi (Girit Adası) - T.C. Kültür Turizm Bakanlığı - 2006 (3:08)KAYNAKLAR :

(0) İnternette pekçok yerden bulunabilir
(00) www.erimsever.com
(1) http://muze.semazen.net
(2) www.3dmekanlar.com
(3) http://dosyalar.semazen.net
(4) Afyonkarahisar Sultan Dîvanî Mevlevihâne Müzesi : www.sultandivanimuzesi.com
(5) Selçuk Üniversitesi - Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi : www.mevlana.selcuk.edu.tr
(6) İslam Ansiklopedisi : www.islamansiklopedisi.info
(7) Galata Mevlevihanesi Mevlana Rumi Mevlevi Musiki ve Sema Topluluğu Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği : www.rumimevlevi.com ve www.rumi2007.com
(8) www.siradisi.org
(9) www.ebediyyen.biz
(10) www.hayalleme.com
(11) Klasik Türk Sanatları Vakfı : www.ktsv.com.tr
(12) www.academia.edu
(13) Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü : http://sbe.dumlupinar.edu.tr
(14) Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı : www.kultur.samsun.bel.tr
(15) Konya Büyükşehir Belediyesi : www.konya.bel.tr
(16) Ahmed Yüksel Özemre : www.ozemre.com
(17) Tasavvuf İlmî ve Akademik Araştırma Dergisi : www.tasavvufakademi.com
(18) Tübitak DergiPark Akademik Ulakbim : www.dergipark.ulakbim.gov.tr
(19) Zeytinburnu Belediyesi : www.zeytinburnu.bel.tr
(20) www.devdergisi.com
(20) Afyonkarahisar Belediyesi : www.afyon.bel.tr
(21) http://web.deu.edu.tr
(22) Sûfî Araştırmaları (Sufi Studies) Dergisi : www.sufiarastirmalari.com
(23) Afyon Kocatepe Üniversitesi : www.aku.edu.tr
(24) Girişimci İşadamları Vakfı : www.giv.org.tr
(25) Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi : http://acikerisim.fsm.edu.tr

SAYFA LEJANT :
İnternet Sayfası
İnternet Hesaplama Sayfası (İnternet Tarayıcı belgesi)
Kitap (Türkçe)
Kitap (İngilizce-Arapça-Urdu dili-Sindhi dili)
JPG, GIF, BMP,... (Resim) Formatında belge
PDF, LIT,... (E-Book) Formatında belge
İnternet Tarayıcı Yardım Dosyası (HTML Help Compiled Help File)
Ofis Yazı dosyası (Word belgesi)
Ofis Sunum dosyası (Power Point belgesi)
Video dosyası
Ses dosyası

Aynı dosyanın www.erimsever.com 'a kaydedilmiş hali

& Exe veya Com Formatında program (veya program kurulumu) (i veya ii veya iii)
(i) Freeware - Kullanımı serbest program
(ii) Shareware - Lisanslı, sınırsız kullanımlı program
(iii) Shareware - Lisanslı, sınırlı kullanımlı program

NOTLAR :
1 - Sayfada sunulan dosya ve programların açılması ile ilgili gerekli yazılımlar için YAZILIMLAR sayfasından faydalanabilirsiniz.
2 - Lütfen fikirlerinizi, paylaşmak istediğiniz program ve belgeleri olabildiğince kaynak göstererek (internet adresi linki ile) mail atınız.


Sevgiden tortulu sular durulur, berraklaşır. Sevgiyle ölü diriltilir, sevgiyle padişahlar köle yapılır - Hz. Mevlânâ (k.s.) - Mesnevî, II, 1530-1531

© Erim SEVER - Makina Mühendisi

İnsanların hayırlısı, insanlara faydası dokunandır - Hadis-i Şerif - Hz. Mevlânâ'nın (k.s.) Vasiyeti'nden
Yasal Uyarı & İlkeler