ARAMA MOTORU :


Google Arama
www.erimsever.com


Bilginin paylaştıkça çoğalması ve ülkemizde daha fazla "Düzgün İşler" yapılması niyeti ile...

Site HaritasıYukarı Çık
Hz. Mevlana Sayfasına gitmek için tıklayınız
Semazen
Afrika Dili - Güney Afrika Almanca - Almanya Arapça - Arabistan Arnavutça - Arnavutluk Azerice - Azerbaycan Baskça - İspanya Belarusça - Beyaz Rusya Bengalce - Bengal Bulgarca - Bulgaristan Çekce - Çekoslovakya Çince - Basitleştirilmiş Çince - Geleneksel Danca - Danimarka Endonezya Dili - Endonezya Ermenice - Ermenistan Eskenazi Dili - Almanya Yahudileri Estçe - Estonya Farsça - İran Filipince - Filipinler Fince - Finlandiya Fransızca - Fransa Galce - Galler Galiçyaca - Galiçya Gücerat Dili - Hindistan Gürcüce - Gürcistan Haiti Creole Dili - Haiti Hırvatça - Hırvatistan Hintçe - Hindistan Flemenkçe - Hollanda İbranice - İsrail İngilizce - Amerika, İngiltere İrlandaca - İrlanda İspanyolca - İspanya İsveçce - İsviçre İtalyanca - İtalya İzlandaca - İzlanda Japonca - Japonya Kannada (Karnataka) Katalanka - Catalan Andorran Korece - Kore Latince - Meksika Lehçe - Polonya Letonca - Letonya Litvanyaca - Litvanya Macarca - Macaristan Makedonyaca - Makedonya Malayca - Malezya Maltaca - Malta Norveççe - Norveç Portekizce - Portekiz Romence - Romanya Rusça - Rusya Sırpça - Sırbistan Slovakça - Slovakya Slovence - Slovakya Svahili - Jameyka Tamil - Hindistan Tayca - Tayland Telugu - Sri-Lanka Ukraynaca - Ukrayna Urduca - Pakistan Vietnamca - Vietnam Yidce - Rusya Yahudileri Yunanca - YunanistanHz. Mevlânâ (k.s.) sayfasına gitmek için lütfen tıklayınız


FİLM :

Aşıklar Kabesi Mevlana - Film (Hayatı) - 1956 :
Yönetmen : Hicri Akbaşlı / Görüntü Yönetmeni :Hayrettin Işık / Yapım : Halk Film, Fuat Rutkay
Oyuncular: Mümtaz Ener, Abdurrahman Palay, Handan Akbaşlı, Atıf Kaptan, Toygar Belevi, Hulusi Kentmen
Hakkında IMDb

Not: Bu filmin piyasaya çıkmasından önce, 11/09/1956 tarihli Milliyet gazetesi'nde Refii Cevat Ulunay'ın "Takvimden Bir Yaprak" köşesinde, Hz. Mevlânâ adı kullanılarak para kazanılma olasılığının tedirginliğini yansıtan çok kıymetli bir yazısı çıkmıştır. Bazı çevrelerin tersine yazının içerisinde Ayfon Semazen'lerinin maddi boyuta hassas davranmaları takdire şayandır, bugün bile bizlere örnek teşkil etmelidir. - ES - Kaynak

Gönüller Sultanı Mevlana - Film (Hayatı) - 1973 :
Gönüller Sultanı Mevlana - 1973 (1:18:33) (1)
Gönüller Sultanı Mevlana - 1973 (1:18:33)
Gönüller Sultanı Mevlana - 1973 (1:18:32)
Gönüller Sultanı Mevlana - 1973 (1:18:32)
Gönüller Sultanı Mevlana - 1973 (1:20:36)

Dinle Neyden - Film (Dram/Romantik) - Özen Film 2008 :
1798 Osmanlı-Fransız savaşının yaklaştığı günlerde, İstanbul’da barış arayan bir avuç insanın çabalarıyla, iki genç saray mensubu arasında yaşanan duygusal ilişkinin tanığı olan genç bir Mevlevi Dervişinin mistik dünyasını anlatıyor. Dede efendiyle birlikte Sahilsaray’a gelen genç Dervişin defteri, tamamına tanık olduğu bu hikaye ile Hz. Mevlana’nın öğretisinden yansıyan satırların bir araya geldiği sayfalarla doludur...
Hakkında IMDb
Özeti

Dinle Neyden - Film 2008 (1:35:16)

Aşkın Dansı - (Film) Belgesel - 2008 :
Yüzyılları aşan evrensel barış, kardeşlik ve aşk düşünceleriyle tüm dünyada geniş kitleler tarafından sevilen ve saygı duyulan, büyük felsefi düşünür, Mevlana Celaleddin-i Rumi filmin ana konusunu oluşturmaktadır. Tüm dünyada milyonları etkisi altına alan, düşünceleriyle insanlığa yön veren Mevlana’nın sevgi ve barış öğretilerinin, sinemanın etkisi ve gücüyle yorumlanması ve düşüncelerini şiirsel ve dramatik bir dille anlatmak filmin temel amacıdır.
Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin yaşamı ve felsefesi üzerine kurgulanan filmde aşk, ney ve sema üçlemesi yer almaktadır.
Mevlana Celaleddin Rumi : Aşkın Dansı - Belgesel - 2008 (59:13)
Mevlana Celaleddin Rumi - Aşkın Dansı - Belgesel - 2008 (59:13)
Hakkında IMDb
Özeti (1)
'Mevlana - Aşkın Dansı' ile Evrenselliğe Odaklanmak (To Focus on Universality Whereby 'Rumi - The Dance of Love') - Dr. Arzu Toğuşlu (16sf 623kB)

Rehber: Hz. Mevlana - Film - Kanal 7 (Yapım: 24 Kare Film) - 01.08.2013 :
Turistlere rehberlik yapan Suat, Amerika’dan gelen Juliet’i karşılamak için görevlendirilir. Juliet, Hz. Mevlana aşığı Amerikalı bir gençtir. Mevlana’nın eserleri ile Müslüman olan Juliet, ilk olarak Konya’ya gitmek ister. Mevlana’nın yaşadığı yerlerde gezmek isteyen Juliet’e Suat rehberlik eder. Gördüğü manzara karşısında hayal kırıklığına uğrayan Juliet, Amerika’ya dönmek ister. Suat Juliet’i bu fikrinden vazgeçirir.
Yapımcı: Osman Sönmez, Ahmet Sönmez / Yönetmen: Ahmet Sönmez / Senaryo: Mehmet Uyar / 2.yönetmen: Edgü Karaadam Özdemir / Oyuncular: Sedat Savtak, Hüseyin Özay, Şefik Gül Gülmeriç, Nihat Sönmez / Kurgu: Mehmet Atan
Rehber: Hz. Mevlana - TV Filmi (89:01)
Rehber: Hz. Mevlana - TV Filmi (89:01)
Rehber: Hz. Mevlana (Kanal 7 TV Filmleri) (1:29:01)

Diyar-ı Aşk: Esans - Film - ÇEVRİLECEK HABERİ :
Diyar-ı Aşk: Esans - 2013 için proje safhasında Haberi
Haber 100 milyon dolar bütçeli film için Antalya’da 300.000 metrekarelik dev bir alana, orijinaline uygun olarak 13. yüzyıl Konya’sı kurulacak. Film gelirleri Mevlana ve Şems Vakfı’na hibe edilecek.DİZİ :

Mevlana Celaleddin- i Rumi Gönüller Sultanı - TV Dizisi - TRT1 1989 :
"Hamdım, piştim, yandım " sözleriyle; yaşamını özetleyen 13.yy.`ın en büyük tasavvufçusu Mevlana Celaleddin-i Rumi`nin sınırları aşan düşünceleri ve yaşamı. (43 Dakika)
Yönetmen, Senarist: Arslan Kacar / Yapımcı: Sadık Deveci / Oyuncular: Aydın Tezel, Agah Hün, Esin Afşar, Menderes Samancılar
Not: Aslında Dizi diye anılsa da Film'dir
Mevlana Celaleddin- i Rumi Gönüller Sultanı

"Jalal ad-Din" The life story of Molana Jalaledin Molavi- TV Dizisi - IRIB (İran İslam Cumhuriyeti Radyo ve Televizyonu) TV1 - 2015 :
Rıza Maksudi, Şehram Esedi ve Ali Haddadi'nin senaryosunu yazdığı ve Şehram Esedi ve Araş Muayiriyan'ın birlikte yönettiği IRIB (İran İslam Cumhuriyeti Radyo ve Televizyonu) TV1 yapımı dizi Jalal ad-Din (Celaleddin) dizisi Hz. Mevlânâ'nın hayat hikayesini konu alıyor.
Dizi, Mevlana Celaleddin Rumi'nin çocukluk, gençlik ve yaşlılık dönemlerini işlemekte ve özellikle Moğolların İran'ı işgali döneminde Hz. Mevlânâ'nın Şems-i Tebrizi ile tanışıp ondan etkilenmesini konu almaktadır.
Celaleddin dizisi her biri 48-50 dakika süren 11 bölümden oluşuyor ve dizide Ali Dehkurdi, Araş Mecidi, Mahmut Behruziyan, Şebnem Mukaddemi ve Mehtac Nucumi gibi eşsiz oyuncular yer alıyor.
İran Jalal ad-Din (Celaleddin) dizisi HaberiBELGESEL :


Mevlana Celaleddin Rumi - TRT 2 Belgesel - 2007 - T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu :
Hz. Mevlana’nın 800. doğum yılı kutlamaları kapsamında özel olarak hazırlanmıştır.
Bu belgesel; batıda, doğuda ve onu Mevlana yapan Anadolu’da, Mevlana’nın izlerini aramanın ve ulaşılan farklı bakışların ışığında O’nu yeniden keşfetmenin hikayesi...
Bilindiği gibi, Mevlana Amerika’da kitapları en çok satan şair olarak tanınıyor ve hakkında hemen hemen her dilde sayılamayacak kadar çok yayın var. Bu büyük düşünürün farklı coğrafyalarda neden bu kadar çok okunduğu ve sevildiği sorusu her zaman kafaları kurcalamıştır. Bu soru, belgeselin ana fikrini oluşturuyor ve belgesel, Mevlana’nın günümüz insanı için ne ifade ettiğini araştırıyor. “Farklı dil, din ve ırktan insanları bir noktada buluşturan nedir?”, “Bu aşk felsefesi günümüz modern insanında hangi ihtiyaca karşılık geliyor?” gibi soruların peşine düşen yapım ekibi, Mevlana’yı Mevlana yapan Anadolu topraklarından başlayarak Afganistan, İsviçre, Hollanda, Almanya gibi ülkelerdeki mevlevilerle, uzman ve araştırmacılarla konuşarak yanıt aradı. Bu görüşmelerde, onlardan hayata dair anlam arayışlarının sebepleri ve Mevlana’da buldukları cevaplar üzerine etkileyici hikayeler ortaya çıktı.
Yabancıların gözünden Hz. Mevlana Belgeseli - TRT2 Belgesel (50:48)
Hz. Mevlana Belgeseli - TRT (50:48)
Mevlana Celaleddin Rumi / TRT (belgesel) (50:47)
Hz. Mevlana Belgeseli (50:48)
Bölüm 1 - Bölüm 2 - Bölüm 3 - Bölüm 4 - Bölüm 5 - Bölüm 6

Mevlana ve Sema (Mevlana And The Whirling Dance) - TRT Belgesel (TASAVVUF) - 2010
Programda Hz.Mevlana’nın fikir ve düşünceleri ile tarihi gelişimi içinde Sema’nın nerede ve nasıl icra edildiği anlatılmaktadır. Sema ayininin sembolik anlamı, Hz.Mevlana’nın Hakka Yürümesi sonrası sema ile ilgili düzenlemeler programda yer alan konular arasında.
TRT'den DVD Satın Al
Mevlana ve Sema - Belgesel - TRT 2010 (53:03)
Mevlana ve Sema - Belgesel - TRT 2010 (53:03) (1)
Mevlana ve Sema - Belgesel - TRT 2010 (53:03)
Mevlana ve Sema - Belgesel - TRT 2010 (53:19)
Mevlana ve Sema - Belgesel - TRT 2010 (53:03) (2)
Mevlana and the Whirling Dance - TRT 2010 (53:12) İngilizce (2)
Mevlana and the Whirling Dance - TRT 2010 (53:12) İngilizce

Galata Mevlevi Ensemble - The Sacred Encounter (Kutsal Karşılaşma) - Belgesel 2005
UNESCO, Mevlevi Kültürü’nü “paha biçilmez ve korunması gereken insanlık mirası” olarak adlandırdı. Cenk Baysan'ın Kutsal Karşılaşma Filmi Avrupa’da büyük ses getirdi. Bu filmin amacı, 700 yıllık Mevlevi geleneğini ve kültürünü izleyiciye özlü bir şekilde aktarmak. - Yönetmen Cenk Baysan
Galata Mevlevi Ensemble - Belgesel (10:47) İngilizce, Türkçe Altyazılı
Galata Mevlevi Ensemble - The Sacred Encounter - Belgesel (10:48) İngilizce, Türkçe Altyazılı

Şehir ve Bilge (The City and The Sage) - TRT Belgesel (KÜLTÜR) - 2011 :
Hazreti Mevlana'nın beslendiği kökleri arayan, O'nu dolu dolu anlatan farklı bir belgesel olan Şehir ve Bilge, 2011 Şeb-i Arus'a özel hazırlanan "TRT Yayınları" belgeseli - Konya Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla
TRT'den DVD Satın Al
Şehir ve Bilge Belgeseli (Konya ve Hz. Mevlâna) - TRT Belgesel 2011 (51:06)
Şehir ve Bilge Belgeseli (Konya ve Hz. Mevlâna) - TRT Belgesel 2011 (51:06)

Mevlana Celaleddin-i Rumi (Mawlana Jalaluddin RUMI) - TRT Belgesel (KÜLTÜR) - 02.2014 :
"Ne düşünürsen savaşa dair, ben ondan uzağım, çok çok uzaklardayım. Ne düşünürsen aşka dair, ben işte oyum, tümden oyum ben." - Hz. Mevlana (k.s.)
Bu büyük düşünürün farklı coğrafyalarda neden bu kadar çok okunduğu ve sevildiği sorusu belgeselin ana fikrini oluşturuyor. Belgesel, Hz. Mevlana'nın günümüz insanı için ne ifade ettiğini ve batıda-doğuda O'nu Mevlana yapan Anadolu'da Mevlana'nın izlerini araştırıyor.
TRT'den DVD Satın Al
Mevlana Celaleddin-i Rumi (Mevlana ve Şemsi Tebrizi Belgeseli) (45:05)

Mevlana Celaleddin Rumi - Asya'nın Kandilleri - TRT Belgesel :
Orta Asya coğrafyasında doğmuş, büyümüş, yaşamış ve bugünkü dünyaya bıraktıkları izlerle hâlâ yaşayan ve bize ait olan bir tarihe gereken hassasiyeti göstermek amacıyla hazırlanmış dizi belgeseldir.
Türk coğrafyasında yaşamış; kültür, düşün, sanat ve bilim alanında öne çıkmış kişilerin etik ve estetik değerlerini; yaşadıkları dönemin ve çevrenin kültürel, toplumsal ve siyasal atmosferinden soyutlamadan ele almaktadır.
TRT
Mevlana Celaleddin-i Rumi Belgeseli - Asyanın Kandilleri (44:22)
Mevlânâ Celâleddîn-î Belhî Rûmî-Şems-i Tebrizî ya da Şems ed-Dîn Muhammad (45:05)
Yunus Emre ve Mevlana Celaleddin-i Rumi Belgeseli - Evliyalar Tarihi (1:08:40) 24:17'den itibaren Hz. Mevlânâ Bölümü Başlıyor
Şems ve Mevlana Bölüm 1 (19:09) - Bölüm 2 (19:01) - Bölüm 3 (7:05)

40 Göze 'Hz. Mevlana' - TRT Belgesel - 2016 :
Kendimden geçtim kendime geldim. Boyumdan geçtim, aşkın boyunu aldım. Tüm harflerden geçtim, Elif gibi tek kaldım... Mevlana Celalleddin-i Rumi..
Belh'de başlayıp Konya'dan yüzyıllar ötesine uzanan bir sefer... Kırk Göze... 24 Aralık 2016 Cumartesi 17.45 TRT1’de...
40 Göze 'Hz. Mevlana' - TRT1 Belgesel İnternet Sayfası (Belgesel Sayfası)
40 Göze 'Hz. Mevlana' - TRT1 Belgesel İnternet Sayfası (Programlar Sayfası)

Ümit Dergahı Mevlana Müzesi - Belgesel :
Hz Mevlana - Ümit Dergahı Mevlana Müzesi - Belgesel (12:47)
Hz Mevlana - Ümit Dergahı Mevlana Müzesi - Belgesel (12:47)

Hamdım, Piştim, Yandım - Belgesel :
Hamdım Piştim Yandım Belgeseli (12:39)
Hamdım Piştim Yandım Belgeseli (13:40)

Mevlana Gönüller Sultanı - Belgesel :
Gönüller Sultanı Mevlana (15:31) Dedenin Torununa Hz. Mevlânâ'yı tanıtması

Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri - Yolumuzu Aydınlatanlar - Belgesel :
Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri - Yolumuzu Aydınlatanlar (17:23)

Suf-i (Mevlana Felsefesi ve Kapitalizm Eleştirisi) - Belgesel :
ErkeMedya tarafından hazırlanan uzun metraj belgesel film Mevlana, Mevlevilik, tasavvuf, sufizm gibi kavramları yün ve keçe metaforu ile ilişkilendirerek modern dünyaya eleştirel bir yaklaşım getiriyor.
Suf-i belgesel filmi tüm dünya için önemli bir değer olan Mevlana'yı ve tasavvufu farklı bir şekilde ele alıp izleyiciye aktaran ve izleyicinin de bu konuda düşünmesini sağlayacak bir çalışma.
Suf-i (53:11)

Rumi-Ahlaf - Belgesel :
2002'de çekilmiş olan 30 dakikalık belgeselin yönetmeni Kürşat Kızbaz'dır. Belgeselin Discevery Channel'da ve NTV'de gösterildiği belirtilmiştir.

Bu belgeselin kadrosunun ve içindeki konuşmaların yer aldığı Kürşat Kızbaz'ın yüksek Lisans Tezi bulunmaktadır.
Mevlana felsefesi ve Türkiye'de yapımı tamamlanan Mevlana belgesellerinin karşılaştırmalı incelemesi / The philosophy of Rumi and the comparative analysis of the documentaries of Rumi in Turkey - Kürşat Kızbaz Yüksek Lisans Tezi - Tez Danışmanı: Prof.Dr. Suat Gezgin - T.C. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo TV Siname Anabilim Dalı - 2008 (140sf. 792kB) Not: Tezin içerisindeki belgeseller: "Mevlana ve Sema", "Sırlar Yolunda Hamdım, Piştim, Yandım: Mevlana", "Mevlana Celaleddin-i Rumi: (Anadolu’nun Göbeğinden Dünyaya Yayılan Işık)", "Rumi Ahlaf", "Mevlana Aşkın Dansı"

Rumi-Ahlaf sayfası

Şems-i Tebrizi Hazretleri - Yolumuzu Aydınlatanlar - Belgesel :
Şems-i Tebrizi Hazretleri - Yolumuzu Aydınlatanlar (22:19)
Şems-i Tebrizi Hazretleri Hayatı - Yolumuzu Aydınlatanlar (22:19)

Ateşbaz-ı Veli - Belde-i Muhayyere - Belgesel :
Ateşbaz-ı Veli - Belde-i Muhayyere (Bölüm 3) - Kanal 42 (37:30)

Mevlana ve Konya - Belgesel :
Yönetmen: Mustafa Ablak
Mevlana ve Konya Belgeseli (1:00:03)

Öyle Bir Şehir ki Konya - TRT Belgesel :
Öyle Bir Şehir ki Konya - Bölüm 1 (25:57) - Bölüm 2 (26:47) - Bölüm 3 (26:22)


Türkiye ve Dünya Mevlevîhâne'leri ile ilgili Belgeseller için lütfen tıklayınızNEY - REBAB BELGESEL :


Ney Belgeselleri :
Ney yapımı belgeseli (20:40)
Ney Yapımı Belgeseli - İz Düşümü (30:31)
Ney Neva Ney Atölyesi Ney Yapımı Belgeseli (26:52)
Nefesli Göze ''Ney'' - TRT Müzik (24:02)
Tanburam Rebap oldu - TRT 2 - Belgesel 2010
Hz. Mevlânâ'nın sahiplendiği ve Sultan Veled'in Rebabname isimli kitabına ad veren Rebab'ın yapımı ve icrası hakkında.. - ES
Programda Türklerin geleneksel enstrümanlarından olan ve tarihi çok eskilere dayanan rebab sazının yapımı anlatılmaktadır.
Türk Sanat ve Türk Halk Müziği saz gruplarında yer almaya başlayan rebap, Türk Müziği’nin sistemine uyan bir ses yapısına sahiptir. Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar gelen rebabın gövdesini Hindistan cevizi oluşturur. 400 yıl Selçuklu’da, 600 yıl Osmanlı’da olmak üzere, on asır boyunca Türk müziğinin sevilen bir sazı olarak varlığını sürdürmüştür.
Tamburam Rebap Oldu - Tamburam Rebap Oldu - Tamburam Rebap Oldu (30:15)

Rebab Belgeselleri :
Rebab İmalatı - Mehmet Ünal (18:07)

Birkaç Rebab Kullanılan Parça :
Rebâb Taksimi - Ali Saran (1:09)
Segâh Rebâb Taksimi - Sinan Erdemsel (4:14)
Rast Rebâb Taksimi - Hoca Cahid Gözkan (12:16)
Hüseyni Rebâb Taksimi - Sabahattin Volkan (4:21)
Rebâb hüzzam taksim - Mehmet Ünsal (4:27)
Rebap Hicaz Saz Semai - Yusuf Paşa - Sinan Erdemsel, Kıvanç Güçkıran (6:10)
Rebab Nihavend Peşrevi - H. Sadettin Arel - Ümmi Sinan Rebab Grubu (6:41)
Menuet Buselik Şarkı Sarabande Saba Şarkı - Rebabi Mehmet Refik Kaya (8:47) Menuet Nihavent Saz Semaisi Gigue Buselik Şarkı - Rebabi Mehmet Refik Kaya (11:42)
-
AN'dan İçeru Erler Demine (6:18)
Rebab Konçertosu Mehmet Refik Kaya Tekfen Flarmoni Orkestrası 2011 (29:52)
Rebab Resitali - Desert Night (5:39)
-
Kamança üstadından muhteşem taksim (6:34) Rebaba benzerliği ile örnek olarak paylaşılmıştırANİMASYON FİLM - ÇİZGİ FİLM:

mevlana cizgi film
mevlana cizgi film
Hz. Mevlânâ Hayatı Çizgi Film - Konya Büyükşehir Belediyesi - 2005 :

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 400 bin TL'ye mal olan 7 ayda tamamlanan 1 saatlik çizgi sinemada, Hz. Mevlânâ'nın doğumu, ailesi ile Konya'ya yerleşmesi ve Şems-i Tebrizi ile olan arkadaşlığı anlatılıyor.
Çizgi Filmin bundan sonra yapılacak çalışmalara temel teşkil etmesi hedefleniyor. Büyükşehir Belediyesi 52 bölümlük çeşitli dillerde sunulabilecek bir çizgi film formatında çizgi dizi hazırlığı yapıyor. - Konya Büyükşehir Belediyesi - 08.12.2005

Hz. Mevlana Hayatı (1:05:27) (1)
Hz. Mevlana Hayatı (1:02:26)
Hz. Mevlana Hayatı (1:02:26)
Hz. Mevlana Hayatı (65:27)

Rumi Animated Biography (1:05:29) Hz. Mevlana Hayatı İngilizce


mevlana cizgi film
mevlana cizgi film
Yeni Şeyler Söylemek Lazım, Hazreti Mevlana - Hz. Mevlânâ Hayatı Çizgi Film - Anatolia Film Stüdyoları :

1207-1273 yılları arasında yaşamış büyük veli. Horasan’dan Anadolu’ya, Konya’ya; Konya’dan dünyaya yayılan ışık Hz. Mevlana. Kaynağını Kur’an-ı Kerimden alan bir sevgi iklimidir. -Hamdım, piştim, yandım- diye nitelediği hayatının tüm evrelerini eserleri ile ölümsüzleştirmiş bir peygamber aşığı. “Gel, gel, ne olursan ol yine gel” diyerek, hiçbir ayırım yapmadan kuşatılmış bir insan sevgisi ve böylesi bir aşk onun yüreği. İşte bu çizgi filmde Hz. Mevlana’nın gönül bahçesinden derlenmiş bir demet. Ve işte Hz. Mevlana’nın sevgi ve aşk dolu hayatı.
Yönetmen: Mustafa Ablak / Yapımcı: H.Kübra Ablak / Senaryo: Erbil Altanay
Animasyon: Serdar Çetin / Müzik: Umut Mürare / Kurgu-Montaj: Gökhan İlgü
Yapım Sorumlusu: A.Şevki Gedik, Talha Sezai Kütük, Erkan Çalık, Ercan Çalık
Katkılar: Enderun Eğitim Vakfı ve İlk Adım Dergisi

Hz. Mevlana Hayatı (53:18)
Hz. Mevlana Hayatı (53:28)
Not: Hz. Mevlânâ'nın, Hz. Şems-i Tebrizi ile ilk tanışmaları nedense farklı işlenmiştir.

mevlana cizgi film Kilometre Taşları : Celaleddin Rumi - TRT Anadolu (6:28)
Hayatının Anlatımında çizgilerden faydalanılmıştır

mevlana cizgi film Muhteşem Türkler Bölüm 4 : Celaleddin Rumi (10:59 - 57MB)
TRT Arapça televizyonuna yapılan dublaj çalışması

www.erimsever.com'daki "Mesnevî'den Hikayeler" konulu Çizgi Film ve Animayonlar (Ses Dosyaları, ..) için lütfen tıklayınızKONSER :

Şef ve besteci Orhan Şallıel'in, "Mevlana Celaleddin-i Rumi" projesi 20 Haziran 2007 gecesi Beşiktaş Kültür Merkezi Açıkhava etkinlikleri kapsamında 20 Haziran'da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda sahnelendi. 19 Haziran 2007 21:00
Mevlana'nın ailesinin, Belh'ten yola çıkmasından itibaren bütün hayatını sahneye taşıyan çalışma Yılmaz Erdoğan'ın anlatımı ve neyzeninden semazenine, kanunisinden DJ'ine 120 kişilik bir ekiple sahnelenen "Mevlana Celaleddin-i Rumi" adlı eser "etno-senfonik" tarzındaydı. Mevlana Celaleddini Rumi'de, Orhan Şallıel’in yönetiminde 70 kişilik İstanbul Senfonik Project orkestra ve korosu, 20 semazen, 7 neyzen, 2 kudüm, bir tamburi, bir kemence üstadı, bir duduk (nefesli bir saz), bas, gitar, davul, 5 kişilik Akatay Project perküsyon ekibi, 6 kişilik dans ekibi, klarnetiyle Hüsnü Şenlendirici, bağlaması ile İsmail Tunçbilek, kanunuyla Ayta Tunçbilek, Halil Neciboğlu yönetimindeki 4 kişilik hafız grubu, çağdaş seslerle DJ Murat Uncuoğlu, özel dans gösterisiyle Ziya Azazi, anlatıcı olarak sesiyle Ali Gül ve Mevlana'yı seslendiren Yılmaz Erdoğan sahneye çıktı.

Mevlana Celaleddini Rumi Etnosenfonik Bulusma (1:22:16)
CANLANDIRMA :

Hazreti Mevlana ve Ailesini Temsili Karşılama Töreni - Konya Belediyesi Haberi - 3 Mayıs 2010

Konya’ya gelişlerinin 782. yıldönümü kutlamaları sebebi ile Mevlana Müzesi Gülbahçe’de gerçekleştirilen canlandırmada "Dünyanın Hazreti Mevlana’nın barış, sevgi ve hoşgörünü anlayışına bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu" belirtilmiştir.DİĞER FİLM'LERDE HZ. MEVLÂNÂ :

Diana - 2013 - Film (Biyografik, Dram) :
Diana Mevlana Rumi Diana Mathnavi Diana - 2013 - IMDb - İzlenebilir
Prenses Diana (Leydi Di)'nın 1997'de 36 yaşında ölümünden sonra hayatının son 2 yılını ve Pakistanlı kalp cerrahı Dr. Hasnat Kahn'a olan aşkını anlatan biyografik bir film. Prenses Diana'nın Pakistan'lı ailenin evlenmelerini onaylamaması ile "Hiçbir aile tarafından kabul edilmedim" yaşantısını sürmesi.. Diana’nın ölümünden sonra (filmin son sahnesi), Dr. Hasnat Kahn'ın lilyum çiçeklerinin üzerine bıraktığı kağıtta, Hz. Mevlânâ’dan belki de filmin ana temasını oluşturan söz yazıyor: “Doğruyla yanlışın ötesinde bir bahçe var. Seninle orada buluşacağız.” (Doğru ve yanlış tüm kavramların ötesinde bir yer var. Seninle orada buluşacağım) - "Out beyond ideas of Wrongdoing and Rightdoing, there is a field. I will meet you there." - Jalal Ad-Din Rumi
Not : Öncelikle filmin son sahnesini paylaştığım için özür dilerim.. Belki bu filmi paylaşmam size farklı gelmiş olabilir.. Filmde yönetmen her ne kadar Hz. Mevlânâ'yı "İranlı bir şair, Rumi" olarak tanıtsa da acaba kaçımızın ziyaretçisi Hz. Mevlânâ'nın bir sözünü bize getirecek.. - ES
Holywood'un dünyaca ünlü aktörlerinden Brad Pitt, Katrina Kasırgası sebebiyle kurduğu yardım derneği toplantısı için gittiği New Orleans’ta kaldığı otelin balkonunda görüntülenince kolunun altındaki Prenses Diana'nın filmindeki Hz. Mevlânâ'nın aynı beyitini dövme olarak yaptırdığı ortaya çıktı..19.05.2014 Haberi
Hz. Mevlânâ'nın "There exists a field, beyond all notions of right and wrong. I will meet you there" Beyitinin Farsça'dan İngilizce'ye tercümesi Coleman Barks ve John Moyne tarafından "The Essential Rumi" kitabında yapılmıştır.
Not : Ömrü boyunca bu beyiti hayatının bir parçası olarak taşımayı ve hatta hayatının sonunda yine bu beyitle birlikte mezarına konulmayı istemek.. Brad Pitt'in, Hz. Mevlânâ'ya verdiği kıymete istinaden bu sayfada sizlerle paylaşmak istedim.. - ESDİZİ'LERDE HZ. MEVLÂNÂ :

Ezel - 2009..2011 (ATV, Show TV) :
Türkiye Televizyonlarından Show TV ve ATV'de yayınlanan 71 bölüm dizinin ana karakterlerinden Ramiz Dayı (Tuncer Kurtiz)'nın Öğretici Sahnesi dizinin popülerliğinden dolayı öne çıkmıştır.
Dizi Hakkında - tr.wikipedia.org

Ramiz Dayı Mevlana ile Şems hikayesi (4:07)
Ramiz Dayı Etme Şiiri (6:03)

Muhteşem Yüzyıl - 2011..2014 (Star TV, Show TV) :
Türkiye Televizyonlarından Star TV ve Show TV'de yayınlanan 139 bölüm dizi, temel olarak Osmanlı İmparatorluğu padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın ve Hürrem Sultan'ın hayatı, Hürrem Sultan'ın evlatları için giriştiği taht mücadelesi ve saray hayatı üzerine kurgulanmıştır.
Dizi Hakkında - tr.wikipedia.org

Muhteşem Yüzyıl - Ney ve Sema (67. Bölüm - Konya) (5:40)
Süleyman, Pargalı'yı Mevlana'yla Affetti! (1:26) 7 Öğüt
Sultan Süleyman'ın Ölürken Annesine Okuduğu Mevlana Şiiri Online Video Sitesi (3:06)ADI GEÇEN BÜYÜKLER'DEN (FİLM - BELGESEL - ANİMASYON) :

Hz. Mevlânâ ile Görüşmüş veya Eserlerinde Adı Geçen Büyükler :

Beyazıd-ı Bestami :
Hz. Mevlânâ'nın pek çok eserinde adı geçmektedir.
Bayezıd Bıstami Hazretleri 1 - Yolumuzu Aydınlatanlar (18:11)
Bayezıd Bıstami Hazretleri 2 - Yolumuzu Aydınlatanlar (21:18)
Bayezıd Bıstami Hazretleri 3 - Yolumuzu Aydınlatanlar (24:28)
Bayezıd Bıstami Hazretleri 4 - Yolumuzu Aydınlatanlar (22:33)
Bayezıd Bıstami Hazretleri 5 - Yolumuzu Aydınlatanlar (25:01)

Ebu'l Hasan Harakanî :
Hz. Mevlânâ, Mesnevî'nin birçok yerinde Ebu'l Hasan Hakaranî'den bahsetmiş, bazı sözleri, keramet ve menkıbelerini anlatmıştır. Ayrıca Şems-i Tebrîzî'nin Makâlât adlı eserinde de yine adı ve menkıbeleri geçmektedir.
Ebul Hasan Harakani(Ks) - Sadık Yalsızuçanlar - Açık Deniz Programı - Ülke TV (3:03:33)
Ebul Hasan Harakani Hazretleri 1 - Yolumuzu Aydınlatanlar (18:26)
Ebul Hasan Harakani Hazretleri 2 - Yolumuzu Aydınlatanlar (22:30)
Ebul Hasan Harakani Hazretleri 3 - Yolumuzu Aydınlatanlar (21:36)
Ebul Hasan Harakani Hazretleri 4 - Yolumuzu Aydınlatanlar (21:24)
Ebul Hasan Harakani Hazretleri 5 - Yolumuzu Aydınlatanlar (24:04)
Harakani Hazretleri - Gönül Sultanları Bölüm 42 - Diyanet TV (31:05)

İbrahim Bin Ethem :
İbrahim Bin Ethem'e Kutlu Soyu da dayanan Pîr, Mesnevî'sinde de anmaktadır.
İbrahim Bin Ethem Hazretleri - Yolumuzu Aydınlatanlar - 1. Bölüm (19:21) - Bölüm 2 (21:30)
İbrahim Bin Edhem Hz. - İlahi Aşk - Film (1:05:28)

Veysel Karani :
Eserlerinde adı anılmaktadır.
Veysel Karani Hazretleri - Maneviyat Dünyamızda İz Bırakanlar (1:14:41)
Veysel Karani Hazretleri 1 - Yolumuzu Aydınlatanlar (22:09)

Zünnuni Mısri :
Hz. Mevlânâ, Mesnevî'nin 2. cildinde 1430-1461 beyitlerinde Zünnûn'dan bahsetmiştir.
Zünnuni Mısri Hazretleri - Yolumuzu Aydınlatanlar (20:56)

Yunus Emre :
Hz. Mevlânâ ve Sultan Veled ile görüşmüştür. Şiirlerinde Hz. Mevlânâ'nın nazarını, himmetini yazmıştır.
Gönüller Fatihi Yunus Emre - Film 1973 - 1. Bölüm (1:20:12) - 2. Bölüm (1:20:28)
Yunus Emre Aşkın Sesi - Film 2014 (1:37:15) veya Link 2 (1:34:49)
Yunus Emre Aşkın Sesi - Film 2014 (1:34:48)
Yunus Emre Belgeseli - Trt Belgesel - 1. Bölüm (42:03) - 2. Bölüm(41:58)
Yunus Emre Hazretleri - Gönül Sultanları Bölüm 31 - Diyanet TV (30:38)
Yunus Emre - Çizgi Film (51:56) veya Link 2 (51:06)

Rabia'tül Adeviyye :
"Sahip Isfahani hanında güzel bir kadın vardı. Kendisi erkeklerin nefsi arzularını dindirdikleri topluma uygun olmayan bir işle meşgul olmaktaydı. Bir gün Hz. Mevlana bu hanın önünden geçiyordu. Bu kadın handan çıkıp koştu, baş koyup Hz Mevlana’nın ayaklarına kapandı. Son derece yalvarıp yakararak saygılarını sundu.
Yüce sultan: ”Rabia...Rabia...Rabia...” diye üç defa bağırdı.
Diğer kızlara da haber gitti hepsi dışarı fırlayıp Hz Mevlana'nın ayaklarına kapandılar. Hüdavendigar: ”Ne de büyük pehlivanlar, ne de büyük pehlivanlar, bu kadar şehveti ve kötü nefsi kim yenerdi? İffetli ve namuslu kadınların, iffeti ve namusu nasıl anlaşılırdı?” diye buyurdu.
Mevlana’nın bu sözlerini işiten devrin büyüklerinden biri “Mevlana gibi büyük bir adamın bu genelev kadınları ile böyle ilgilenmesi ve onlara böyle iltifatlarda bulunması manasızdır” der.
Bunu duyan Mevlana: ”Bu kadın olduğu gibi hareket ediyor ve olduğu gibi riyasız görünüyor. Eğer sen de erkeksen onun gibi ol, iç ve dışının bir olması için iki yüzlülüğü bırak. Eğer için dışın bir olmazsa işin batıldır, boştur." diye buyurur. Sonunda o güzel kadın Rabia gibi tövbe ederek emrinde bulunan kızları azat etti. Ahiret kadınlarının sırasına geçti ve Hz Mevlana’ya mürit olup çok hizmetlerde bulundu." - Ariflerin Menkıbeleri - Ahmed Eflaki
Rabia-i Adviyye Hazretleri - Gönül Sultanları (1:18:03)
Hz. Rabia Adeviyye Hazretleri - Kanal 7 - 2008 (1:57:40)

Sadreddin-i Konevi :
Hz. Mevlânâ ile görüşmüşler, Cenaze Namazını kıldırmasını istemiş fakat nasip olmamıştır.
Sadreddin-i Konevi Hazretleri 1 - Yolumuzu Aydınlatanlar (23:22)
Sadreddin-i Konevi Hazretleri 2 - Yolumuzu Aydınlatanlar (23:40)
Sadreddin Konevi - Belde-i Muhayyere (Bölüm 2) (30:04)KAYNAKLAR :

(0) İnternette pekçok yerden bulunabilir
(00) www.erimsever.com
(1) http://video.semazen.net
(2) http://muze.semazen.net

SAYFA LEJANT :
İnternet Sayfası
Kitap (Türkçe)
Kitap (İngilizce-Arapça-Urdu dili-Sindhi dili)
JPG, GIF, BMP,... (Resim) Formatında belge
PDF, LIT,... (E-Book) Formatında belge
İnternet Tarayıcı Yardım Dosyası (HTML Help Compiled Help File)
Ofis Yazı dosyası (Word belgesi)
Ofis Sunum dosyası (Power Point belgesi)
Video dosyası
Ses dosyası

Aynı dosyanın www.erimsever.com 'a kaydedilmiş hali

& Exe veya Com Formatında program (veya program kurulumu) (i veya ii veya iii)
(i) Freeware - Kullanımı serbest program
(ii) Shareware - Lisanslı, sınırsız kullanımlı program
(iii) Shareware - Lisanslı, sınırlı kullanımlı program

NOTLAR :
1 - Sayfada sunulan dosya ve programların açılması ile ilgili gerekli yazılımlar için YAZILIMLAR sayfasından faydalanabilirsiniz.
2 - Lütfen fikirlerinizi, paylaşmak istediğiniz program ve belgeleri olabildiğince kaynak göstererek (internet adresi linki ile) mail atınız.


© Erim SEVER - Makina Mühendisi

İnsanların hayırlısı, insanlara faydası dokunandır - Hadis-i Şerif - Hz. Mevlânâ'nın (k.s.) Vasiyeti'nden
Yasal Uyarı & İlkeler